Кращі ліки від кашлю — це час, чай і мед.

Звідки береться кашель

Кашель — це рефлекс, захисна реакція нашого організму, спосіб очистити дихальні шляхи .

Найчастіше кашель з’являється через вірусні інфекції, так званих застуд. Через дії вірусів на слизових дихальних шляхів виробляється мокрота, яка заважає вільно дихати. Кашель допомагає позбутися від неї.

З’являється кашель і через нежить. Слиз з носа стікає по глотці, дратує нерви і заважає дихати. Включається механізм очищення горла — все той же кашель.

Інші причини кашлю:

 • Куріння.
 • Алергія.
 • Інфекції дихальних шляхів: бронхіт, пневмонія, фарингіт, коклюш.
 • Астма.
 • Інші захворювання органів дихання: хронічна обструктивна хвороба легенів.
 • Рефлюкс або печія.
 • Чужорідне тіло в дихальних шляхах.

У всіх цих випадках кашель лікується не так, як при застуді. Тому в цій статті ми розповімо тільки про звичайний кашель, який з’явився через ГРВІ.

Як зрозуміти, що це простудний кашель

Простудний кашель — це не страшно. Простудний кашель виникає разом з ГРВІ та супроводжується іншими ознаками вірусного захворювання: нежиттю, головним болем, незначним підвищенням температури. Але не можна плутати його з кашлем, що виникають з більш серйозних причин. Щоб не запустити хворобу, звертайтеся до лікаря, якщо:

 • Кашель не головний симптом, і вас більше турбують дуже висока температура або лихоманка, яка довго не проходить, сильний головний біль, слабкість, висип.
 • Кашель триває більше трьох тижнів.
 • До кашлю з часом приєдналися інші симптоми: повторне підвищення температури, слабкість.
 • Кашель посилюється, стає гірше або його просто важко переносити.
 • З’явився біль у грудях.
 • Горло стало сильно боліти або набрякати.
 • Стало важко дихати (в тому числі через напади кашлю).
 • Мокрота незвичного кольору: бура, коричнева, зелена або навіть з кров’ю.
 • Несподівано зменшилася вага.

При сильних болях в грудях, утрудненні дихання і крові, яка несподівано з’явилася в мокроті викликайте швидку.

Людям з хронічними захворюваннями, особливо, які ослабляють імунну систему, треба консультуватися з лікарями навіть при звичайному кашлі. Імунітет гірше працює при імунодефіцитах, цукровому діабеті, після хіміотерапії.

Як лікувати кашель при ГРВІ

Кашель — це тільки відповідь тіла на роботу вірусу, тому глушити сам симптом марно. Організм впорається із захворюванням, а потім зникне і кашель.

Простудний кашель зазвичай проходить сам по собі максимум за три тижні.

Тобто, якщо всі інші симптоми — температура, нежить, хворе горло — вже не турбують, кашель може залишатися. І це абсолютно нормально. Не варто панікувати і скуповувати половину препаратів в аптеці.

Зрозуміло, що сидіти і чекати, коли ж пройдуть належні тижні, майже неможливо. Хочеться хоч трохи полегшити стан, і ось як це зробити.

Пийте більше рідини

Кращий засіб від простудного кашлю — це відпочинок і рясне пиття. Потрібно, щоб мокрота, яка накопичується в бронхах, була рідкою. Так її простіше видалити з дихальних шляхів кашлем. Кашель буде легше переноситися і закінчиться швидше.

Але якщо ми мало п’ємо, в організмі не вистачає рідини і мокрота стає густою. Відхаркувати її складніше, кашель стає болісним, а сама мокрота перетворюється в живильне середовище для бактерій, підвищуючи ризик розвитку ускладнень і бактеріальної інфекції.

І сухий, і вологий кашель при застуді лікуються однаково.

У більшості випадків рясного теплого пиття досить, щоб не допустити ускладнень. Жодних засобів, які заглушають кашель, відхаркувальних сиропів, муколітиків і трав не потрібно навіть дітям.

Скільки пити, щоб питво було рясним? Згадайте, скільки чашок чаю, води та інших рідин ви випиваєте кожен день. Додайте до цієї норми ще 3-5 великих кухлів чаю з медом і лимоном (якщо немає алергії).

З’їжте ложку меду

Ложка меду на ніч — перевірений засіб, який дійсно допомагає заспокоїти кашель і нормально виспатися.

