Застосовувати антибіотики при гострих респіраторних вірусних інфекціях варто тільки при бактеріальному ускладненні захворювання .

По суті

Гостра респіраторна вірусна інфекція ( ГРВІ) – це загальний термін для групи респіраторних захворювань, що мають вірусну етіологію. Всі ГРВІ мають подібні клінічні прояви і характеризуються ураженням дихальних шляхів в тій чи іншій мірі вираженості. У силу схожості симптоматики в побуті ГРВІ називають простудою .

Гострі респіраторні вірусні інфекції включають в себе грип , парагрип , риновірусні , аденовірусні , ентеровірусні , коронавірусні та інші захворювання. Існує більше 200 видів вірусів , які можуть спровокувати розвиток ГРВІ.

Як можна захворіти

Найпоширеніший шлях передачі вірусної інфекції – це повітряно-крапельний , що значно підвищує ризик зараження в густонаселених районах . У цьому зв’язку щорічно в різних точках планети фіксуються епідемічні спалахи грипу та інших вірусних інфекцій, що вражають дихальну систему.

Крім повітряно-крапельної передачі , інфекція може передаватися і контактним шляхом , наприклад при рукостисканні . Варто відзначити , що заразитися ГРВІ можна як від людини , так і від тварини (наприклад , свинячий грип) .

Інкубаційний період для ГРВІ , як правило , становить від декількох годин і до 3-5 діб для дорослих і до 2 діб для дітей. Через несформований імунітет діти хворіють швидше.

Симптоми ГРВІ

Своєрідними воротами для вірусної інфекції є ніс і ротова порожнина . Віруси атакують ​​епітеліальні клітини слизових оболонок , пробираючись далі вглиб організму. Першими симптомами гострих респіраторних вірусних захворювань є закладеність носа і першіння в горлі. Тобто , на інфекцію організм відповідає формуванням місцевих запальних процесів. У перші дні хвороби також можливий неінтенсивний сухий або мокрий кашель. Як правило , на початку захворювання підвищення температури не відзначається.

Після того , як віруси з епітеліальних клітин потрапляють в кров , хворі починають відчувати симптоми загальної інтоксикації. Виникає головний біль і ломота в м’язах і суглобах. У відповідь на потрапляння вірусів у кров , в організмі активізуються молекули – пірогени , що призводять до збільшення температури тіла. Висока температура необхідна для вироблення протизапальних і противірусних агентів, оскільки при нормальній температурі цей процес протікає досить мляво.

У міру наростання імунної відповіді (формування антитіл) відбувається поступове знищення вірусних частинок , що призводить до поліпшення самопочуття хворого.

Примітно , що кожен із видів хвороботворних вірусів вражає ту чи іншу частину дихальних шляхів. Так , одні віруси вражають слизову частину глотки , викликаючи фарингіт , інші вражають бронхи , сприяючи розвитку бронхіту. Крім згаданих захворювань на тлі ГРВІ можуть розвиватися назофарингіт , тонзиліт , ларингіт , бронхіоліт та риніт .

Діагностика

Якщо мова йде про спорадичних випадках ГРВІ , то в даному випадку клінічна диференціальна діагностика захворювання досить складна , і етіологія хвороби , як правило , залишається нерозкритою.

Що стосується епідемічних випадків , то характерні симптоми захворювання дають можливість лікарю з великою часткою ймовірності розкрити етіологічну характеристику захворювання. Для підтвердження діагнозу вдаються до проведення лабораторних серологічних методів дослідження , до яких відноситься реакція зв’язування комплементу ( РСК ) і реакція гальмування гемаглютинації ( РГГА ) . До швидких методів визначення вірусу відносять імунофлюоресцентний метод діагностики .

Лікування

Найчастіше ГРВІ протікає в неускладненій формі , що дозволяє хворому лікуватися в домашніх умовах. При високій температурі хворий повинен дотримуватися постільного режиму. Для боротьби із загальною інтоксикацією рекомендується рясне пиття більше 2 літрів рідини (якщо немає протипоказань) .

Медикаментозне лікування передбачає прийом противірусних засобів , імуномодуляторів , вітамінних комплексів і жарознижуючих засобів (при температурі вище 38 градусів). При кашлі доречно використання парових інгаляцій і відхаркувальних засобів для прискорення евакуації вмісту легень .

У разі тяжких ускладнень ГРВІ хворому показана госпіталізація. При наявності мікробного ускладнення призначається курс антибіотикотерапії . Майте на увазі , що антибіотики не діють на віруси , тому за відсутності бактеріального ускладнення приймати їх безглуздо.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ПРОФІЛАКТИКА ГРВІ

ЯК НЕ ЗАХВОРІТИ НА РОБОТІ

ЧИ МОЖНА ПРИЙМАТИ ВАННУ ПРИ ЗАСТУДІ?