Зупинки дихання уві сні – це дуже небезпечно і може призвести до гіпертонічної хвороби, інфаркту або інсульту.

Сон допомагає організму відпочити і перевантажитися, знімає психічне напруження і «включає» відновні процеси в організмі. Але якщо ваш сон неповноцінний, ви спите мало і погано, то це загрожує збоями в роботі організму і виникненням різних хвороб. Апное сну – одне з серйозних порушень, яке заважає процесу сну і може спровокувати появу інших ще більш серйозних неприємностей. Провісником апное часто є хропіння.

Хропіння – грізний провісник апное!

Багато хто з нас хропуть у сні, але не надають цьому особливого значення, вважаючи хропіння злегка неприємною, але досить нешкідливою дрібницею. Це може бути не дуже зручно для членів сім’ї, які змушені слухати «пісні» храпуна, але зовсім не страшно для самого «співака», думають хропущі. Але це не так. Хропіння може бути сигналом, що у вас розвивається фізіологічне порушення, яке може призвести до зупинки дихання уві сні – апное сну.

Що таке апное?

Апное представляє собою зупинку дихання, яка може відбуватися з різних причин. Якщо такі зупинки трапляються у сні, говорять про апное сну. Припинення вентиляції легенів більше ніж на 10 секунд вже вважається апное. У тих, хто страждає апное уві сні, такі зупинки можуть тривати по кілька хвилин і виникати 10-15 разів протягом години.

Види апное

Розрізняють центральне, обструктивне і змішане апное.

Причини виникнення центрального апное полягають у неправильній роботі мозку. Провокують появу центрального апное:

  • черепно-мозкові травми
  • атрофія деяких відділів головного мозку
  • генетична схильність

Обструктивне апное виникає при порушенні прохідності дихальних шляхів.

Найбільш часта причина виникнення апное уві сні – механічне спадання стінок дихальних шляхів, передвісником цього якраз і є хропіння. У групу ризику крім хропунів потрапляють також повні люди. Апное частіше зустрічається у чоловіків, ніж у жінок.

Одиничні нічні зупинки дихання можуть проходити непомітно. Але якщо апное виникає досить часто, то порушується правильний перебіг сну і виникає синдром апное.

Синдром апное

Синдром апное має такі симптоми:

  • денна сонливість
  • відчуття дефіциту сну
  • втома
  • зниження працездатності
  • загальмованість розумових процесів
Серйозні наслідки

Перераховані вище симптоми самі по собі не надто приємні і ясно дають зрозуміти, що апное – не нешкідлива аномалія, а серйозне порушення в роботі дихальної системи. Постійна сонливість, втома і загальмованість можуть спровокувати розвиток депресивних станів, порушення в роботі імунної системи і зрушення в обміні речовин. Але апное сну може призводити і до інших серйозних порушень. При частих нічних апное різко зростає ризик розвитку гіпертонії, інфаркту та інсульту, що в свою чергу може стати причиною летального результату. Тому при появі у вас симптомів, характерних при апное сну, потрібно обов’язково звернутися до лікаря-сомнологи.

Лікування апное

Одним з поширених способів лікування апное уві сні є СІПАП-терапія. У цьому випадку людина спить зі спеціальним підключеним апаратом, який створює невеликий постійний позитивний тиск у дихальних шляхах. Тим самим забезпечується доступ повітря в дихальні шляхи. Такий прилад не просто запобігає черговому апное, а й позитивно впливає на м’язи носоглотки, відновлюючи з часом їх пружність.

Нормалізація сну – найважливіше завдання!

Здоровий сон необхідний кожному з нас, тому варто постаратися не допустити порушень процесу сну і подбати про комфортні умови для сну.

«У Європі вже зрозуміли, що багато проблем можна вирішувати за рахунок нормалізації сну. Там зараз приділяють велику увагу створенню комфортних місць для сну. Є цілі технології, присвячені захисту сну.

Я вважаю, що першим СОМНОЛОГОМ був Асклепій, який у Греції був зведений у ранг давньогрецького бога. Він лікував сном. Госпітилізував пацієнтів і вони 2 тижні висипалися, при цьому проводилися також водні процедури, масажі, спортивні змагання. Людина повноцінно відпочивала. І через 2 тижні відпочинку багато проблем самі по собі йшли.

Якщо людина висипається, з’являється бадьорість, відчуття виспаності, радість, задоволення від роботи. «Вважається, що успіх приходить до тих, хто рано встає. Ні, успіх приходить до тих, хто встає в хорошому настрої ». Це слова філософа Марселя Ашара. І я з ними згоден. Хочу додати, що в гарному настрої встає той, хто висипається », – каже президент Української Асоціації Медицини Сну, доцент кафедри кардіології та функціональної діагностики ННЦ” Інститут кардіології ім. М.Д.Стражеска “АМН України, к.м.н. Юрій Несторович Погорецький.

Давайте пам’ятати, що повноцінний сон – необхідна умова нашого здоров’я і приділяти йому належну увагу!