Кращі ліки від кашлю — це час, чай і мед.

Звідки береться кашель

Кашель — це рефлекс, захисна реакція нашого організму, спосіб очистити дихальні шляхи .

Найчастіше кашель з’являється через вірусні інфекції, так званих застуд. Через дії вірусів на слизових дихальних шляхів виробляється мокрота, яка заважає вільно дихати. Кашель допомагає позбутися від неї.

З’являється кашель і через нежить. Слиз з носа стікає по глотці, дратує нерви і заважає дихати. Включається механізм очищення горла — все той же кашель.

Інші причини кашлю:

 • Куріння.
 • Алергія.
 • Інфекції дихальних шляхів: бронхіт, пневмонія, фарингіт, коклюш.
 • Астма.
 • Інші захворювання органів дихання: хронічна обструктивна хвороба легенів.
 • Рефлюкс або печія.
 • Чужорідне тіло в дихальних шляхах.

У всіх цих випадках кашель лікується не так, як при застуді. Тому в цій статті ми розповімо тільки про звичайний кашель, який з’явився через ГРВІ.

Як зрозуміти, що це простудний кашель

Простудний кашель — це не страшно. Простудний кашель виникає разом з ГРВІ та супроводжується іншими ознаками вірусного захворювання: нежиттю, головним болем, незначним підвищенням температури. Але не можна плутати його з кашлем, що виникають з більш серйозних причин. Щоб не запустити хворобу, звертайтеся до лікаря, якщо:

 • Кашель не головний симптом, і вас більше турбують дуже висока температура або лихоманка, яка довго не проходить, сильний головний біль, слабкість, висип.
 • Кашель триває більше трьох тижнів.
 • До кашлю з часом приєдналися інші симптоми: повторне підвищення температури, слабкість.
 • Кашель посилюється, стає гірше або його просто важко переносити.
 • З’явився біль у грудях.
 • Горло стало сильно боліти або набрякати.
 • Стало важко дихати (в тому числі через напади кашлю).
 • Мокрота незвичного кольору: бура, коричнева, зелена або навіть з кров’ю.
 • Несподівано зменшилася вага.

При сильних болях в грудях, утрудненні дихання і крові, яка несподівано з’явилася в мокроті викликайте швидку.

Читайте також:  Звідки береться плеврит і що з ним робити

Людям з хронічними захворюваннями, особливо, які ослабляють імунну систему, треба консультуватися з лікарями навіть при звичайному кашлі. Імунітет гірше працює при імунодефіцитах, цукровому діабеті, після хіміотерапії.

Як лікувати кашель при ГРВІ

Кашель — це тільки відповідь тіла на роботу вірусу, тому глушити сам симптом марно. Організм впорається із захворюванням, а потім зникне і кашель.

Простудний кашель зазвичай проходить сам по собі максимум за три тижні.

Тобто, якщо всі інші симптоми — температура, нежить, хворе горло — вже не турбують, кашель може залишатися. І це абсолютно нормально. Не варто панікувати і скуповувати половину препаратів в аптеці.

Зрозуміло, що сидіти і чекати, коли ж пройдуть належні тижні, майже неможливо. Хочеться хоч трохи полегшити стан, і ось як це зробити.

Пийте більше рідини

Кращий засіб від простудного кашлю — це відпочинок і рясне пиття. Потрібно, щоб мокрота, яка накопичується в бронхах, була рідкою. Так її простіше видалити з дихальних шляхів кашлем. Кашель буде легше переноситися і закінчиться швидше.

Але якщо ми мало п’ємо, в організмі не вистачає рідини і мокрота стає густою. Відхаркувати її складніше, кашель стає болісним, а сама мокрота перетворюється в живильне середовище для бактерій, підвищуючи ризик розвитку ускладнень і бактеріальної інфекції.

І сухий, і вологий кашель при застуді лікуються однаково.

У більшості випадків рясного теплого пиття досить, щоб не допустити ускладнень. Жодних засобів, які заглушають кашель, відхаркувальних сиропів, муколітиків і трав не потрібно навіть дітям.

Скільки пити, щоб питво було рясним? Згадайте, скільки чашок чаю, води та інших рідин ви випиваєте кожен день. Додайте до цієї норми ще 3-5 великих кухлів чаю з медом і лимоном (якщо немає алергії).

З’їжте ложку меду

Ложка меду на ніч — перевірений засіб, який дійсно допомагає заспокоїти кашель і нормально виспатися.

