Найпоширеніші види опіків – це опіки першого та другого ступеня, отримані вдома або на робочому місці. Статистика показує, що на частку термічних опіків припадає близько 90% всіх опікових травм. Найчастіші побутові опіки – це травми після контакту з окропом, розпеченим металом, або вогнем. Як правило, для лікування таких видів опіків цілком достатньо заходів, які можна зробити в домашніх умовах.

Цікавий факт: 80% людей знає, що при побутовому опіку першу допомогу слід надати негайно. Але тільки 20% знають, як робити це правильно. Ми розповімо про п’ять найтиповіших варіантах побутових опіків і наданню першої допомоги при них.

Термічний опік руки

Більшість видів повсякденної людської діяльності виконується за допомогою верхніх кінцівок. Не дивно, що саме руки ми обпалюємо найчастіше (75% побутових опікових травм). Термічні опіки рук виникають від їх контакту з гарячими предметами, киплячими рідинами, або з джерелом відкритого вогню.

5 типових варіантів опіків і допомога при них

Якщо ви обпекли руку, перше, що необхідно зробити, – підставити уражену ділянку шкіри під струмінь холодної води і потримати 15-20 хвилин. Незалежно від того, чи з’явилися бульбашки після опіку, уражену ділянку шкіри потрібно захистити від впливу мікробів. Для цього необхідно застосувати протиопіковий засіб і використовувати стерильну пов’язку. Якщо бульбашки після опіку лопнули, або в рану від опіку потрапили залишки одягу – негайно зверніться до лікаря.

Опік окропом

Опік окропом є одним з найбільш поширених видів опіків. Сумна статистика свідчить про те, що кожним третім обпаленим окропом є дитина.

Найлегше отримати опік руки окропом, ненавмисно розливши тільки що закип’ятившу воду. Таким чином, постраждалі отримують опіки рук, живота, стегон, паховій області і ступень 1 і 2 ступеня.

Перша допомога при опіку окропом полягає в тому, щоб попередити глибину ураження шкіри і поліпшити в ній кровообіг. Для цього пошкоджену ділянку підставляють під прохолодну воду. Потім слід зняти одяг з пошкодженої частини тіла (за умови, якщо вона не прилипла до шкіри) і накрити місце опіку стерильною гігроскопічною пов’язкою. При особливо виражених больових відчуттях допускається прийом знеболюючих препаратів. Якщо спеціальних засобів від опіків в будинку не виявилося, не варто користуватися народними засобами типу тертої картоплі чи різних жирів. Краще просто якомога швидше доставте постраждалого до лікаря.

5 типових варіантів опіків і допомога при них

Опік маслом

Температура кипіння масла, в середньому, в два рази вище температури кипіння води. Крім того, олія володіє більш в’язкою консистенцією і більш високою температурою тепловіддачі, ніж вода. Ось чому опіки маслом викликають набагато більш сильні больові відчуття.

Отримати такий опік найлегше на кухні при приготуванні їжі, коли киплячий жир з розпеченої сковороди легко може бризнути на руки, груди або обличчя.

При опіку маслом дуже важливо якомога швидше видалити краплі розпеченого жиру з шкіри, поки вони не завдали глибокі пошкодження верствам епітелію. Для цього необхідно промокнути його м’якою стерильною тканиною, або чистою сухою серветкою. Якщо опік невеликий і викликав тільки почервоніння шкіри, пов’язку можна не накладати. Достатньо кілька разів в день обробляти місце опіку спеціальними гелями і спреями для поверхневого лікування опікових травм. Якщо на шкірі після опіку маслом утворилися великі пухирі, наповнені серозною або геморагічною рідиною, накладіть суху стерильну пов’язку, вільно закріпіть її декількома шарами бинта і негайно зверніться в травматологічний пункт.

Побутовий опік очей

Більше 40% побутових опіків обумовлені попаданням в око різних лугів (аміаку, каустичної соди, гашеного вапна, етилового спирту, їдкого калію та ін.). У більшості випадків хімічні опіки очей викликані необережним поводженням з будівельними лакофарбовими матеріалами, або побутовими засобами.

5 типових варіантів опіків і допомога при них

До термічним опіків призводить вплив на очі високотемпературними агентами – киплячою водою, парою, розпеченим жиром, відкритим полум’ям, частинками розплавленого металу, запальними та легкозаймистими сумішами, феєрверками і т.д.

В залежності від локалізації, розрізняють опіки вік і навколо рогівки; опіки кон’юнктивального мішка і рогівки; опіки, викликають розрив і руйнування очного яблука; опіки інших частин та придаткового апарату ока.

Невідкладною допомогою при опіках очей є промивання порожнини кон’юнктиви водою або фізіологічним розчином. Видалення чужорідних тіл з кон’юнктиви або рогівки повинно проводитися фахівцем, отож краще, що можна зробити при опіку очей, – якомога швидше звернутися за допомогою в медустанову.

Сонячні опіки

Цей вид опіків міцно займає одне з перших місць у списку найбільш типових випадків. Опіки від сонця відносяться до категорії променевих опіків і виникають внаслідок ураження верхніх шарів шкіри ультрафіолетом.

5 типових варіантів опіків і допомога при них

Через прямий вплив ультрафіолетового випромінювання шкіра червоніє, запалюється і починає хворіти. У деяких випадках сонячний опік шкіри супроводжується появою пухирів, відчуттями лущення і свербіння, слабкістю, нудотою, ознобом і головним болем.

При виявленні сонячного опіку слід негайно піти в тінь і обробити найбільш пошкоджені ділянки шкіри. Для цієї мети підійдуть спреї або мазі від опіків. Їх легко наносити на великі ділянки і вони допомагають швидко зняти набряклість шкірного покриву.

При сонячних опіках рекомендується рясне пиття, оскільки запалена шкіра випаровує більше вологи, ніж зазвичай. Полегшити біль від опіку у потерпілого можна за допомогою нестероїдних знеболюючих препаратів.

У міру того, як набряк спадає, з’являється свербіння і лущення шкіри. У випадку особливо сильного свербіння варто показатися лікарю, який може призначити антигістамінні засоби (негормональні препарати, що пригнічують викид «медіаторів запалення»).

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ЯК ЛІКУВАТИ ПУХИР ПІСЛЯ ОПІКУ

ЛІКИ ВІД ОПІКІВ

ОПІКИ ВІД РОСЛИН – РЯТУЄМОСЯ ВІД БОРЩІВНИКА І КРОПИВИ