Целюліт в тій чи іншій формі присутній на стегнах і сідницях у 80-90% жінок старших 20 років. Ідея позбутися «апельсинової кірки» за допомогою косметики здається привабливою, і виробники заповнюють полиці аптек і магазинів своєю продуктцією. Реклама запевняє, що креми, лосьйони і скраби зменшують нерівності і покращують зовнішній вигляд шкіри. Але чи так це?

Целюліт – не хвороба

З медичної точки зору целюліт (гіноїдна ліподистрофія) – не хвороба, а варіант норми: в підшкірно-жировому шарі відбуваються структурні зміни, порушується лімфатичний відтік, і на шкірі з’являються характерні горбки. Косметологи виділяють три стадії целюліту:

 • Перша стадія целюліту (м’який целюліт): відсутність будь-яких клінічних симптомів; анатомічні зміни можна виявити лише за допомогою мікроскопічного дослідження клітин жирової тканини.
 • Друга стадія целюліту: волокна колагену в жировій тканині тверднуть; шкіра стає блідою, холодною, знижується її еластичність.
 • Третя стадія целюліту (жорсткий целюліт): анатомічні зміни добре помітні, шкіра стає горбистою.

Науці невідомо, чому у одних людей розвивається целюліт, а у інших – ні, але факторами, що провокують ліпосклероз, називають:

 • Спадковість. Гени, пов’язані з обміном речовин, кровообігом, розподілом жиру і рівнем гормонів можуть робити людей більш схильними до розвитку целюліту.
 • Вік. Чим старшими ми стаємо, тим швидше шкіра втрачає свою еластичність, а целюліт стає більш помітним.
 • Гормони. Рівень естрогену, інсуліну, гормонів щитовидної залози, пролактину і норадреналіну може відігравати важливу роль у розвитку целюліту.
 • Дієти. Незбалансоване харчування з високим вмістом жирів і недоліком клітковини прискорює появу целюліту, «поповнюючи» жирові відкладення під шкірою.
 • Спосіб життя. Недолік фізичних вправ, недостатнє споживання рідини, куріння і стреси негативно позначаються на стані підшкірно-жирової клітковини. Проте, целюліт розвивається і у здорових активних людей з нормальною вагою.

Целюліт розвивається і у здорових активних людей з нормальною вагою.

Целюліт можна вилікувати повністю

Є кілька методів лікування целюліту, але жоден з них не був підтриманий в науковій або медичній літературі:

 • пневматичний масаж;
 • масаж, що стимулює лімфоток;
 • термолікування;
 • ультразвук;
 • частотна радіотерапія;
 • магнітна терапія;
 • електростимуляція.

Також косметологи використовують широкий спектр фармакологічних засобів, які впливають на жирову тканину:

 • метилксантини (кофеїн і теобромін);
 • пентоксифілін;
 • бета-агоністи і адреналін;
 • альфа-антагоністи;
 • амінокислоти;
 • гінко білоба;
 • рутин;
 • індійський каштан.

Люди з целюлітом намагалися використовувати місцеві, пероральні або ін’єкційні засоби, але жоден з них не довів свою ефективність на 100%. Деякі вважають за краще носити спеціальний компресійний одяг, щоб зменшити прояви целюліту, стимулювати кровообіг і лімфоток. Ліпосакція і дієти теж не усувають целюліт, але здорове збалансоване харчування і фізичні вправи можуть поліпшити зовнішній вигляд шкіри, зменшуючи вміст жиру в клітинах.

Чи варто купувати антицелюлітний крем?

В даний час немає медичних досліджень, які доводять ефективність антицелюлітних кремів. Доктор Ліза М. Донофріо, доцент дерматології в Єльському університеті, стверджує, що ніякого способу повністю позбутися від ліподистрофії не існує. Всім своїм пацієнтам вона каже, що целюліт є нормальним «продуктом» спадковості і гормонів.

З цим твердженням згоден доктор Геррі С. Броуді, професор пластичної хірургії в Університеті Південної Каліфорнії.

– Жінки, які вірять, що зможуть усунути целюліт за допомогою кремів, швидше за все, будуть розчаровані, – говорить він. – Целюліт є природним анатомічним контуром, характерним для багатьох жіночих стегон і сідниць. Це не має ніякого відношення до збільшення ваги або схуднення. Сьогодні немає абсолютно ніякого хірургічного або медичного вирішення цієї проблеми, за винятком … самообману.