Читайте також:  Звідки береться плеврит і що з ним робити

Тільки не давайте мед маленьким дітям. Як мінімум до року мед під забороною: через особливості кишкової мікрофлори у малюків може розвинутися важка форма ботулізму.

Допоможіть диханню

Ще один спосіб полегшити кашель – подбати про те, яким повітрям дихає хвора людина. Якщо в приміщенні багато пилу, занадто задушливо або сухо, то повітря, яке вдихається буде додатково дратувати слизові.

 • Частіше прибирайте. Мийте підлоги і не захаращуйте будинок.
 • Провітрювати. Свіже повітря краще застояного кімнатного.
 • Винесіть з кімнати, де спить кашляє людина, Накопичувачі пилу — килими і м’які іграшки.
 • Приймайте теплі ванни або душ. Всупереч поширеній помилці, вони не підсилюють симптоми ГРВІ, а допомагають боротися з кашлем завдяки вологому повітрю.
 • Купуйте або зробіть зволожувач. Він допоможе підтримувати оптимальну відносну вологість повітря — 40-60%.
Використовуйте льодяники

Проти кашлю можуть допомогти звичайні льодяники — і аптечні протикашльові, і просто цукерки. Справа в тому, що роздратоване горло — теж причина кашлю, особливо сухого, при якому не відходить мокрота. Коли ми розсмоктуємо льодяник, то часто ковтаємо і зволожуємо слизову горла, а значить, кашель вже не такий страшний.

Закопуйте в ніс фізрозчин

Розчин натрію хлориду — це солона вода. Готується просто: в літрі води потрібно розчинити чайну ложку солі (без гірки). Цей розчин потрібно досить часто закопувати в ніс при ГРВІ. Це найпростіший і доступний засіб для лікування нежиті. А коли немає нежиті, немає і зайвого дратівного слизу, а значить, немає і кашлю через нього.

Використовуйте судинозвужувальні краплі

У деяких випадках слиз з носа дратує горло, тому що ніс закладений і хворий просто не може толком висякатися. Тоді допоможуть судинозвужувальні краплі з оксиметазоліном, фенілефрином, ксилометазоліном.

Що може призначити лікар

Коли кашель не проходить, лікар може призначити ліки, що допомагають швидше від нього позбутися.

 • Протикашльові засоби. Це ліки, які пригнічують кашльовий центр в мозку і пригнічують рефлекс. Такі препарати містять кодеїн, бутамірат, декстрометорфан або інші діючі речовини (їх багато). Їх призначають при сухому кашлі, коли немає мокротиння.
 • Відхаркувальні засоби. Вони допомагають розріджувати мокротиння (муколітики) і відхаркувати її, просуваючи по дихальних шляхах. У цю групу входять ліки з рослинними екстрактами, а також амброксол, бромгексин, ацетилцистеїн. Їх призначають при вологому кашлі, коли мокрота є, але повністю відкашлятися не виходить.
Читайте також:  Звідки береться плеврит і що з ним робити
Чому не можна самостійно купувати ліки

Багато хто думає, що підібрати ліки від кашлю просто. Сухий кашель — п’ємо протикашльові, вологий кашель — вживаємо муколітики. Насправді все набагато складніше.

По-перше, дослідження показали, що численні засоби від кашлю не допомагають прискорити одужання.

Рясне пиття і чисте повітря працюють не гірше таблеток і сиропів, а то й краще: у чистого повітря немає побічних ефектів і ризику передозування.

По-друге, самостійне призначення ліків може тільки погіршити становище. Уявіть, що хтось вирішив, що у нього «сухий» (насправді ні) кашель при ГРВІ, і прийняв таблетку. Кашель припинився, але разом з ним перестала виходити мокрота, навіть якщо її і було небагато. Мокрота залишилася в дихальних шляхах, в ній стали розмножуватися бактерії, які призвели до запалення легенів.

Або інший випадок: при “вологому” кашлі людина почала приймати відхаркувальні засоби, вони зробили мокроту рідкою, її кількість збільшилася, а значить, кашель став частішим і важчим.

І протикашльові і відхаркувальні засоби потрібні для лікування захворювань: бронхіту, кашлюку, пневмонії та інших. Але у всіх цих випадках кашель не єдиний симптом, а список потрібних ліків становить лікар.

Звичайний простудний кашель після ГРВІ лікується без спустошення аптечних полиць.

Наукові джерела:

 1. MedlinePlus: Cough, source
 2. NHS: Cough, source
 3. KidsHealth: First Aid: Coughing, source
 4. Mayo Clinic, Honey: An effective cough remedy?, source
Додайте UkrHealth в обрані джерела Додати в обрані Google News