Індолентні лімфоми характеризуються повільним прогресуванням, що дозволяє в деяких випадках не застосовувати лікування на початкових стадіях.

Що це таке?

Лімфоми – це злоякісні новоутворення лімфоїдної тканини, яких відносять до групи гематологічних захворювань. Хвороба характеризується збільшенням лімфатичних вузлів, а також ураженням різних внутрішніх органів, в яких може відбуватися процес безконтрольного накопичення злоякісних лімфоцитів.

Серед усього розмаїття лімфом виділяють лімфому Ходжкіна (лімфогранулематоз) і, так звані, неходжкінські лімфоми – група з більш, ніж тридцяти родинних хвороб, які не мають ознак Ходжкінской лімфоми.

У свою чергу серед неходжкінських лімфом розрізняють індолентні лімфоми – повільно прогресуючі пухлини, які володіють специфічними клінічними особливостями. На сьогоднішній день до індолентних неходжкінських лімфом відносять В-клітинні лімфоми (фолікулярна, лімфоцитарна, лімфома маргінальної зони селезінки) і Т-клітинні лімфоми (грибоподібний мікоз, анапластична великоклітинна лімфома). Як правило, лікування індолентних лімфоми характеризується сприятливим прогнозом. Через клінічні відмінності при різних видах таких захворювань може знадобитися різне лікування.

В-клітинні індолентні лімфоми
  • Лімфоцитарна лімфома. Захворювання в чомусь схоже на хронічний лімфолейкоз, проте на відміну від останнього при лімфоцитарному лімфомі не відбувається лейкемічного поразки кісткового мозку. Пухлина, в основному складається із зрілих В-лімфоцитів і характеризується дифузним ростом. Найчастіше лімфоцитарна лімфома зустрічається у осіб старше 50 років. Чоловіки захворюють майже в два рази частіше, ніж жінки. Протягом тривалого часу захворювання може протікати безсимптомно. У рідкісних випадках можлива поява ознак інтоксикації.
  • Фолікулярна лімфома. Це одна з найбільш часто зустрічаються індолентних неходжкінських лімфом. Фолікулярна лімфома є моноклональній пухлиною, що складається із зрілих В-клітин, які походять з фолікулярного центру лімфовузлів. Фолікулярна лімфома розвивається в основному у дорослих із середнім віком пацієнтів у 60 років. На відміну від лимфоцитарной лімфоми, фолікулярної лімфомою частіше страждають жінки, ніж чоловіки. Початок захворювання характеризується збільшенням лімфатичних вузлів (найчастіше шийних, а потім пахвових і пахових). При пальпації лімфовузли, як правило, безболісні. У рідкісних випадках може відзначатися спленомегалія (збільшення селезінки), що тягне за собою виникнення больових відчуттів в лівому підребер’ї.
  • Лімфоми маргінальної зони. Лімфоми маргінальної зони можуть розвиватися в будь-яких лімфатичних вузлах, селезінці або поза лімфатичної системи, в різних частинах тіла. Як правило, лімфоми маргінальної зони не схильні до поширення. Найчастіше (у порівнянні з іншими лімфомами маргінальної зони) зустрічаються лімфоми маргінальної зони, асоційовані зі слизовою оболонкою (MALT-лімфоми). Для даної форми захворювання не характерно ураження кісткового мозку і його лейкемізація. Хвороба може проявлятися шлунково-кишковими кровотечами і різкими больовими відчуттями в животі.
Шкірна Т-клітинна лімфома (грибоподібний мікоз)

Т-клітинні лімфоми шкіри – група захворювань, що характеризуються проліферацією Т-лімфоцитів в шкірному покриві. Найпоширенішим типом Т-клітинної лімфоми шкіри є грибоподібний мікоз, який може протікати в декількох формах: класична, ерітродермічна і обезголовлена. У свою чергу, кожна з вищезазначених форм може протікати з різним ступенем злоякісності. Високим рівнем злоякісності характеризується обезголовлена ​​форма грибоподібного мікозу. Класична форма грибоподібного мікозу має низький або середній рівень злоякісності. При початкових стадіях захворювання важко піддається діагностиці, так як недуга може виявлятися лише незначними висипаннями на шкірі, або нагадувати за характером екзему, себорейний дерматит або бляшковий парапсоріаз.

Особливості лікування

Лікування індолентних форм неходжкінських лімфом може разюче відрізнятися залежно від стадії захворювання та інших характеристик. Часто, за відсутності симптомів захворювання, лікар вдається до, так званої, вичікувальної тактики, коли початок терапії відкладається на невизначений час. При цьому пацієнту необхідно регулярно обстежуватися у лікаря, щоб відстежувати перебіг захворювання.

Деякі підтипи індолентних неходжкінських лімфом, навпаки, вимагають агресивної тактики лікування. У разі прийняття термінових заходів, як правило, призначається курс хіміотерапії, що складається, зазвичай, з декількох препаратів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ЛІМФОМА МАРГІНАЛЬНОЇ ЗОНИ СЕЛЕЗІНКИ

ЛІМФОМА МАРГІНАЛЬНОЇ ЗОНИ: ЧИ ВИДАЛЯТИ СЕЛЕЗІНКУ