Втім, в креми часто додають активні інгредієнти, які сприятливо позначаються на стані шкіри:

 • Метилксантини (кофеїн, амінофілін, теофілін). Вважається, що кофеїн прискорює жировий обмін, а м’язові релаксанти амінофілін і теофілін роблять шкіру більш гладкою, розщеплюючи жирові відкладення.
 • Ретинол (похідний вітаміну А) може поліпшити приплив крові до шкіри, зробити її більш товстою і міцною.
 • Рослинні екстракти (гінкго білоба, центелла азіатська і кінський каштан) додають в антицелюлітні креми, щоб уповільнити утворення жиру і зменшити запалення в підшкірно-жировій клітковині.

Існує мало доказів ефективності місцевих методів лікування целюліту. В цілому ми знайшли 17 досліджень за участю понад 600 осіб, які намагалися позбутися целюліту за допомогою кремів і лосьйонів. Близько половини досліджень розглядали складні суміші, що поєднують кофеїн і ретинол з іншими інгредієнтами. Два дослідження окремо перевірили ефект кофеїну, і два оцінили тільки ретинол.

З чотирьох досліджень, тестувавших один активний інгредієнт, тільки одне показало перевагу антицелюлітного крему перед кремом-плацебо. З 14 досліджень, які тестували складні суміші, тільки п’ять показали поліпшення зовнішнього вигляду шкіри.

Інші потенційні способи лікування целюліту

Антицелюлітний масаж сприятливо позначається на підшкірно-жировому шарі, але щоб отримати будь-який помітний ефект, знадобиться кілька сеансів тривалістю не менше 45 хвилин. Без підтримки здорової ваги, самомасажу та правильного харчування будь-яке поліпшення, ймовірно, буде недовгим, які потребують додаткових відвідини масажиста.

Андрій Дем’яненко

Масажист-реабілітолог, йогатерапевт

Якщо говорити про антицелюлітні креми під час масажу, то вони грають другорядну роль після самих масажних рухів: доповнюють ефект за рахунок активних компонентів, підсилюють кровообіг, активізують ліполіз (розщеплення жирів), покращують дренаж, живлять і підтягують шкіру. Ефективність косметики також залежить від виробника і концентрації активних компонентів. Але креми для домашнього догляду служать більше профілактичним засобом, ніж методом боротьби з целюлітом. Тільки в комплексі з самомасаж і спортом можна отримати видимі результати.

Мезотерапія передбачає введення суміші ферментів, амінокислот і вітамінів під шкіру, щоб зруйнувати жир. Це може привести до деякого поліпшення стану підшкірно-жирового шару. Багаторазові ін’єкції необхідні протягом довгого часу. Процедура також може мати побічні ефекти (набряк або ризик зараження).

Існують різні типи лазерних і світлових методів лікування целюліту. Вони спрямовані на руйнування жирових тканин під шкірою. Хоча цей метод лікування вважають ефективним, необхідні багаторазові дорогі сеанси. Результати зберігаються протягом декількох місяців, а для їх продовження необхідні подальші сесії.

Ін’єкції колагенази – відносно новий метод лікування целюліту. Цей природний фермент руйнує застиглий колаген. Ранні клінічні випробування препарату виявилися багатообіцяючими, але необхідні подальші дослідження, щоб визначити, чи є він ефективним і безпечним.

Мета акустичної хвильової терапії полягає в тому, щоб поліпшити кровообіг, еластичність шкіри і вироблення колагену, зменшивши жирові відкладення. Існує ряд доказів її ефективності, але необхідні подальші дослідження для підтвердження будь-яких переваг.

Ліпосакція включає в себе видалення жиру за допомогою відсмоктування через невеликі трубки, що вставляються в шкіру. Цей метод не рекомендується як засіб для лікування целюліту: він може погіршити зовнішній вигляд шкіри.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
МЕТОДИ ЛІКУВАННЯ ЦЕЛЮЛІТУ

П’ЯТЬ СЕКРЕТІВ, ЯК ПОЗБУТИСЯ ЦЕЛЮЛІТУ