Щороку 160 тисяч осіб в Україні чують страшні слова: “У вас рак”. Багато людей страждають онкологічними захворюваннями через погану спадковість і просто через нещасливий збіг обставин. Але багато видів раку піддаються лікуванню і їх розвиток можна не допустити. Дослідження показують, що можна запобігти дві третини випадків смерті від раку!

Насправді ви можете багато проконтролювати самі: за умови, що знаєте, з чим стикаєтеся. Американські провідні фахівці в галузі онкології розповіли, які різновиди раку змушують особливо потурбуватися і як можна допомогти собі. Перед вами п’ять різновидів раку, які найчастіше вражають жінок.

Рак товстої кишки

Від цього різновиду онкозахворювання протягом п’яти років помирає третина хворих. Мабуть, ви здивуєтеся, коли дізнаєтеся, що рак товстої кишки в рівній мірі вражає і жінок, і чоловіків кожен рік, за даними Американського онкологічного суспільства. “Хороша новина полягає в тому, що цьому можна практично завжди запобігти”, говорить Девід Гринвальд, дипломований лікар, директор клінічної гастроентерології та ендоскопії Mount Sinai School of Medicine.

Як захистити себе від раку товстої кишки:

Рак товстої кишки

Регулярно проходьте обстеження. В даний час краще всього віддати перевагу методу колоноскопії. Цій процедурі піддають пацієнтів, починаючи з 50 років. Повторюють обстеження кожні 10 років. Колоноскопія — медичний ендоскопічний діагностичний метод, під час якого лікар оглядає і оцінює стан внутрішньої поверхні товстої кишки за допомогою ендоскопа.

Ендоскоп являє собою тонку гнучку трубку, яка вставляється в пряму кишку. У цьому випадку лікар добре бачить, коли щось не в порядку. “Колоноскопія не тільки діагностує рак товстої кишки, але і також дозволяє лікарю виявляти і видаляти поліпи, перш ніж вони переростуть у злоякісні,” говорить Грінвальд.

Як діагностувати рак товстої кишки і хто в групі ризику? Серед інших видів діагностики раку товстої кишки розрізняють:

  • проби на приховану кров у калі (доктор вивчає екскременти на наявність крові, яка може вказувати на рак);
  • неінвазивний тест, заснований на виявленні ДНК в аналізі калу, відомий як Cologuard.

У новому тесті зразок калу аналізується на ДНК-ознаки раку або передракових змін. Зразки калу пацієнт бере вдома звичайним способом і відсилає поштою, для проведення тесту не потрібно підготовки кишечника або змін дієти, і у нього немає медичних протипоказань.

За словами Грінвальда, недолік обох досліджень полягає в тому, що бувають хибнопозитивні результати, і тоді треба в обов’язковому порядку пройти колоноскопію.

Рак щитовидної залози

Випадків раку щитовидної залози серед жінок в три рази більше, ніж серед чоловіків: наприклад, він вражає кожну сорокову даму, старше 50 років. На жаль, і у тих, хто молодший, зустрічається це захворювання. П’ятирічна виживаність при цьому захворюванні – у 80% хворих. За словами експертів, за останні 20 років шанси виявити у себе рак щитовидної залози подвоїлися. Тим не менш, підстав для паніки немає!

Читайте також:  Сколько стоит лечение рака шейки матки в Германии

“Ми не думаємо, що чисельність хворих зростає. Коли ми говорили про статистику, то орієнтувалися на випадкове діагностування раку. Наприклад, лікарі робили МРТ (магнітно-резонансну томографію) або КТ (комп’ютерну томографію), щоб встановити причину періодичних нападів мігрені і перемогти хворобу або зрозуміти, чому спостерігаються болі в шиї,” говорить Едмунд Прибиткин, дипломований лікар, фахівець по раку щитовидної залози в університеті Томаса Джефферсона у Філадельфії (США).

Експерти доводять: незважаючи на те, що кількість ситуацій, коли був випадково виявлений рак щитовидної залози, різко зросла, показники смертності залишилися без змін.

Як захистити себе від раку щитовидної залози:

Щитовидна залоза

Уникайте непотрібного лікування. Якщо ваш лікар знаходить невеликий вузлик в районі щитовидної залози, змініть ставлення до цієї проблеми: дізнайтеся більше інформації і не поспішайте робити операцію, каже Прибиткин. І якщо в кінцевому підсумку вам потрібне хірургічне втручання, то можете видалити тільки половину щитовидної залози (замість всієї). У цьому випадку, за словами експерта, вам навіть не потрібно приймати гормони, які відновлюють функцію щитовидної залози.

Якщо ваш лікар наполягає на тому, що необхідно видалити всю щитовидну залозу, незважаючи на те, що вузол менше 1 см, порадьтеся ще з одним фахівцем. Операція містить певні ризики (у тому числі пошкодження голосових зв’язок). У разі операції пацієнтові доведеться приймати гормони щитовидної залози всю решту життя.

Якщо ваш лікар наполягає на тому, що необхідно видалити всю щитовидну залозу, незважаючи на те, що вузол менше 1 см, порадьтеся ще з одним фахівцем.

Рак ендометрія

При раку матки за п’ять років помирає 35% пацієнтів. Але якщо жінці ще немає 50 – 90% одужують.

Рак ендометрія також носить назву “рак тіла матки”. Таке захворювання вражає переважно жінок в період постменопаузи (середній вік — 60 років). На жаль, в даний час не існує хороших тестів для діагностики захворювання, щоб виявити цей різновид раку на ранніх стадіях, говорить Сінтія Томсон, доктор наук при Університеті штату Арізона (США).

