Інтерв’ю з доцентом кафедри фтизіатрії і пульмонології Національної медичної академії післядипломної освіти імені П.Л. Шупика, к.м.н. Сергієм Сергійовичем Симоновим. 

Що таке пневмонія?

– Пневмонія, або запалення легенів – це гостре захворювання інфекційної природи, яке вражає легені (легеневу тканину). Легені складаються з легеневої тканини (альвеол) і бронхів. Так от, пневмонія – це запалення альвеол, а бронхіт – це запалення бронхів. Якщо запальний процес в легенях не обумовлений інфекцією, то такий стан називається пульмонітом. При хімічному ураженні легенів – хімічний, при променевому – променевий, при травмі – травматичний пульмоніт і т.д.

Чим пневмонія відрізняється від бронхіту? Як діагностується запалення легенів?

Пневмонія – це запалення, що відбувається в альвеолярній ділянці легенів, яке супроводжується накопиченням ексудату (запальна рідина) в альвеолах (повітряні кульки), в яких відбувається газообмін. Так от, при пневмоніях ніякого газообміну в запалених ділянках не відбувається, тому, що легеневі кульки наповнені запальною рідиною. Бронхіт – це запалення слизової оболонки бронхів – повітрянопроводячої частини легенів. Таким чином, при бронхіті і пневмонії інфекційний процес і запалення відбувається в різних місцях.

За симптомами ці захворювання може віддиференціювати (розрізнити) тільки лікар, тому і в тому, і в іншому випадку відзначається підвищення температури тіла, кашель з відділенням слизисто-гнійної або навіть гнійного мокротиння, відчуття браку повітря, симптоми інтоксикації. Відрізнити їх досить складно навіть після лікарського огляду. Поставити точний діагноз може допомогти тільки рентгенографія легенів. При запаленні легенів на рентгенограмі (знімку) визначаються вогнища інфільтрації, а при бронхіті – цього немає.

За якими симптомами можна запідозрити пневмонію?

– Після опитування та огляду пацієнта лікар може припустити пневмонію, виходячи з наявності наступних симптомів:

 • Кашель. Він може бути сухий або з виділенням мокротиння (слизово-гнійної або гнійної). Дуже тривожним симптомом є виявлення в мокротинні навіть прожилок крові. Таких симптомів ні в якому разі не можна приховувати від лікаря, навіть якщо це було один раз. При наявності крові в мокроті необхідно обов’язково зробити знімок легенів. Як показує досвід, цей симптом пацієнти дуже часто списують на кровотечу з ясен чи носа, а в результаті упускається час;
 • Підвищення температури тіла;
 • Болі в грудях зліва чи справа, під лопаткою при диханні і / або кашлі – дуже характерний, хоча і необов’язковий, симптом пневмонії. Біль за грудиною при диханні більш характерний для бронхіту, хоча і не є його 100%-вою ознакою;
 • Почуття нестачі повітря, що характерно для обох захворювань: бронхіту і пневмонії.
Які бувають пневмонії?

– Сучасна класифікація ділить пневмонії в залежності від обставин і місця зараження хворого:

 • Позалікарняна пневмонія – якщо пацієнт заразився вдома, на роботі, в транспорті і т.д., тобто відбулося інфікування звичайними мікробами – мешканцями носоглотки;
 • Нозокоміальна пневмонія – якщо хворий заразився і захворів на пневмонію через кілька днів перебування в лікарні. Раніше такі пневмонії називалися госпітальними, але такий термін не завжди спокійно сприймався, тому був замінений на абсолютно ідентичний по суті;
 • Аспіраційна пневмонія – коли у хворого спостерігаються явні ознаки макроаспіраціі при втраті свідомості, травмі і т.д.;
 • Пневмонія в осіб з тяжкими імунодефіцитами. Хочу підкреслити, що хворі на пневмонію із звичайним зниженням імунітету внаслідок Чорнобильської аварії, екології і т.д., не відносяться до цієї категорії і лікуються за загальними принципами лікування цього захворювання.
Хто частіше хворіє на запалення легенів?

– На жаль, захворіти на пневмонію можуть особи всіх віків і всіх соціальних статусів. Але все ж чинники ризику є: вік – запаленням легень частіше хворіють маленькі діти і літні люди. Чим старше вік, тим більша вірогідність захворіти на пневмонію і гірший прогноз. Тому в усьому світі літнім рекомендують щепитися як від грипу, так і від пневмококової і гемофільної інфекцій.

