Фахівці зі Всесвітньої організації охорони здоров’я попереджають, що якщо в найближчі 15-20 років не буде розроблена ефективна програма профілактики онкологічних захворювань, то число хворих на рак може досягти цифри в 20 млн, а число смертей – до 12 млн. Але поки така програма почне діяти, кожен з нас повинен сам подбати про свою безпеку в цьому питанні.

Рак в Україні

Гірка статистика свідчить, що кількість онкохворих в Україні за останні десять років зросла на 25%, і їх чисельність продовжує зростати щороку ще на 2,6-3%, а рак при цьому продовжує “молодіти”. На перший погляд може здатися, що за цими результатами ми мало чим відрізняємося від інших країн. Однак середня тривалість життя українців на 10-20 років нижча, а захворюваність на рак значно зростає після 50 років. А значить, вмираючи від інших причин, далеко не кожен українець доживає до «свого раку».

У світі немає такої країни, в якій би витрати на лікування онкопатології повністю покривалися б за рахунок держбюджету, без використання засобів страхування і самих пацієнтів. Що стосується нашої країни, то тут все виглядає набагато сумніше – всього бюджету охорони здоров’я не буде достатньо, щоб покрити реальні потреби онкологічної служби в лікарських препаратах, діагностичному і лікувальному обладнанні на 100%. До того ж лікування онкологічних хворих обходиться надзвичайно дорого. Наприклад, лікування раку III стадії потребуэ 25-30 тис. доларів, а онкогематологічних пацієнтів – в межах 50 тис. доларів.

Порятунок потопаючих – справа рук самих потопаючих

Як повідомляє відомий медичний журнал Healthista, за результатами останніх наукових досліджень, зміна одного тільки способу життя може дати приголомшливий результат – зниження ракових захворювань на 40 відсотків! Хіба це не кращий аргумент на користь того, щоб вже сьогодні почати змінювати свої неправильні звички для збереження свого здоров’я до похилого віку?

Щоб визначитися з основними моментами профілактики онкологічних захворювань, наведемо матеріал з того ж журналу, підготовлений медичним журналістом Ганною Мегі, в якому розкривається вісім перевірених способів знизити фактори ризику виникнення раку. Отже …

1. Нормальна вага – не розкіш, а необхідність

Близько 60 відсотків британців мають надлишкову вагу або страждають ожирінням, а в Європі тільки серед огрядних людей щороку фіксується 52000 випадків раку молочної залози, матки, печінки, простати і підшлункової залози. Ожиріння займає друге місце після куріння серед причин, що викликають щорічно 64000 випадків онкологічних захворювань.

“Чим більше ви важите, тим вище ризик захворіти на рак”, – говорить Лінда Bauld, професор університету Стірлінга.

Вона пояснює, що якщо ви маєте більше 20 фунтів зайвої ваги, то будь-яка її втрата може знизити ризик виникнення цього небезпечного захворювання.

Раніше WCRF публікувалися нові докази зв’язку ожиріння з раком шлунка, за третіми величині раковим вбивцею в світі.

2. Навіть малі дози алкоголю представляють загрозу

Трохи раніше в цьому році, д-р Дам Саллі Девіс заявив, що ніякий рівень споживання алкоголю не може бути безпечним. Причиною такого висловлювання був зв’язок між навіть помірним споживанням алкоголю і семи видів онкології, включаючи рак молочної залози, печінки, кишечника, порожнини рота і горла.

Недавнє дослідження WCRF показало зв’язок трьох або більше напоїв в день з виникненням раку шлунка теж.

«Ризик розвитку раку починається навіть при низьких рівнях алкоголю”, – говорить професор Bauld, додавши – “Алкоголь містить етанол, який метаболізується в речовину під назвою ацетальдегід, який організму важко обробляти. Його високі рівні в організмі викликати зневоднення, що робить клітини більш уразливими до онкопроцес, і цей ефект тим більший, чим більше алкоголю ви п’єте за один раз “.

3. Подбайте про здорову мікрофлору кишечника

Наші кишкові бактерії або мікробіома впливають на все – від настрою до набору зайвої ваги і небезпеки онкології. Чим більше корисних бактерій в кишечнику, тим нижче ризик появи серйозних захворювань.

“Хоча більшість досліджень щодо кишкових бактерій і профілактики раку все ще проводяться тільки на тваринах, але результати у людей будуть не менш позитивними”, – говорить Тім Спектор, професор генетичної епідеміології в Королівському коледжі Лондона.

За його словами, корисна мікрофлора кишечника допомагає нейтралізувати в ньому ті токсини, які зазвичай викликають рак. Завдяки цьому імунна система підтримується у відмінній формі і, як правило, відмінно справляється з раковими клітинами. Джерелами корисних кишкових бактерій може стати суміш таких пробіотичних продуктів, як живий йогурт, кефір і квашена капуста.

