31 травня цього року в штаті Нью-Джерсі, США народилася дитина з вродженою патологією під назвою мікроцефалія. Медики безпосередньо зв’язали цей дефект з виявленим в організмі матері вірусом Зіка. Тепер це становить небезпеку для здоров’я всіх американців.

Що ми знаємо про вірус зіка
 • Вроджені патології, що мають відношення до вірусу Зіка, – це загроза всьому світу, заявляють експерти Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ). Генеральний директор ВООЗ Маргарет Чен, доктор медичних наук називає дану ситуацію “екстраординарною подією”.
 • За офіційними даними, уродженка Гондурасу народила дівчинку із захворюванням мікроцефалія в місті Хакенсак, штат Нью-Джерсі, США 31 травня. Вона заразилася вірусом Зіка в рідній країні. У січні в місті Оаху, штат Гаваї, США народилася дитина з мікроцефалією і вірусом Зіка. Мати дитини раніше жила в Бразилії. У цій південноамериканській країні підхопили інфекцію Зіка понад 1,3 мільйона бразильців.
 • Перший летальний результат від вірусу Зика стався 29 квітня в Пуерто-Ріко. Причиною смерті стало ускладнення інфекції Зіка – внутрішня кровотеча. На сьогоднішній день в Штатах кількість випадків захворювання зростає, каже представник ВООЗ доктор Чен.
 • Незважаючи на те, що вірус Зика переноситься комарами, можна заразитися ним статевим шляхом. Перший випадок такого зараження в США підтверджений в Техасі на початку лютого. Центри з контролю і профілактиці захворювань повідомили про 10 випадків, коли вірусом заразилися під час незахищеного статевого акту.
 • У більшості людей вірус Зіка протікає як невелика застуда. Правда, нові дослідження вказують на можливий зв’язок нового вірусу з синдромом Гієна-Барре у дорослих. Це стан організму, при якому імунна система атакує нерви, викликаючи м’язову слабкість і параліч. У вагітних жінок вірус може призвести до вроджених аномалій плода, в тому числі мікроцефалії – коли голова і мозок володіють занадто маленькими розмірами.
 • У січні Центри з контролю і профілактиці захворювань опублікували заяву медиків, в якому закликали вагітних жінок відкласти поїздки в райони високу активність вірусу Зіка. Список країн продовжує розширюватися і в даний час включає в себе 48 країн в Америці, на островах Тихого океану і в Африці.
 • Центри з контролю і профілактиці захворювань рекомендують вагітним жінкам, які повертаються з небезпечних місць, пройти тестування на наявність вірусу Зіка. Також доктора закликають подружжя вагітних жінок оберігатися презервативами в країнах, де вирує інфекція. Станом на 26 травня зафіксовано 265 випадків можливого вірусу Зіка у вагітних жінок в США.
 • В цьому році Олімпійські ігри планується провести в Ріо-де-Жанейро. У зв’язку з цим експерти в області охорони здоров’я стурбовані тим, що вірус Зіка може поширитися далеко за межі Латинської Америки. Всесвітня організація охорони здоров’я очікує, що інфекція торкнеться всіх країн американського континенту за винятком Канади і Чилі. Спортсмени, які побоюються вірусу Зіка, повинні скасувати участь в Олімпіаді, заявляють представники Олімпійського комітету США.
 • З огляду на зв’язок вірусу Зіка з вродженими дефектами у новонароджених, медицина намагається запобігти поширенню захворювання, особливо серед жінок дітородного віку.

Представляємо вашій увазі 9 питань і відповідей про вірус Зика:

1. Вірус Зіка передається через укусу комарів і статевим шляхом

Зіка є РНК-вірусом. Він передається через укус зараженого комара Aedes. “Людина, яку вкусив заражений комар, заражається сама,” пояснює Пітер Джей Хотез, доктор медичних наук, доктор філософії, декан Національної школи тропічної медицини в Медичному коледжі імені Бейлора в Х’юстоні.

Вірус Зіка також передається статевим шляхом від інфікованих чоловіків жінкам, і партнерам-чоловікам. Якщо ваш партнер чоловічої статі носій вірусу, або відвідував країни, де хвороба поширена, рекомендується використовувати презерватив не менше 6 місяців.

Центри з контролю і профілактики захворювань рекомендують: якщо ви вагітні і ваш партнер заражений вірусом Зіка зараз або в минулому, або був сильно покусаний комарами в тих регіонах, де лютує цей вірус, зверніться до лікаря. Необхідно користуватися презервативами або утриматися від сексу під час вагітності.

