Якщо протягом тривалого часу вас турбують головні болі , зверніться до лікаря і не вирішуйте проблему самостійно.

У якому випадку головний біль вважати хронічною ?

Хронічний (щоденний) головний біль ( ХЩГБ ) не є діагнозом. Цим терміном позначають головні болі , які виникають у хворого більше 15 днів на місяць і тривають не менше 3- х місяців.

Які бувають види хронічного головного болю?

Залежно від причин , виділяють кілька типів хронічного головного болю. Найчастіше відзначаються хронічні головні болі напруги , а також лікарсько – індуковані головні болі , коли хворобливий симптом розвивається у відповідь на прийом деяких ( частіше знеболюючих ) препаратів .

Головний біль може розвинутися у відповідь на психологічну напругу , занепокоєння, особливо якщо стрес має тривалий характер.

Наскільки поширені хронічні головні болі ?

Хронічний головний біль – відносно часта проблема , яка зустрічається приблизно у 5% населення . У таких людей ця проблема виникала хоча б в один з періодів їх життя. Згідно з медичною статистикою , у жінок хронічні головні болі виникають частіше. Крім того , ХЕГБ можуть зустрічатися і у дітей.

Які основні симптоми хронічних головних болів ?

Природно , основний симптом – це часті головні болі. Що стосується інтенсивності больових відчуттів , то найчастіше біль буває тупий. Людина відчуває себе сильно втомленою і дратівливою. Нерідко виникають проблеми зі сном. Інтенсивність больових відчуттів може змінюватися протягом доби. Якщо мова йде про лікарсько – індукований головний біль , то , зазвичай , посилення симптомів відзначається в ранковий час .

Які необхідні обстеження ?

На сьогоднішній день точно підтвердити цей діагноз неможливо. Найчастіше лікар обмежується лише докладним опитуванням про характер больових відчуттів , частоту та інших деталях , які можуть пролити світло на проблему. У цьому випадку важливо лікарю якомога точніше в найдрібніших подробицях описати свої симптоми. Якщо ви приймаєте будь-які препарати , то не забудьте сказати про дозування ліків, що приймаються і частоту прийомів. Можливо , ваші головні болі пов’язані саме з цим.

Як правило , лікарі не діагностують ніяких серйозних порушень при подібних скаргах пацієнтів. У разі якщо характер ваших симптомів різко змінився , то лікар може направити вас на додаткові обстеження , а саме магніторезонансну або комп’ютерну томографію.

Як лікувати хронічний головний біль ?

Лікування ХЕГБ в першу чергу залежить від причин, що призвели до хворобливих симптомів . Для цього потрібно перебувати під наглядом лікаря , який визначить подальшу тактику лікування.

Незалежно від причини хронічних головних болів , тимчасового усунення симптомів можна домогтися за допомогою знеболюючих препаратів і антимігренозних засобів. Однак врахуйте , що в даному випадку період полегшення , зазвичай , триває недовго , і в деяких випадках прийом таких ліків тільки погіршує ситуацію.

Що стосується лікування лікарсько – індукованого головного болю , то єдино вірним способом тут є скасування причинного препарату (найчастіше анальгетика) . Частий прийом знеболюючих засобів призводить до звикання , і розвитку синдрому відміни у разі , якщо ви його не приймаєте. Як показують деякі медичні дослідження , відмова від анальгетиків в даному випадку призводить до істотного полегшення стану пацієнтів . Лікарі попереджають , що з моменту відмови від причинного препарату і до повного полегшення може пройти деякий час (в деяких випадках це може зайняти три місяці).

Деякі пацієнти воліють відмовлятися від препаратів відразу , а інші – розтягують цей процес на кілька тижнів , поступово зменшуючи дозу. Якщо відмовитися від ліків відразу , то після двох днів розвивається синдром відміни ( тривожність , посилення головного болю , нудота , поганий сон ) , який може тривати до двох тижнів.