Як захистити себе від раку ендометрія:

Рак ендометрія

Підтримуйте нормальну вагу тіла. Рак ендометрія в два рази частіше зустрічається у жінок з надмірною вагою і в три рази частіше вражає тих, хто страждає ожирінням. Про це свідчать дані Американського онкологічного суспільства. Жирові клітини (ліпоцити) виділяють естроген, який, у свою чергу, може провокувати зростання ракових клітин, пояснює Томсон. Якщо ви знаходитесь в передклімактеричному періоді і захищаєтеся під час сексу від небажаної вагітності, подумайте про прийом протизаплідних таблеток протягом декількох років. Всього за 5 років у такому разі на 25% зменшується ймовірність того, що розвинеться рак ендометрія. Такі дані опублікували експерти, які проводили дослідження в 2015 році у Великобританії. Ці відомості можна знайти в журналі Lancet Oncology.

Читайте також:  Сколько стоит лечение рака шейки матки в Германии
Рак легенів

Рак легенів – дуже агресивне захворювання, адже протягом 5 років виживає лише 9% тих, кого він вразив. За даними Американської асоціації По хвороб легень, кількість випадків серед жінок, у яких діагностується рак легенів, просто приголомшуюче. Шокує той факт, що в половині випадків даний вид раку виявлений у жінок, які ніколи не курили. Причина цього і досі залишається загадкою.

За теорією вчених, жіночі легкі більш сприйнятливі до пасивного паління і до вироблення гормону естрогену, який, можливо, провокує розвиток ракових клітин. Про це говорить Тереза Беверса, дипломований лікар, фахівець з профілактики раку в Центрі MD Anderson Cancer Center, розташованому в Х’юстоні (США).

Як захистити себе від раку легень:

Рак легень

Не палити і триматися подалі від пасивного куріння, яке збільшує ризик розвитку раку на 30%. Якщо ви курили в минулому або часто піддавалися впливу пасивного куріння, зверніться до свого лікаря. Він може рекомендувати вам приймати регулярно 325 мг аспірину. Дослідження показали, що ці профілактичні заходи є дуже ефективними для того, щоб запобігти розвитку раку легенів, і не тільки у курців, стверджує Беверса.

Рак молочної залози

Це захворювання в нашій країні чомусь вважається більш безпечним, ніж рак щитовидної залози. Але насправді це не так: 45% хворих не переживають п’ятирічний рубіж. Щороку в Україні діагностують 16 тис. випадків раку молочної залози.

В принципі, рак молочної залози – не найпоширеніший вид раку серед жінок. Адже рак шкіри займає лідируючу позицію. Але Американське товариство раку називає найпоширенішим у представниць прекрасної статі рак молочної залози, так як не включає два різновиди раку шкіри (базальноклітинний і плоскоклітинний) в свої рейтинги, так як вони рідко представляють небезпеку для життя. Взагалі ж існує три основні форми раку шкіри:

  • базальноклітинний рак;
  • плоскоклітинний рак;
  • меланома.
Читайте також:  Сколько стоит лечение рака шейки матки в Германии

Базальноклітинний рак шкіри розвивається у багатьох людей, проте він не дає метастази і тому, в більшості випадків, не небезпечний для життя людини. Плоскоклітинний рак розвивається рідше базальноклітинного, однак це агресивна форма раку, яка може призвести до загибелі людини, якщо їй вчасно не буде надана необхідна допомога. А ось меланома — це найбільш рідкісний, але й найнебезпечніший вид раку шкіри. Меланома може призвести до загибелі людини за кілька місяців і піддається лікуванню тільки на ранніх стадіях розвитку.

Повертаючись до теми раку молочної залози: він зустрічається у однієї жінки з восьми. Експерти повідомляють хорошу новину: після того, як рівень захворюваності зростав протягом 20 років, кількість жінок з діагнозом “рак молочної залози” почало зменшуватися в 2000 році і знизилась приблизно на 7% у 2002-2003 роках. Можливо, причина в тому, що жінки стали менше приймати гормональні таблетки для лікування симптомів менопаузи. (З тих пір показники захворюваності в основному не змінюються). Більш того, рак молочної залози, який знайдено на самих ранніх стадіях, дозволяє практично гарантувати життя протягом наступних п’яти років.

Як захистити себе від раку молочної залози:

Рак молочної залози

Рекомендується регулярно робити мамографію: це має вирішальне значення. Зверніться до свого лікаря з питанням, коли вам слід почати її робити. Американське товариство раку рекомендує проводити цей тест щорічно, починаючи з віку 45 років.

У той же час, уважно вивчіть свій спосіб життя. “Сидячий спосіб життя, надмірна вага і споживання їжі з високим вмістом жирів, особливо тварин, підвищує ризик розвитку раку молочної залози,” говорить Джейм Абрахам, дипломований лікар, директор онкологічного центру при клініці клівленда (США).

Також будьте обережні з вживанням алкоголю. Регулярне вживання спиртних напоїв пов’язане з розвитком раку молочної залози. Дослідження говорять про те, що чим більше ви п’єте міцних напоїв, тим більше зростає ризик.

Завдяки вченим і поширенню інформації, в останні роки багато людей стали набагато більше знати про різних важких захворюваннях, у тому числі онкологічних. Кажуть, що крім способу життя людини, її харчування та впливу навколишнього середовища, наші страхи і негативні думки мають величезний вплив на наше здоров’я. Тому так важливо кожному, незалежно від статі, бути уважним до свого здоров’я, сіяти світлі думки і враховувати фактори, які можуть спровокувати розвиток раку.

Джерело: Prevention

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
7 НЕЙМОВІРНИХ ФАКТІВ ПРО РАК

МЕТАСТАЗИ ПРИ РАКУ