Нещодавнє велике когортне дослідження, показало, що жири (як насичені, так і ненасичені) можуть бути не такими шкідливими, як вважалося раніше. Вуглеводи можуть надавати більш руйнівний вплив, але їх все одно потрібно споживати в помірних кількостях, а регулярне споживання фруктів і овочів є обов’язковим.

Велике когортне дослідження під назвою «Prospective Urban Rural Epidemiology (PURE)», проведене Дослідницьким інститутом здоров’я населення Університету Макмастера в Канаді, підготувало грунт для кращого розуміння здорового збалансованого харчування.

У дослідженні були зібрані дані про 135 335 осіб у віці від 35 до 70 років з 18 різних країн на п’яти континентах, охоплюють регіони Близького Сходу, Південної Америки, Африки, Китаю, Північної Америки, Європи і Південної Азії.

харчування в різних країнах

Учасників попросили надати детальну інформацію про їх соціально-економічну ситуацію, способ життя, історію хвороб, вагу, артеріальний тиск та інші важливі чинники. Спостереження за учасниками тривало в середньому 7,4 року. Крім того, збиралася відповідна інформація про серцево-судинні захворювання і ризик смерті.

Нещодавно дані PURE були використані для двох додаткових досліджень, в яких розглядався вплив макроелементів, особливо жирів і вуглеводів, на здоров’я людей і тривалість життя, а також глобальне значення споживання фруктів і овочів.

Перше дослідження, основним автором якої є доктор Махшид Дехган з Університету Макмастера, показало, що дієти, у яких міститься помірна кількість жирів і практично відсутні вуглеводи, пов’язані з меншим ризиком смертності. Стаття з докладним описом дослідження днями була опублікована в The Lancet.

Помірне споживання жиру корисне для організму

користь жирної їжі

Метою даного дослідження було проаналізувати дані про щоденні варіанти харчування і звички учасників, а також іншу відповідну інформацію, щоб розрахувати, скільки енергії було отримано завдяки споживання жирів, вуглеводів і білків в кожному випадку.

Дивний висновок, який, як виявилося, суперечить існуючим переконанням про здорову дієту, полягав у тому, що високий загальний обсяг споживання жирів, який забезпечує 35,3 відсотка енергії, був пов’язаний зі значно меншим ризиком смертності (на 23 відсотки менше), у порівнянні з низьким споживанням жиру.

У той же час було встановлено, що високий рівень споживання вуглеводів, який забезпечує 77 відсотків енергії, підвищує ризик смертності на 28 відсотків.

Загальне споживання жирів не вплинуло значною мірою на ризик смертності, пов’язаний з серцево-судинними захворюваннями, а споживання вуглеводів взагалі не асоціювалося з серцево-судинними захворюваннями.

Дослідники кажуть, що ці висновки варіюються залежно від країни, культурного впливу і можуть бути пов’язані з рівнем доходу в кожній країні.

Зниження споживання жирів автоматично призводить до збільшення споживання вуглеводів. Таким чином, результати дослідження пояснюють, чому деякі популяції, такі як південні азіати, які не споживають багато жиру, але споживають багато вуглеводів, мають більш високу смертність.

Три-чотири порції овочів в день

овочі

Друга стаття, також опублікована в The Lancet, основним автором якої є Вікторія Міллер, докторант з Університету Макмастера, доповнює результати першої, розглядаючи важливість фруктів, овочів і бобових у раціоні людини.

Ґрунтуючись на відповідних даних PURE, Міллер і її колеги підрахували, скільки порцій фруктів, овочів і бобових було спожито учасниками на регулярній основі.

Під визначенням «одна порція» дослідники розуміли 125 грамів фруктів або овочів або 150 грамів приготованих бобових у відповідності з рекомендаціями Міністерства сільського господарства Сполучених Штатів.

Картопля, інші бульбоплоди, бобові, фруктові та овочеві соки не були включені в результати досліджень. До бобових були віднесені квасоля, чорні боби, сочевиця, горох, нут і чорноокий горох.

Дослідники виявили, що три-чотири порції фруктів і овочів у день значно покращують стан здоров’я.

Наше дослідження показало найнижчий ризик смерті серед тих, хто споживав від трьох до чотирьох порцій (від 375 до 500 грамів) фруктів, овочів і бобових у день. Крім того, споживання фруктів приносило більше користі організму, ніж споживання овочів.

Роль особливостей харчування в різних країнах

кухні світу

Міллер і її команда також зазначили, що на глобальному рівні трьох-чотирьох разове споживання фруктів, овочів і бобових у день суперечить державним рекомендацій про п’яти щоденних працях споживання цих продуктів.

Дослідники припускають, що вживання в їжу п’яти порцій фруктів і овочів на день може бути неможливим для людей у багатьох країнах з низьким і середнім рівнем доходу, де ці продукти є дорогими. Особливо це стосується регіонів Південної Азії, Китаю, Південно-Східної Азії і Африки.

Той факт, що дослідження проводилося з учасниками з п’яти континентів, стверджують дослідники, дає додаткову достовірність результатів, свідчачи про те, що рослинні дієти більш корисні для здоров’я.

Дослідження PURE включає популяції з географічних регіонів, які раніше не вивчалися, а різноманітність популяцій лише додає значущості результатам дослідження, підтверджуючи, що рослинна їжа зменшує ризик багатьох захворювань.

Ще один важливий висновок Міллер і її команди полягав у тому, що сирі овочі корисніші, ніж приготовлені, що зазвичай не вказується в дієтичних рекомендацій по всьому світу. Дослідники кажуть, що суперечки про користь «сирих» і «приготовлених» овочів також зачіпають специфічні особливості харчування різних країн.

Вживання овочів у сирому вигляді тісно пов’язано з більш низьким ризиком смерті порівняно з вживанням приготовлених. Але сирі овочі рідко їдять в Південній Азії, Африці і Південно-Східній Азії. Незважаючи на те, що рекомендації з харчування не розрізняють переваги сирих і приготованих овочів, результати дослідження вказують на те, що варто наголошувати на користь споживання необроблених овочів порівняно з обробленими.

Автор: Анна Капранова