На різних етапах загоєння опіку застосовуються різні лікарські препарати. Дізнайтеся більше про ліки від опіку.

В даний час фармацевтичний ринок пропонує безліч різних засобів місцевого застосування для лікування опіків. Для того щоб правильно надати першу допомогу при опіку, зокрема, завдати потрібний препарат на уражену ділянку шкіри, необхідно трохи розібратися в деяких біологічних процесах, що відбуваються під час загоєння. Існує три основні фази загоєння:

  • фаза запалення, при якій відбувається руйнування некротичної маси і очищення від продуктів розпаду пошкоджених тканин;
  • фаза регенерації – розростання сполучної тканини на місці пошкодження;
  • епітелізація – остаточне загоєння рани з формуванням рубця.

На різних стадіях загоєння опіку необхідно застосовувати різні препарати, що відрізняються між собою, як за складом, так і за фармакологічній дії.

Врахуйте, що самостійне лікування опіків допустимо тільки при легких формах пошкодження, коли уражається невелика ділянка тіла розміром менше долоні. При важких опіках, що охоплюють значні площі шкірних покривів необхідна допомога лікаря-комбустіолога.

Антибактеріальні засоби та антисептики

Отже, після надання першої допомоги при опіках, обов’язково попередити можливе поширення інфекції у відкриту рану. Для цих цілей застосовуються місцеві препарати, що містять в собі антибактеріальні та антисептичні речовини. При невеликих опіках найкраще використовувати антибактеріальні препарати на основі йоду, що не містять у своєму складі спирту. Попадання спирту на ранову поверхню викликає больові відчуття. Також існують антисептичні засоби, виготовлені на основі колоїдного срібла і солей амонію.

При значній площі ураження віддавайте перевагу спреям. Така форма нанесення ліки більш зручна в застосуванні і практично безболісна.

Майте на увазі, що навіть при дотриманні всіх заходів антисептики, в рану буде потрапляти певну кількість бактерій, тому використовувати антисептичні та антибактеріальні засоби потрібно регулярно, до того моменту, поки рана не вийдете.

Препарати, що стимулюють загоєння

Одними з найпопулярніших ранозаживляючих засобів є препарати на основі декспантенола – похідного пантотенової кислоти. Потрапляючи в організм, декспантенол трансформується в пантотенову кислоту, яка в подальшому бере участь у синтезі біологічно активних компонентів, що сприяють прискоренню регенераційних процесів. Крім того, препарати з декспантенолом володіють і протизапальною дією. Препарати з декспантенолом випускаються у формі аерозолів і кремів. Як правило, крем більш кращий при легких і хворобливих сонячних опіках. Аерозоль варто потрібно розпиляти на відстані 10-20 сантиметрів від ураженої ділянки. Препарати з декспантенол не можна наносити на мокнучі рани!

До ранозагоювальних засобів також відносяться біогенні стимулятори на основі екстракту крові рогатої худоби. Такі ліки покращують місцеві обмінні процеси, що прискорює процес загоєння. Випускаються біогенні стимулятори у формі гелі та мазей. На пошкоджену поверхню наноситься гель, а мазь застосовується для обробки свежеобразованной епітелію. Як тільки рана перестає мокнути, то можна повністю переходити на мазі.

При опіку 3 ступеня відбувається обвуглювання і омертвіння всієї товщі шкіри. У подібній ситуації показана пересадка шкіри. При 2-го ступеня опіку (пухир або міхур) для загоєння досить Бепантена або Солкосерилу.

Комбіновані засоби

Існує й чимало композиційних засобів для лікування опіків. До їх складу відразу входять знеболюючі засоби, антисептики і ранозагоювальні речовини. Нерідко до складу таких ліків входять вітаміни та інші біологічно активні речовини, що сприяють швидкому загоєнню. Комбіновані препарати роблять місцеву протизапальну, протиопікову, антибактеріальну та знеболювальну дію. До складу деяких з цих препаратів також входить ментол, чим пояснюється легка охолоджуюча дія цих ліків.

Перед застосуванням будь-яких протиопікових засобів уважно читайте інструкцію.