Коли ми говоримо про печінку, то найчастіше згадуємо про те, що вона є головним фільтром на шляху різних отрут. Тут відбувається знезараження продуктів метаболізму, а також токсинів, що надходять ззовні. Це дуже важлива, але далеко не єдина функція печінки: адже орган відіграє ключову роль в метаболізмі в цілому.

Травлення

Печінка – найбільша залоза організму, яка виробляє жовч. Вона необхідна для травлення, і зокрема – для перетравлення жирів. З печінки жовч надходить в жовчний міхур, де може накопичуватися і витрачатися у міру необхідності.

Утворення холестерину

Холестерин – причина атеросклерозу. Це вірно, але атеросклероз викликає «поганий» холестерин (низької щільності). Холестерин високої щільності необхідний для будівництва клітинних мембран, синтезу гормонів і т.д. Утворення холестерину йде в печінці, і цей же орган відповідає за його баланс в організмі.

Згортання крові

Клітини печінки – це місце синтезу практично всіх білків, що відповідають за нормальне згортання крові. Саме тому захворювання печінки призводять до того, що правильна робота цієї системи порушується. Патології печінки небезпечні або кровотечами, або, навпаки, підвищеною схильністю до утворення тромбів. Обидва стани являють серйозну загрозу для життя.

Запаси глікогену

Наш організм створює запаси «на чорний день». Зокрема, глюкоза зберігається у вигляді глікогену. Якщо в організм в якийсь момент починає надходити менше глюкози, то починається витрачання резерву. Таким чином, це важливий енергетичний запас, і формує його саме печінка.

Імунітет

Печінка відіграє величезну роль в захисті організму. І не тільки як «фільтр», бар’єр на шляху токсинів. В печінці є макрофаги, лімфоцити (а це імунні клітини), при різних ураженнях печінка починає виробляти антигенні структури. Саме тому при поганій роботі імунітету лікарі рекомендують перевірити стан печінки.

Метаболізм вітамінів і мікроелементів

Без перебільшення – без нормальної роботи печінки було б неможливе засвоєння більшості вітамінів. Наприклад, жиророзчинні вітаміни (A, D, E, K) можуть всмоктуватися в кишечнику тільки при наявності жовчних кислот. Вітаміни групи В беруть активну участь в процесах, що йдуть в печінці. Натрій, магній, марганець, мідь, залізо та інші мікроелементи також накопичуються в печінці.

Депо крові

Не вся кров циркулює по судинах: частина її знаходиться в резерві. Основний резервуар для крові – це селезінка, але й роль печінки в цьому процесі дуже важлива. При збільшенні фізичного навантаження, при інших станах, що вимагають більш інтенсивного кровообігу, кров з печінки надходить в судинне русло.

Синтез і інактивація гормонів

В печінці йде синтез деяких унікальних гормонів, що грають важливу роль в метаболізмі. Зокрема, тут утворюється ІФР 1. Якщо в організмі його недостатньо, то починається передчасне старіння. Також в печінці синтезується ангіотензин, що допомагає підтримувати нормальний артеріальний тиск. Крім синтезу, йде і інактивація, наприклад, в печінці переробляються стероїдні гормони.

Детоксикація

І звичайно, печінка – це головний орган детоксикації, причому як «зовнішніх» отрут, так і тих, які утворюються в процесі метаболізму всередині організму. Наприклад, аміак (який утворюється з амінокислот) дуже небезпечний для нервової системи, а в печінці він перетворюється в сечовину. Небезпечний спирт фенол перетворюється в фенілсірчану кислоту. І такі перетворення відбуваються в печінці постійно, запобігаючи отруєнню організму.