Протягом всієї історії людина постійно стикається з травмами, і з ростом урбанізації рівень травматизації людей тільки збільшується. Тверде дорожнє покриття, металеві і тверді дерев’яні предмети, що оточують наш побут, становлять загрозу нашому здоров’ю. Істотно зросла кількість травм з початком «автомобільної епохи». Дорожньо-транспортні пригоди, нерідко закінчуються летальним результатом. Це своєрідна плата людства за прогрес.

Одними з найбільш серйозних ушкоджень, з медичної точки зору, вважаються черепно-мозкові травми (ЧМТ) та їх наслідки. Найчастішим посттравматичним синдромом ЧМТ є головні болі, які можуть носити, як гострий, так і хронічний характер.

Гострі посттравматичні болі

За критеріями Міжнародної класифікації хвороб гострі головні болі, зазвичай, виникають у перші 2 тижні після черепно-мозкової травми. Такі болі можуть сигналізувати про розвиток патологічних процесів у мозку. При діагностиці лікарю необхідно виключити внутрішньочерепні гематоми, забої головного мозку і субарахноїдальні крововиливи.

При внутрішньочерепних гематомах головні болі виникають з причини здавлювання оболонок головного мозку і підвищення внутрішньочерепного тиску. Розвинутися такі болі можуть через кілька годин, днів або тижнів після травми. Зазвичай, головні болі при внутрішньочерепних гематомах відрізняються своєю стійкістю. Больові відчуття можуть бути дифузними або носити локальний характер на боці гематоми. Нерідко такі головні болі поєднуються з нудотою, блювотою, порушеннями в психіці і з іншими неврологічними порушеннями. Усунути хворобливий симптом можна за допомогою болезаспокійливих медикаментів.

При субарахноїдальному крововиливі головні болі відрізняються високою інтенсивністю. Особливо головні болі посилюються при русі головою. При субарахноїдальному крововиливі спостерігається підвищення температури тіла, а також можливі епілептичні припадки.

Головні болі при ударі головного мозку, як правило, мають локальний характер з більш яскравою виразністю на стороні забитого місця.

Посттравматичні головні болі також можуть бути не пов’язані безпосередньо з травмами голови. Нерідко головні болі спостерігаються у пацієнтів з ушкодженнями м’яких тканин шиї, також при порушенні функціонування скронево-нижньощелепного суглоба.

Хронічні посттравматичні болі

Якщо головні болі після черепно-мозкових травм тривають більше 8 тижнів, то в такому випадку мова йде про хронічний характер хвороби. Як правило, хронічні посттравматичні головні болі не залежать від тяжкості ушкодження і неврологічних порушень, і найчастіше розвиваються на тлі легких травм голови.

Хронічні болі можуть тривати місяці, і навіть роки, і з часом прогресувати. Характер болю може бути тупим, тиснучим, стукаючим, гострим і пульсуючим. Найчастіше при хронізації симптому головний біль набуває дифузний характер, і в рідкісних випадках хронічні посттравматичні головні болі є локальними. Больові напади можуть тривати годинами або протягом декількох днів. Як правило, посттравматичні головні болі хронічного характеру поєднуються з швидкою стомлюваністю, дратівливістю, запамороченням, постійним шумом у вухах. Часто такі хворі стають метеозалежними.

Лікування

Медикаментозне лікування посттравматичних головних болів зводиться до застосування наступних груп препаратів:

  • нестероїдні протизапальні засоби;
  • анальгетики;
  • ноотропні препарати;
  • антидепресанти;
  • міорелаксанти (разом з антидепресантами і нестероїдними протизапальними препаратами призначаються при посттравматичних головних болях напруги);

При посттравматичних головних болях також необхідно усунення тривожно-депресивних порушень за допомогою психотерапії.