Лягати спати пізно вночі і прокидатися після полудня не тільки необачно (особливо якщо ви хочете бути залученим в соціальне життя), але ще і дуже шкідливо. Нижче — список причин, чому все-таки варто переглянути свої звички і лягти спати раніше.

Від нічного життя підвищується тиск

Дослідження 2013 року показало, що у «сов» на 30% частіше діагностується підвищений тиск, ніж у тих, хто звик вставати рано. Навіть коли дослідники контролювали кількість і якість сну учасників, результати не змінювалися. На думку вчених, це пов’язано з тим, що люди, які ведуть нічний спосіб життя, часто воліють нездорове харчування і мало рухаються. Крім того, на тиск впливає стрес — як фізичний, так і психологічний.

«Совам» складно знайти час для спорту

Вчені з’ясували: люди, які визначають себе як «сови», проводять більше часу в сидячому положенні, ніж «жайворонки». Їм складніше знайти час для тренувань і дотримуватися графіку занять. При цьому учасники дослідження не були лінивими: це були дорослі люди, які в середньому 83 хвилини на тиждень займалися активною діяльністю. Проте пізні підйоми і нічний спосіб життя робили тренування важчим. Що вже говорити про «сов», які в більшості своїй не ведуть активний спосіб життя. Багато фітнес-експертів впевнені: оптимальний час для тренувань для всіх різний, в тому числі він залежить від графіку і переваг людини. Але ранкове тренування має ряд переваг — воно дає енергію на весь день, і його не доведеться скасовувати, якщо протягом дня навалиться багато справ.

Вночі

Пізня вечеря може призвести до набору зайвої ваги

Якщо ви лягаєте спати в третій годині ночі, швидше за все, ви вечеряєте близько опівночі. А це, в свою чергу, веде до проблем з обміном речовин. Деякі експерти вважають, що прийом їжі в темний час доби порушує природний нічний період голодування, що може заважати організму спалювати жир. Згідно з дослідженням, «сови» часто споживають більше калорій в день, ніж «жайворонки». Можливо, причина в тому, що у втомленої людини слабшає воля, і її тягне на нездорову калорійну їжу.

Підвищується ризик розвитку цукрового діабету

Деякі дослідження показують, що вони частіше хворіють на діабет 2-го типу, ніж ті, хто дотримується режиму. Це може бути пов’язано з зайвою вагою, шкідливими звичками і нестачею сну, але експерти також вважають, що і сам пізній відхід до сну порушує метаболізм.

Цукровий діабет

«Сови» мало сплять

Так як робочий день у більшості компаній починається о дев’ятій ранку, ті, хто звик лягати в третій годині ночі, швидше за все, живуть в перманентному недосипу. Деякі намагаються «доспати» у вихідні, але це не вихід — брак сну не так просто компенсувати, а постійна зміна режиму тільки погіршує самопочуття.

Вчені знайшли зв’язок між депресією і нічним способом життя

Люди, які постійно засиджуються допізна, більш схильні до депресій і тривожних розладів. Це показало дослідження 2015 року. За спостереженнями вчених, при цьому часто змінюється настрій протягом дня, причому — що не дивно — вранці воно особливо погане. Нещодавно з’ясувалося, що людям, які ведуть нічний спосіб життя, гірше вдається контролювати власні емоції. Їм складніше, ніж «жайворонкам», змінювати свою думку про що-небудь (наприклад подивитися на проблему з іншого боку).

Вночі

Нічний спосіб життя часто йде у зв’язці з алкоголем і курінням

Люди, які постійно сплять ночами, схильні до більшого вживання тютюну і алкоголю, ніж ті, хто лягають рано. Звичайно, це стосується не всіх «сов». Буває і навпаки: люди довго не можуть заснути через нікотин і алкоголь, і тому вважають себе «совами».

«Сови» живуть менше, ніж «жайворонки»

Довгий час не було зрозуміло, чи достатньо істотні ризики, пов’язані з нічним способом життя, щоб вплинути на тривалість життя. Але недавнє дослідження зробило великий крок у цьому напрямку. Понад півмільйона людей у віці від 30 до 73 років брали участь у дослідженні — воно тривало близько 6,5 років. За цей час вчені з’ясували: ймовірність того, що ті, хто називають себе «совами», помруть раніше тих, хто вважають себе «жайворонками», складає 10%. «Сови» мали схильність майже до кожної хвороби, на яку їх тестували (діабет, неврологічні проблеми, дихальні розлади та інше). Тепер у дослідників є доказ, що нічні посиденьки також пов’язані з ранньою смертністю.

Що можна зробити

Наш хронотип визначений генетикою лише наполовину. Інші 50% — це те, на що ми можемо вплинути. Однак це вимагає пильності та сталості, бо може бути непросто. «Сови» можуть поступово пристосуватися до більш раннього засипання, щодня лягаючи спати раніше на кілька хвилин. Якщо поспішити, можна провести кілька годин в спробах заснути. Важливо уникати яскравого світла ночами і щоранку прокидатися в один і той же час.

А ось вранці яскраве світло допоможе перепрограмувати мозок на більш раннє пробудження і, як наслідок, засипання. Можна запитати лікаря про можливість прийому мелатоніну — «гормону сну». Але поки незрозуміло, чи допоможе зміна режиму людям з пізнім хронотипом уникнути деяких проблем зі здоров’ям. Проте проблеми, до яких може призвести нічний спосіб життя, надто очевидні, щоб їх ігнорувати.

Джерело: The Challenger