Авіапереліт – спосіб швидко і зручно дістатися в потрібну точку планети. Але для багатьох людей подорож в літаку є психологічним випробуванням.

По різними оцінками, 15-25% жителів Землі відчувають більш-менш виражений психологічний дискомфорт під час авіаперельоту і навіть в період його очікування. Така напруга викликана природною реакцією людської психіки на нестандартну ситуацію. Адже більшість людей нечасто літають в літаках, тому авіапереліт може стати причиною стресу.

Чому політ може викликати стрес

Факторами розвитку психологічного стресу в літаку можуть бути необхідність тривалий час перебувати в замкнутому просторі, багатогодинне сидіння, періоди турбулентності. Додатково погіршують настрій постійний монотонний шум в салоні, гучні розмови попутників, дитячий плач, рев двигунів на зльоті та посадці.

Поширена причина появи психологічного стресу при авіаперельоті – страх перельоту. Незважаючи на те, що ЗМІ регулярно наводить статистичні дані, які підтверджують, що авіація є цілком безпечним видом транспорту, багато людей все одно відчувають страх перед польотами.

Психологи пояснюють, що основна причина боязні польотів пов’язана з інстинктами. Не забувайте, що переміщення по повітрю для людини є неприродним станом. Психологічно людина не створена для цього – звідси страх і стрес.

Насправді, справжні аерофобії зустрічаються досить рідко і вимагають допомоги кваліфікованого фахівця. Найчастіше страх перед польотом є природною фізіологічною реакцією, проявом інстинкту самозбереження. У цьому випадку людина здатна самостійно впоратися зі страхом і відволіктися від переживань, звівши до мінімуму психологічний стрес.

Існують спеціальні рекомендації про те, як підготуватися до авіаперельоту і вести себе в літаку. Вони допоможуть легше адаптуватися до незвичайної для людського організму обстановки і уникнути стресу.

Як упоратися зі стресом від перельоту

Психологи радять напередодні подорожі не думати про переліт. Краще відверніться на що-небудь приємне: почитайте цікаву книгу, послухайте музику. З’їжте що-небудь смачне, навіть якщо ви сидите на дієті. Доведено, що біологічно активні речовини, які виділяються під час споживання смачної їжі, заспокоюють і блокують «гормон страху». Тривожність знижується і за рахунок підвищення рівня цукру в крові: ось чому не потрібно бути голодним під час перельоту.

Перед рейсом потрібно добре виспатися, оскільки нестача сну посилює страхи і провокує стрес.

Для профілактики запаморочення і нудоти, сідаючи в крісло літака, направте на себе прохолодне повітря з вентилятора.

Якщо ви відчуваєте наближення паніки, починайте глибоко і повільно дихати. Бажано не надягати в літак тиснучий одяг і аксесуари. Допомагає відволіктися від поганих думок спілкування з іншими пасажирами на теми, не пов’язані з польотами; обдумування робітників і особистих планів.

Справитися з острахом під час авіаперельоту допомагає вживання алкоголю. Якщо немає протипоказань по здоров’ю, можна випити 50 грам міцного спиртного напою. Однак більша кількість алкоголю може посилити фізичне та емоційне навантаження на організм. До того ж, якщо ви сп’янієте, то не зможете контролювати свої думки, які створюють страх і призводять до стресу.

Ви уникнете стресу, якщо зможете зануритися в стан умиротворення. Психологи радять використовувати для цієї мети дихальні практики, медитацію, слухати класичну музику (наприклад, музику Моцарта, Вівальді). Можна спробувати заснути в літаку, але не варто використовувати для цього снодійне.

Додаткова профілактика стресу в літаку

Як уже згадувалося, психологічний стрес можуть провокувати не тільки внутрішні, а й зовнішні чинники. Тривале сидіння в одній позі викликає фізичний і психологічний дискомфорт. Тому бажано виконувати під час перельоту прості вправи. Періодично (кожні 30-40 хвилин) вставайте з крісла і ходіть по салону. Сидячи в кріслі, піднімайте і опускайте стопи, ступнями вставайте навшпиньки. Дайте ногам відпочити – зніміть взуття.

Щоб створити навколо себе атмосферу тиші і спокою, використовуйте пов’язку на очі і м’які беруші для вух. Це допоможе вам заснути або, принаймні, захиститися від зовнішніх подразників.

Якщо психологічний стрес від авіаперельотів почав заважати вашому особистому житті і кар’єрі, варто звернутися до психолога або психотерапевта. Сучасні методики лікування аерофобії дозволяють переважній більшості людей позбутися від цієї проблеми за 3-10 сеансів роботи з фахівцем.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ЩО РОБИТИ, ЯКЩО У ВАС СТРЕС

ВІТАМІНИ ПРОТИ СТРЕСУ