З лікуванням ліками не все так просто, як може здатися на перший погляд. Інший раз таблетка не лікує, а калічить хворого. Лікарські помилки при призначенні препаратів не така вже й рідкість у наш час.

Статистика і людський фактор

За статистикою, тільки в США щороку на лікарняне ліжко потрапляє 2 мільйони людей через прийом ліків. Тих, хто відмовився від госпіталізації, ще більше. Згідно з медичними спостереженнями, щорічно лікарські препарати в США забирають життя понад 100 тисяч людей. Це четверте місце по частоті смертельних випадків після серцево-судинних захворювань, злоякісних пухлин і інсультів.

На жаль, в Україні таку статистику ніхто не веде, але експерти запевняють, що ситуація в нашій країні не краща, а то й гірша американської. Помилки лікарів при призначенні ліків виникають ще на амбулаторному етапі, коли пацієнтові надається первинна медична допомога. Найчастіше лікарі допускають такі помилки:

  • призначають препарати без огляду хворого на прохання його родичів і близьких;
  • виписують препарат без проведення адекватної діагностики, що включає лабораторні та інструментальні дослідження;
  • призначають ліки без аналізу показань і протипоказань, а також без доведеної ефективності препарату;
  • призначають препарати без урахування віку пацієнта і маси тіла;
  • виписують ліки без інформування пацієнта про можливі побічні ефекти і несприятливих симптомах, при яких слід припинити прийом препарату і звернутися до лікаря;
  • призначають лікарський препарат без урахування його взаємодії з іншими лікарськими засобами.
Читайте також:  Флеболог из специализированного центра в Киеве: отличия и преимущества

ліки

Особливий випадок – алергія на ліки

Алергія на ліки – особливий випадок, на який обов’язково потрібно звертати увагу.

Як правило, ймовірність появи алергічної реакції на препарат не залежить від тривалості прийому ліків або від дози препарату. Навіть мікроскопічна доза препарату (що є алергеном для людини) може стати причиною сильної алергічної реакції.

У США і Європі перед призначенням препаратів проводиться серія алергологічних проб для з’ясування чутливості організму до препарату. На жаль, в нашій країні такі підходи до лікарської терапії практикуються дуже рідко.

Політерапія як одна з причин смертності від прийому препаратів

Однією з проблем сучасної медицини є політерапія – одночасне лікування декількох захворювань, наявних у пацієнта. У таких випадках досить складно розібратися, який саме препарат викликав ускладнення або які препарати погано поєднуються між собою, викликаючи несприятливі наслідки.

Читайте також:  Флуконазол при молочнице: особенности лечения и преимущества препарата

Нерідко, призначаючи багато ліків, лікарі роблять грубі помилки, за які пацієнти в кращому випадку розплачуються відсутністю лікувального ефекту.

Щоб уникнути плутанини з призначенням ліків, необхідне введення більш досконалих єдиних протоколів лікування захворювань, а також жорсткий контроль над рецептурними препаратами.

Автор: Аркадій Галанін

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ЛІКИ ВІД БЕЗСОННЯ

ВЗАЄМОДІЯ МІКРОНУТРІЄНТІВ

ПРОДУКТИ, ЩО ПОСЛАБЛЮЮТЬ БІЛЬ ПРИ АРТРИТІ