Багато ознак розвитку діабету видно неозброєним оком. Якщо вчасно звернути на них увагу , важких наслідків хвороби можна уникнути.

Цукровий діабет набув масштабів глобальної епідемії : за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я близько 347 млн. чоловік у світі хворі на діабет , а до 2030 року їх кількість може перевищити 530 млн. Діабет – одна з провідних причин передчасної захворюваності і смертності , оскільки часто призводить до ампутації кінцівок , втрати зору , ниркової недостатності і провокує серцево-судинні захворювання.

Згідно з українською статистикою , близько 1,3 млн. жителів нашої країни хворі на цукровий діабет. Однак багато українських лікарів – ендокринологів переконані , що діабетиків серед українців в 2-2,5 рази більше , ніж показує офіційна цифра. Через нестачу знань більшість з них не підозрює про свій діагноз , поки не почнуть розвиватися ускладнення.

Разом з тим , запідозрити у себе високий ризик розвитку цукрового діабету або саму хворобу можна до того , як буде проведено аналіз крові на рівень цукру. Досить прислухатися до свого організму. Які ознаки і сигнали організму повинні насторожити ?

Ожиріння

Причина цукрового діабету – високий вміст глюкози в крові , викликаний нестачею гормону інсуліну , який перестає вироблятися підшлунковою залозою (діабет 1 типу) , або його вироблення порушена ( діабет II типу). 90 % хворих страждають діабетом II типу.

У людей з ожирінням цукровий діабет або вже є, або з’явиться найближчим часом , якщо вони не нормалізують вагу. Надмірна вага знижує чутливість клітин до інсуліну. Нечутливість до інсуліну говорить про розвиток цукрового діабету II типу. Залишаючись в крові , глюкоза руйнує судини , і людині загрожують гангрена , інфаркти , інсульти .

Підвищений апетит і тяга до солодкого

Головному мозку для живлення потрібна глюкоза. Після прийняття їжі концентрація глюкози в крові збільшується. Але якщо чутливість до інсуліну порушена, глюкоза не надходить у мозок , а перетворюється в жирові тканини в жири , що ще більше збільшує резистентність до інсуліну. А мозок і раніше вимагає їжі , особливо солодкої . Тому людина більше їсть і ще більше поправляється .

Хронічна втома

Таку приховану ознаку цукрового діабету багато хто намагається пояснити високою завантаженістю , нестачею сну , неправильним харчуванням , стресами . Насправді , при цукровому діабеті підвищена втома і стомлюваність – результат того , що м’язи і мозок не отримують достатньої кількості глюкози.

Через постійну слабкость і підвищений апетит людина , в організмі якого розвивається діабет , менше рухається , вага продовжує рости і ситуація посилюється .

Наявність цих трьох ознак – серйозний привід виміряти рівень глюкози в крові і не відкладати візит до лікаря.

Крім того , цукровий діабет виявляється наступними симптомами:

  • підвищена спрага , прискорене сечовиділення. Щоб позбутися від зайвої глюкози в крові , ниркам доводиться посилено працювати , тому людина часто ходить в туалет , особливо вночі. Підвищена спрага пов’язана з тим , що організм хоче заповнити втрату рідини.
  • швидка втрата ваги. На тлі діабету може відбуватися не тільки швидкий набір ваги , але і його стрімка втрата . Цей симптом особливо характерний для цукрового діабету 1 типу. Інсулін не справляється з транспортуванням глюкози в клітини , щоб використовувати її як джерело енергії. У результаті організм відчуває себе голодуючим , і починає видобувати білок з м’язів. Нирки посилено працюють , виводячи надлишок глюкози з крові , що також веде до втрати калорій і погано впливає на нирки.
  • шкірний свербіж , гіперпігментація , огрубіння шкіри. Виникає в результаті сухості шкіри і порушеного кровообігу. При цьому навіть при нормальному рівні глюкози у людини вже може бути резистентність до інсуліну.
  • повільне загоєння ран. Надмірна кількість цукру пошкоджує кровоносні судини , що ускладнює надходження крові до місця рани і гальмує загоєння .
  • грибкові інфекції (у тому числі , постійні вагінальні інфекції жінок). Грибки і бактерії затишно почуваються в середовищі , багатим цукром.
  • нечіткість зору. При цукровому діабеті можуть виникати розпливчастість зору , відчуття плаваючих предметів і спалахів перед очима. Високий рівень глюкози впливає на форму кришталика. При нормалізації рівня глюкози в крові цей симптом може зникнути.
  • оніміння , печіння в кистях і стопах , набряклість. Діабет може пошкодити нервові закінчення. Якщо ці симптоми з’явилися недавно , то контроль над рівнем цукру дозволяє від них позбутися.

Чим раніше людина зверне увагу на сигнали , які можуть вказувати на розвиток у нього цукрового діабету , тим більше шансів зупинити хворобу або , принаймні , взяти її під контроль , щоб уникнути смертельно небезпечних наслідків .

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ПРЕДДІАБЕТ: ВЖЕ ДІАГНОЗ?

ДІАБЕТ У ЗНАМЕНИТИХ ЛЮДЕЙ