За будь-яких хворобливих відчуттях в кишечнику краще негайно звернутися до лікаря. Вчасно усунена патологія дозволить вам уникнути серйозних ускладнень.

Товстий кишечник є кінцевою частиною травного тракту, де відбувається активне всмоктування води і формування калу.

Анатомічно товста кишка людини складається з наступних відділів: сліпа кишка, ободова кишка, висхідна ободова кишка, поперечна ободова кишка, ніби ободова кишка, сигмовидна ободова кишка і пряма кишка. Тут варто відзначити, що в деяких літературних джерелах пряма кишка виділяється як окрема анатомічна частина травного тракту. У нашій же статті мова піде про захворювання товстого кишечника, в тому числі і прямої кишки.

Проктосигмоїдит

Проктосигмоїдит – запальне захворювання в нижній частині ободової і прямої кишки. Часто такий діагноз є наслідком порушення травлення в цілому, що вимагає комплексного підходу в лікуванні.

Часто проктосигмоїдит виникає через подразнення слизової оболонки кишечника твердими каловими масами. Крім того, причиною запального процесу можуть стати патогенні мікроорганізми.

Читайте також:  Загострення геморою – що робити?

Захворювання вважається нескладним, оскільки у ряді випадків обмежується лише почервонінням, слабкою ерозією. Однак відзначаються і складні випадки проктосигмоїдиту з рясними кровотечами і гнійними виділеннями.

В основному проктосигмоїдит лікується за допомогою лікувальних клізм з використанням лікарських трав і масел.

Свищ прямої кишки

Свищ прямої кишки – запальний процес в анальному каналі, при якому відбувається формування свищевого ходу. У більшості випадків свищ прямої кишки розвивається внаслідок гострого парапроктиту – запалення жирової клітковини, яка розташовується навколо прямої кишки.

На сьогоднішній день дане захворювання лікується виключно хірургічним шляхом. Операція з видалення свищевого ходу переноситься легко, а її складність в основному залежить від глибини залягання свища. Чим глибше залягає свищ, тим складніше операція.

Поліпи прямої кишки

Поліпи – це доброякісні розростання залозистого епітелію на стінках прямої кишки. Поліпи мають форму кулі, груші, або мають гіллясту будову. Головка поліпа кріпиться на ніжці або широкій основі.

Читайте також:  Загострення геморою – що робити?

Часто поліпи в прямій кишці виникають на тлі запальних захворювань, наприклад геморою, коліту, закрепів, ентериту, дискінезії та інших захворювань кишечника.

Видаляються поліпи хірургічним шляхом за допомогою скальпеля. Спочатку лікар проводить знеболювання, після чого січуть поліпи. Для розширення анального отвору при операції використовується ректальне дзеркало.

Більш прогресивним методом видалення поліпів є ендоскопічна хірургія. Лікар вводить пацієнтові в пряму кишку спеціальний інструмент, що має на кінці відеокамеру, що дозволяє лікарю детально оглянути слизову оболонку прямої кишки в багато разів збільшеному вигляді. Після операції посічений матеріал необхідно відправити на гістологічне дослідження.

Пухлини товстого кишечника

Одним з найпоширеніших пухлинних захворювань є колоректальний рак. Найчастіше пухлини товстого кишечника спостерігаються у віці 40-60 років, в той же час не виключено його виникнення і в молодому віці.

Передують раку товстого кишечника запальні захворювання (виразки, проктити), тривалий геморой, анальні тріщини, а також поліпи прямої кишки, які можливо грають основну роль у патогенезі захворювання.

Читайте також:  Загострення геморою – що робити?

Лікування колоректального раку, в основному хірургічне. У запущених випадках захворювання вимагає паліативного (полегшуючого) лікування, яке можна комбінувати з хіміо-та променевою терапією.

Стійкі запори, здуття живота, а також виділення крові зі стільцем вимагають адекватного розгляду, так як можуть вказувати на наявність серйозних захворюваннів товстого кишечника (пухлини, поліпи).

Анальна тріщина

Болісний акт дефекації, особливо з виділеннями крові може вказувати на наявність анальної тріщини – невеликого розриву в області заднього проходу.

Найчастіше анальна тріщина виникає внаслідок подразнення слизової оболонки прямої кишки сухими каловими масами. Також причиною анальної тріщини може стати діарея, яка супроводжується запальним процесом в анальному каналі і геморой.

Найчастіше лікування анальної тріщини обмежується лише застосуванням місцевої терапією і дієтою для пом’якшення калу.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ЗАХВОРЮВАННЯ ТОВСТОГО КИШЕЧНИКА

ПРИЧИНИ БОЛЮ В ТОВСТОМУ КИШЕЧНИКУ

СИМПТОМИ ПОРУШЕННЯ ПРОХІДНОСТІ ТОВСТОГО КИШЕЧНИКА