Щоб ніякі погодні умови не псували самопочуття і здоров’я, організм потрібно тренувати. Допомогти людині знайти міцність тіла і духу може загартовування. Але як зробити, щоб ця процедура дійсно зміцнювала здоров’я, а не розхитувала його?

При вигляді напівроздягнених людей, які занурюються в ополонку у багатьох перехоплює подих. Невже купання в крижаній воді при мінусовій температурі або обтирання снігом на морозі корисно для організму? Численні дослідження і великий практичний досвід дозволяють нам сміливо стверджувати: загартовування приносить організму величезну користь, тільки підходити до цієї процедури потрібно правильно.

Iсторія загартовування

Обливання і купання в холодній воді практикували і практикують у багатьох країнах з холодним кліматом. Насправді, історія загартовування йде в таке далеке минуле, що зараз вже ніхто не знає, в якій саме країні люди вперше зважилися на цю процедуру.

Ще в працях Гіппократа говориться про те, що «особливою цілющою силою володіють холодові процедури, що загартовують, а ті, хто тримає тіло в теплі, набувають зніженість м’язів, слабкість нервів, непритомність і кровотечу». Авіценна, Дж.Локк та інші вчені і лікарі різних країн рекомендували загартовування для профілактики хвороб.

Обливання холодною водою можна зустріти в багатьох культурах, наприклад, входить воно і в таку популярну в нашій країні практику, як йога.

Механізм загартовування

При будь-яких зовнішніх впливах температури організм людини прагне підтримувати постійну внутрішню температуру тіла. Відбувається це за допомогою процесів теплорегуляції. Ослаблення імунітету веде до порушення цих процесів і, відповідно, до зменшення опірності мікробам. Найменша інфекція в такому випадку викликає у людини застуду.

Загартовування є своєрідним тренуванням захисних сил організму, які в подальшому в разі несприятливого впливу навколишнього середовища набувають готовність до моментальної мобілізації. В результаті загартовані люди практично не хворіють.

Спосіб загартовування

Ще в школі на уроках ОБЖ багато українських школярів дізнаються про механізм та способи загартовування водою. Цей спосіб найбільш ефективний для зміцнення захисних сил людського організму.

Перед тим як почати загартовування, необхідно переконатися, що ви абсолютно здорові. Починати цю процедуру навіть з невеликим нежитьом категорично забороняється.
загартовування

Існують кілька варіантів загартовування водою. Ми розповімо про один з них. Перш за все, обов’язково купіть собі термометр для вимірювання температури води. Адже щоб не захворіти і не відчути себе погано, знижувати температуру при загартовуванні потрібно завжди поступово.

Починати процес лікарі рекомендують в серпні-вересні при зовнішній температурі повітря не нижче 18 градусів. Спочатку найкраще підійдуть обтирання мокрим рушником. Температура води, в якій змочується рушник, теж повинна бути не менше, а можна і більше, ніж 18 градусів. Після обтирання такою прохолодною водою потрібно обов’язково насухо розтертися рушником. Через тиждень температуру води можна знизити на градусів 5.

Наступним етапом стане обливання водою. Тут треба починати з більш високої температури – 25-30 ◦ С. Потихеньку протягом місяця опускати температуру до градусів 20. Знижувати температуру потрібно не частіше, ніж раз на тиждень або 10 днів.

Третім етапом буде холодний душ. Починати його треба також з 20-25 градусів, поступово знижуючи температуру.

Якщо до жовтня ви зможете регулярно купатися в якомусь відкритому водоймищі (річці або озері) і при цьому будете добре себе почувати, то ваші шанси на успішне купання в ополонці зростуть в рази. Однак треба запам’ятати, що температура відкритого водоймища в цей час року (вересень-жовтень) вже досить низька. Перебувати довго в такій воді не можна, можна тільки плавати, причому бажано досить енергійно.

Останнім етапом, якщо ви пройшли всі інші етапи, стане купання в ополонці або крижаній купелі. Знаходитися в крижаній воді краще всього не більше 10-12 секунд. Занурюватися бажано щодня. Але при цьому треба дуже уважно оцінити свій стан.

Протипоказання

Тут йтиметься насамперед про купання в ополонці, адже хвороб, при яких воно протипоказане, безліч. Тому перед тим, як почати загартовування, потрібно обов’язково проконсультуватися з лікарем.

Повторимося, не можна починати загартовування, якщо ви страждаєте на простудні захворювання або хвороби сечостатевої системи.Загартовування

Вам напевно заборонять купатися в ополонці, якщо у вас є проблеми з серцем або судинами, адже під час крижаного купання сильно підвищується артеріальний тиск. При будь-яких захворюваннях центральної нервової системи теж не можна «моржувати» – різкий холод може спровокувати порушення свідомості або втрату координації. Жінкам при вагітності або годуванні груддю рекомендують також уникати екстремального переохолодження. До загартовування дітей потрібно підходити особливо обережно.

До речі, протипоказань до обтирання або обливання прохолодною водою набагато менше, вони підуть на користь багатьом.

Загалом, консультуйтеся з лікарем і починайте загартуватися на здоров’я. Адже рання осінь – саме час для цього.