Тільки не давайте мед маленьким дітям. Як мінімум до року мед під забороною: через особливості кишкової мікрофлори у малюків може розвинутися важка форма ботулізму.

Допоможіть диханню

Ще один спосіб полегшити кашель – подбати про те, яким повітрям дихає хвора людина. Якщо в приміщенні багато пилу, занадто задушливо або сухо, то повітря, яке вдихається буде додатково дратувати слизові.

 • Частіше прибирайте. Мийте підлоги і не захаращуйте будинок.
 • Провітрювати. Свіже повітря краще застояного кімнатного.
 • Винесіть з кімнати, де спить кашляє людина, Накопичувачі пилу — килими і м’які іграшки.
 • Приймайте теплі ванни або душ. Всупереч поширеній помилці, вони не підсилюють симптоми ГРВІ, а допомагають боротися з кашлем завдяки вологому повітрю.
 • Купуйте або зробіть зволожувач. Він допоможе підтримувати оптимальну відносну вологість повітря — 40-60%.
Використовуйте льодяники

Проти кашлю можуть допомогти звичайні льодяники — і аптечні протикашльові, і просто цукерки. Справа в тому, що роздратоване горло — теж причина кашлю, особливо сухого, при якому не відходить мокрота. Коли ми розсмоктуємо льодяник, то часто ковтаємо і зволожуємо слизову горла, а значить, кашель вже не такий страшний.

Закопуйте в ніс фізрозчин

Розчин натрію хлориду — це солона вода. Готується просто: в літрі води потрібно розчинити чайну ложку солі (без гірки). Цей розчин потрібно досить часто закопувати в ніс при ГРВІ. Це найпростіший і доступний засіб для лікування нежиті. А коли немає нежиті, немає і зайвого дратівного слизу, а значить, немає і кашлю через нього.

Використовуйте судинозвужувальні краплі

У деяких випадках слиз з носа дратує горло, тому що ніс закладений і хворий просто не може толком висякатися. Тоді допоможуть судинозвужувальні краплі з оксиметазоліном, фенілефрином, ксилометазоліном.

Що може призначити лікар

Коли кашель не проходить, лікар може призначити ліки, що допомагають швидше від нього позбутися.

 • Протикашльові засоби. Це ліки, які пригнічують кашльовий центр в мозку і пригнічують рефлекс. Такі препарати містять кодеїн, бутамірат, декстрометорфан або інші діючі речовини (їх багато). Їх призначають при сухому кашлі, коли немає мокротиння.
 • Відхаркувальні засоби. Вони допомагають розріджувати мокротиння (муколітики) і відхаркувати її, просуваючи по дихальних шляхах. У цю групу входять ліки з рослинними екстрактами, а також амброксол, бромгексин, ацетилцистеїн. Їх призначають при вологому кашлі, коли мокрота є, але повністю відкашлятися не виходить.
Чому не можна самостійно купувати ліки

Багато хто думає, що підібрати ліки від кашлю просто. Сухий кашель — п’ємо протикашльові, вологий кашель — вживаємо муколітики. Насправді все набагато складніше.

По-перше, дослідження показали, що численні засоби від кашлю не допомагають прискорити одужання.

Рясне пиття і чисте повітря працюють не гірше таблеток і сиропів, а то й краще: у чистого повітря немає побічних ефектів і ризику передозування.

По-друге, самостійне призначення ліків може тільки погіршити становище. Уявіть, що хтось вирішив, що у нього «сухий» (насправді ні) кашель при ГРВІ, і прийняв таблетку. Кашель припинився, але разом з ним перестала виходити мокрота, навіть якщо її і було небагато. Мокрота залишилася в дихальних шляхах, в ній стали розмножуватися бактерії, які призвели до запалення легенів.

Або інший випадок: при “вологому” кашлі людина почала приймати відхаркувальні засоби, вони зробили мокроту рідкою, її кількість збільшилася, а значить, кашель став частішим і важчим.

І протикашльові і відхаркувальні засоби потрібні для лікування захворювань: бронхіту, кашлюку, пневмонії та інших. Але у всіх цих випадках кашель не єдиний симптом, а список потрібних ліків становить лікар.

Звичайний простудний кашель після ГРВІ лікується без спустошення аптечних полиць.

Наукові джерела:

 1. MedlinePlus: Cough, source
 2. NHS: Cough, source
 3. KidsHealth: First Aid: Coughing, source
 4. Mayo Clinic, Honey: An effective cough remedy?, source