Медики настійно радять не здавати кров, тканини і органи в якості донорів протягом півроку, якщо:

 • Вам був поставлений діагноз “вірус Зіка”
 • Ви відвідували місця високої активності вірусу Зіка
 • Ви перебували в близьких відносинах з носієм вірусу Зіка

Медики забороняють таким людям здавати донорську кров, органи, сперму, яйцеклітини, пуповинну кров, плаценту, рогівку ока, кісток, шкіри і клапанів серця. Органи або тканини померлих донорів також не підлягають передачі хворим, якщо у них був діагностований вірус Зіка протягом шести місяців після їх смерті.

2. Симптоми віруса Зіка

Зазвичай вірус Зіка має слабкі симптоми. 80 відсотків заражених людей взагалі не знайомі з симптомами захворювання. Найбільш поширені симптоми вірусу Зіка – жар і висип. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) пацієнти відчувають також біль різного характеру: в м’язах, суглобах, головний біль і дискомфорт в районі очей – біль і кон’юнктивіт (свербіж, червоні очі).

Фахівці в галузі охорони здоров’я відзначають, що симптоми вірусу Зіка зазвичай тривають від 2 до 7 днів. Рідкісні ускладнення можуть включати внутрішню кровотечу, яка привело до першого летального результату від вірусу в Пуерто-Ріко в квітні цього року.

У світі поки що не існує ефективного лікування інфекції Зіка. Але безрецептурні ліки і знеболюючі засоби можуть полегшити симптоми.

3. Діти з вірусом Зіка

Діти в утробі матері найбільш схильні до ризику вірусних ускладнень в результаті придбання вірусу Зіка. Якщо вагітна жінка інфікована, плід знаходиться в небезпеці, каже доктор Хотез. Результат інфікування – мікроцефалія, уточнює він.

Патологія розвитку головного мозку може призвести до розумової відсталості, а також затримки мови, рухового розвитку і зростання, за даними клініки Майо.

4. Щеплення від вірусу Зіка

Вакцини для захисту від вірусу Зіка не існує до цих пір. “Зараз ми рекомендуємо всім жінкам репродуктивного віку робити щеплення від краснухи. Також така вакцинація є обов’язковою для дітей. Дорослим вона допомагає запобігти викидень, проблеми з серцем, сліпоту і втрату слуху у новонароджених”, говорить доктор Хотез.

5. Історія походження вірусу Зіка

Вірус Зіка з’явився в Африці. Спочатку ця інфекція називалася ZIKV. Вірус вперше був виявлений в 1947 році серед макак резус в лісі Зіка в Уганді. Дослідники виявили, що інфекція переносилася комарами. В ході експериментів з’ясувалося, що миші можуть заразитися.

Спалахи вірусу Зіка згадувалися в звітах з 1951 по 1981 рік в країнах Африки і Азії. А в 2007 році в Полінезії заразилося 73 відсотки населення. У 2014 році перший випадок інфікування був виявлений в Латинській Америці.

6. Нові загрози вірусу Зіка

Доктора попереджають про небезпеку поширення вірусу Зіка завдяки москітам.

“Північне узбережжя Мексиканської затоки знаходиться під загрозою. Ми уразливі,” говорить доктор Хотез. “Я не панікер. Але мене турбує спалах вірусу Зіка на узбережжі Мексиканської затоки”, додав експерт. Відповідно, Х’юстон, Новий Орлеан, і Тампа-Сейнт-Петербург і Флорида наражаються на серйозну небезпеку через великої кількості комарів.

7. Вірус Зіка у Штатах

Жителі США ризикують самі заразитися вірусом Зіка і піддають ризику інших людей у ​​своїй країні. На сьогоднішній день в Центрі з контролю і профілактиці захворювань зареєстровано 819 випадків інфікування вірусом в США після поїздок.

8. Комарі – переносники вірусу Зіка

Ймовірно, мандрівники не привезуть заражених комарів з собою, говорить Джим Фредерікс, доктор медичних наук, головний ентомолог в місті Фаерфакс, штат Вірджинія. “На щастя, дорослі особини москітів живуть недовго”, говорить він.

9. Способи захисту від вірусу Зіка

Ви можете допомогти запобігти інфекції Зіка за допомогою репелентів під час подорожей. “Найкращий спосіб уникнути укусів комарів – використання засобів від комах, що містить пікарідін, масла лимона і евкаліпта, мінімум 20 відсотків ДЕТА або IR3535 на свіжому повітрі, особливо на світанку і в сутінках, коли активність комарів найвища,” говорить доктор Фредерікс.

На щастя, вірус Зіка поки що обійшов стороною Україну. Експерти радять утриматися від поїздок в зарубіжні країни з тропічним кліматом. Оскільки список регіонів розширюється і на сьогодні становить вже 27 держав, будьте уважні при виборі туру влітку. Найближчі країни, де є вірус Зіка серед москітів це Туреччина, Болгарія і Грузія. Бережіть шкіру від комарів і пам’ятайте про контрацепцію. Бажаємо Вам відмінного літа!

Джерело: Everyday Health