Чи можна лікувати пневмонію самостійно вдома? Чим вона небезпечна?

– Пневмонія – це те захворювання, яке ні за яких обставин не можна лікувати самостійно. Для цього необхідно високе мистецтво лікаря, величезний професійний досвід і грамотне застосування сучасних антибіотиків. Рекламовані в пресі і на телебаченні засоби від грипу найчастіше містять тільки симптоматичні засоби, які лише полегшують прояви хвороби, але жодним чином не впливають на його результат. У деяких хворих пневмонія може вирішитися самостійно (без лікування), але у більшості – привести до залишкових явищ, що порушує працездатність, або навіть на грань життя і смерті. З іншого боку, наявність цілого ряду сучасних ефективних і безпечних антибіотиків дозволяє лікарю успішно лікувати більшість хворих на пневмонію в домашніх умовах, якщо їм буде забезпечений відповідний догляд.

Через який час настає одужання при правильному лікуванні запалення легенів? Від чого залежить швидкість одужання?

– Швидкість одужання залежить від загального стану пацієнта, як ми говоримо – статусу. Існує 2 розповсюджених омани на рахунок сучасних антибіотиків:

1. Ефективні антибіотики прискорюють одужання? Насправді вони забезпечують сприятливий прогноз. Терміни одужання за останні роки не змінилися. Вони складають в середньому 21 день (у осіб з достатнім рівнем імунітету – 10 днів, в осіб з імунодефіцитом – до 2-3 міс.). Але це не означає, що весь цей період хворий повинен приймати антибіотики. Останні призначаються курсом, а після їх відміни просто потрібно дати організму час і створити умови для відновлення.

2. Ін’єкційні антибіотики більш ефективні? Ні. При нормальному стані шлунково-кишкового тракту антибактеріальні препарати для прийому всередину настільки ж високо ефективні.

Як профілактувати пневмонію?

– Профілактика пневмонії – це, перш за все, загартовування. Щоб в легенях відбулося запалення потрібно 3 моменти:

 1. Щоб інфекція (бактерії, віруси і т.д.) потрапила в легені;
 2. Щоб кількість цих мікроорганізмів було достатньо великим;
 3. Щоб знизилися захисні сили організму.

Інфекція потрапляє в легені дуже багатьом людям, але у більшості з них це не призводить до запалення легенів, тому захисні сили їх організму на достатньому рівні. Якщо людина добре переносить перепади температури, переохолодження, ймовірність пневмонії стає менше, хоча і не виключається.

Достатній рівень імунітету забезпечує повноцінне харчування.

Уникати контактів з особами, в яких очевидні ознаки простудних захворювань, так званих ГРЗ. Якщо у Вас самих ГРЗ, то це повинно бути ознакою обов’язкового профілактичного постільного режиму, тому інфекція дихальних шляхів різко знижує захисні властивості легенів.

За якими симптомами можна запідозрити пневмонію після перенесеного ГРЗ?

– Якщо у вас застуда, так зване ГРЗ, то вже через 3 дні всі прояви хвороби йдуть на спад і наступає поліпшення. Якщо цього не відбувається, а з’являються нові симптоми – це дуже підозріло на приєднання бактеріальних ускладнень (пневмонії, запалення носових пазух і т.д). Необхідно звернути увагу на:

 • Посилення гнійності мокротиння;
 • Поява болю при диханні та кашлі, так званих плевральних болів. Сама легенева тканина не має больових рецепторів. Болі виникають тільки в тому випадку, коли залучена плевра, насичена больовими рецепторами, що буває при пневмонії;
 • Відчуття нестачі повітря;
 • Видне з боку часте і поверхневе дихання.

При появі вищеперелічених симптомів необхідно терміново звернутися до лікаря, щоб вчасно почати лікування сучасними антибактеріальними препаратами. У багаторазових дослідженнях доведено, що ранній початок терапії запалення легенів більш ефективний і покращує прогноз. Але з іншого боку, профілактичний прийом антибіотиків є безглуздим і не рекомендується не тільки у нас, але і у всьому світі.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ЗАПАЛЕННЯ ЛЕГЕНІВ: СИМПТОМИ І ЛІКУВАННЯ

ВІРУСНА ПНЕВМОНІЯ