“Крім того, дуже корисно включати в свій раціон предбіотичні продукти, такі як фрукти, овочі, а також продукти з цільного зерна і бобових культур з високим вмістом клітковини. Адже вони служать їжею для цих корисних бактерій ,.” – Пояснює професор Спектор.

4. Використовуйте аспірин

До сих пір нам було відомо, що прийом низьких доз аспірину щодня може допомогти запобігти ризику серцевого нападу.

Але тепер, з’являється все більше доказів, що це може допомогти запобігти колоректальному раку або раку кишечника – захворювання, які щороку знаходять у більш ніж 40 тисяч британців.

У квітні Профілактична служба Цільова група Сполучених Штатів порекомендувала всім дорослим у віці 50-59 років приймати низьку дозу аспірину постійно протягом десяти років.

“Докази про те, що прийом аспірину протягом п’яти або більше років знижує ризик розвитку раку кишечника надто очевидні”, – говорить професор Джонсон.

Він також додав, що люди, які вже хворіють на рак менш схильні до ризику його поширення, якщо вони приймають аспірин. Професор Джонсон вважає, що при спадковій схильності до раку кишечника, приймати низькі дози аспірину також є хорошою ідеєю.

“Аспірин може працювати шляхом перепрограмування імунної системи і перешкоджаючи розвитку запалення на слизовій оболонці кишечника, що підвищить його можливість розпізнавати рак на ранній стадії і успішно справлятися з ним”, – говорить професор Джонсон.

Однак, якщо у пацієнта є виразка шлунка, то перш ніж приймати аспірин, слід поговорити про це зі своїм лікарем.

5. Маринуйте червоне м’ясо в спеціях

Серед ключових висновків Європейського дослідження з харчування і раку (EPIC) було твердження, що вживання червоного м’яса пов’язане з підвищеним ризиком розвитку раку шлунка і кишечника.

Крім того, обгоріле або просмажене м’ясо інших видів також пов’язано з підвищеним ризиком через те, що на його поверхні при високих температурах утворюються канцерогенні гетероциклічні аміни (HCAs). Але, як показують результати дослідження, проведеного в Університеті штату Канзас, маринування м’яса перед приготуванням в таких спеціях як розмарин, чебрець, орегано, базилік, шавлія і майоран може знизити компоненти HCA в ньому.

6. Їжте продукти з грубою клітковиною

Вчені стверджують, що досить збільшити частку продуктів з грубою клітковиною в своєму раціоні до п’яти порцій в день, щоб уберегти себе від 14 різних видів раку. До таких продуктів відносяться: овес, коричневий рис і хліб з цільного зерна.

“Дослідження EPIC послідовно показали, що люди, які їдять багато клітковини, фруктів і овочів мають низький рівень раку. Причиною може бути те, що завдяки цьому вони мають здорову кишкову мікрофлору, що допомагає імунній системі боротися з раком ,.” – Каже професор Спектор.

7. Використовуйте SPF 30

Незважаючи на те, що кількість випадків раку шкіри в Британії зросло з 1970 року на 360 відсотків, цей вид захворювання, як і раніше залишається одним з найбільш запобігаючих. Як профілактичний засіб необхідно використовувати SPF 30, який, як стверджують дослідники з університету штату Огайо може допомогти запобігти не тільки опіки, а й злоякісній меланомі.

“Сонцезахисний крем слід використовувати не тільки на сонці, а й залишаючись в тіні. Важливо також носити головний убір, що захищає від прямих сонячних променів, як дорослих, так і дітей. Це вбереже від сонячних опіків, що сприяють розвитку раку шкіри, ..” – Це професор Bauld.

Вибір кольору теж може допомогти. Іспанське дослідження показало, що сині і червоні тканини забезпечують кращий захист від сонця, ніж білі або жовті.

Переконайтеся, що ви захищаєте від сонця області, на яких найчастіше розвивається рак – лисі голови та торси у чоловіків, груди, плечі і ікри у жінок.

8. Рухайтесь!

Дослідники EPIC стверджують, що активний рух по 30 хвилин кожен день може запобігти близько 3,400 випадків раку матки, молочної залози і кишечника тільки в одній Великобританії.

“Бути активним, значить підвищувати рівень гормонів, які можуть знизити ризик розвитку раку молочної залози і раку матки у жінок,”, – говорить професор Джонсон.

Крім того, за його словами, рух допомагає швидшому транзиту їжі по кишечнику, оберігаючи його від можливих запальних явищ, що в свою чергу знижує ризик розвитку раку кишечника.

Джерело: Likar.info

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ЗНАЧЕННЯ ДІЄТИ В ПРОФІЛАКТИЦІ РАКУ