Виявити проблеми з печінкою можна визначивши її розміри.

Добре коли печінка працює як годинник. Але, на жаль, досить часто з різних причин цей орган починає «барахлити». Одним з ознак порушення нормального функціонування печінки є її надмірне збільшення – гепатомегалія.

Чому збільшується печінка?

До збільшення печінки може призводити ураження її клітин – гепатоцитів, порушення обміну речовин, поява в крові у великих кількостях токсичних речовин, із знешкодженням яких печінка не може впоратися, застій крові в кровоносних судинах, що постачають печінку і багато іншого.

Для лікарів збільшення печінки є симптомом, який вказує на функціональні порушення в роботі цього органу.

Причини збільшення печінки ділять на три групи:

 • безпосередньо хвороби печінки
 • проблеми з обміном речовин
Хвороби печінки і гепатомегалія

Гепатомегалія може бути симптомом багатьох захворювань печінки. Серед них:

 • гепатит
 • цироз
 • рак печінки
 • доброякісні пухлини печінки
 • інфекції печінки: ехінококоз, альвеококоз

Подібні захворювання – найбільш часта причина збільшення печінки.

Печінка може також збільшуватися при токсичній, алкогольній і лікарській інтоксикації.

Обмін речовин і гепатомегалія

Ряд хвороб, при яких порушується нормальний обмін речовин в організмі, також можуть викликати збільшення печінки.

 • Глікогенози – спадково обумовлені хвороби, при яких порушується вироблення глікогену.
 • Гемахромотоз – захворювання, при якому в кишечнику всмоктується занадто багато заліза. Потім залізо відкладається в різних органах, і в тому числі в печінці, що і викликає її збільшення.
 • Жирова печінка – при цьому захворюванні в печінці з’являється дуже велика кількість жирів.
Хвороби серцево-судинної системи і гепатомегалія

Недостатність кровообігу і деякі хвороби серця також можуть призводити до того, що печінка збільшується в розмірах.

Всі перераховані вище порушення призводять до того, що печінка не може справлятися зі своїми функціями і збільшується в розмірах, щоб якось це компенсувати.

Як розпізнати гепатомегалію?

Яскраво виражену гепатомегалію часто можна помітити навіть неозброєним оком по контурах живота. Таке можливо, коли печінка досягає гігантських розмірів. Якщо ж печінка збільшена не так сильно, щоб виявити відхилення в її розмірах, потрібно звернутися до лікаря. При пальпації і перкусії (простукуванні) спеціаліст з легкістю визначить розміри печінки і виявить ступінь збільшення цього органу.

Крім того у виявленні гепатомегалії можуть допомогти характерні симптоми, прояв яких посилюється в міру розвитку цієї патології.

Симптоми гепатомегалії

До симптомів гепатомегалії відносяться:

 • дискомфорт і відчуття грудки в правому боці
 • печія, нудота, нехороший запах з рота
 • жовтушність шкіри, свербіж шкіри, висипання
 • біль у правому боці
 • асцит – накопичення рідини в порожнині живота

Ці симптоми можуть не з’являтися на ранніх стадіях розвитку патології або бути ледь помітними.

Точна діагностика проблеми

Характерні симптоми і огляд лікаря досить вірогідно можуть вказати на наявність гепатомегалії. Але щоб точно встановити, що за процеси відбуваються в печінці, потрібні додаткові дослідження. Зазвичай лікар призначає:

В деяких випадках для уточнення процесів, що відбуваються в печінці, роблять біопсію, яку проводять за допомогою лапароскопії.

Всі ці дослідження допоможуть розібратися в ситуації і точно з’ясувати причину збільшення печінки, після чого потрібно подумати про лікування.

Лікування гепатомегалії

Важливо пам’ятати, що гепатомегалія – не самостійне захворювання. Збільшення печінки відбувається внаслідок певних процесів, що проходять в організмі. І дуже важливо виявити ці процеси і впливати на них. Якщо виявлено захворювання, яке призводить до гепатомегалії, то головна увага приділяється лікуванню цього захворювання.

В комплексі з лікарською терапією завжди йде спеціальна дієта. Вона необхідна, щоб зменшити навантаження на печінку і полегшити її роботу. При гепатомегалії зазвичай рекомендують зменшити в меню кількість жирів і вуглеводів, а також не вживати гостру і смажену їжу. Крім того краще приймати їжу часто і невеликими порціями.

Часто збільшена печінка може говорити про сильно запущені патологічні процеси. У цьому випадку лікарі рекомендують щадний режим і зменшення фізичних навантажень.

Своєчасне виявлення гепатомегалії може допомогти діагностувати і лікувати цілий ряд хвороб. Звертайте увагу на стан своєї печінки і будьте здорові!

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ЛІКАРСЬКА ІНТОКСИКАЦІЯ ПЕЧІНКИ

ПЕЧІНКОВА НЕДОСТАТНІСТЬ

КІСТА ПЕЧІНКИ