Соя – один з найбільш неоднозначних продуктів. Цікаво, що користь і шкода тут можуть бути в одній і тій же речовині.

Ви впевнені, що дана тема обходить вас стороною? Адже ви ніколи не їсте соєвого м’яса і сиру «Тофу», не п’єте соєве молоко і навіть не нюхали знаменитий соєвий соус. Нехай так. Але ковбасу, сосиски, майонез, напівфабрикати, а також цукерки та шоколад ви коли-небудь їли? Швидше за все, що на це питання більшість відповість «ТАК». А, значить, хочете ви того чи ні, але сою ви періодично вживаєте, адже вона є не тільки в перерахованих продуктах, але і в багатьох інших, іноді навіть дуже несподіваних, наприклад, в макаронах. А тому, хочемо ми того чи ні, але «соєва тема» сьогодні актуальна для всіх.

Про сою

Соя, батьківщина якої Східна Азія, відноситься до сімейства бобових і по справедливості вважається одним з найцінніших культурних рослин у світі. Характерна особливість цієї рослини в тому, що на 40% соя складається з білка, який за якістю не поступається білкам рослинного походження. Крім цього в бобах міститься багато мікро-і макроелементів (залізо, калій, фосфор, натрій, магній), а також вітаміни групи В, D і Е. У 100 грамах сої міститься 380 ккал, 35 г білків, 17,3 г жирів, 17,3 вуглеводів, 13,5 харчових волокон, 6 г натрію.

Популярність сої обумовлена ​​не стільки її вдалим хімічним складом, скільки, чесно кажучи, її доступністю, адже це дуже дешевий продукт, який до того ж має унікальну властивість «мімікрувати» під такі традиційно дорогі продукти, як м’ясо та молоко. Сьогодні соєве м’ясо і молоко зустрічається не тільки в меню вегетаріанців, але також в повсякденній їжі м’ясоїдів, яким не вистачає коштів на більш звичний, але, на жаль, не завжди доступний продукт. А ось тут – УВАГА – криється головна небезпека: соя у великих кількостях може бути шкідлива для організму. Так що спробуємо розібратися: в чому користь сої, а де починається її шкода.

Корисні властивості сої
 • У сої містяться ізофлавони, які значно знижують ризик захворіти на рак молочної залози, а, як відомо, у жінок це найпоширеніший вид онкології.
 • Соєвий сир «Тофу» відрізняється низьким вмістом жирів і вуглеводів, а тому легко засвоюється організмом і є рекомендованим продуктом для людей з проблемами ШКТ. До того ж він може вживатися в їжу в сирому, смаженому, маринованому і копченому вигляді.
 • Низькокалорійна соя, яка не містить шкідливого холестерину, є при цьому дуже ситним продуктом, а тому часто включається в різні дієти для схуднення. Додатковий бонус для тих, хто худне – багатий мінерально-вітамінний комплекс, який міститься в сої.
 • Людям з другим типом цукрового діабету ендокринологи рекомендують включати в меню соєві продукти, так як це дозволяє скорегувати вуглеводний обмін і нормалізувати жирно-кислотний і білковий склад дієти.
 • Якщо ви дотримуєтеся посту, то рекомендуємо звернути увагу на сою – цей продукт рослинного походження здатний на певний час замінити м’ясо і молоко. А оскільки соя – дуже багатоликий продукт, то ваш раціон не буде грішити одноманітністю.
 • Соя – відмінний продукт в умовах економічної кризи, коли звичний раціон стає недоступним. Тимчасово замініть м’ясо яловичини або свинини соєвим, а при приготуванні не шкодуйте спецій – не виключено, що ви навіть не помітите підміни.
Потенційна шкода
 • Ті ж самі ізофлавони можуть ховати в собі небезпеку для щитовидної залози, оскільки надають гнітючий вплив на ендокринну систему. Особливо небезпечне соєве молоко у великих кількостях для дитячого організму. Помічено, що у дітей, які регулярно його вживають, частіше діагностуються захворювання щитовидної залози, ніж у однолітків, які п’ють інше молоко.
 • Інша сумно-відома властивість ізофлавонів в тому, що при регулярному їх надходженні в жіночий організм, значно зростає ризик безпліддя. Це пояснюється тим, що ізофлавони для організму є чимось на зразок контрацептивів. Так що якщо плануєте дитину, від сої краще відмовитися.
 • Сідаючи на соєву дієту, не розраховуйте, що вона здатна замінити собою всі інші продукти. Так, позитивний ефект, безумовно, буде, але це в першу чергу пояснюється зниженням споживання шкідливих для здоров’я речовин, які містяться в традиційній їжі, але аж ніяк не оздоровчими властивостями самої сої. Соєва монодієта, за твердженнями дієтологів, не найкращий вибір.
 • Вважається доведеним, що соя, уживана щодня і у великих кількостях, передчасно запускає в організмі процес старіння.
 • Категорично протипоказана соя людям, у яких є порушення обміну сечової кислоти – це пояснюється тим, що білок бобових підвищує її вміст у крові. Слід виявити обережність і людям з алергією на бобові.
 • Саме цей вид бобових часто стає об’єктом експериментів генетиків, а суперечки на тему генно-модифікованих продуктів ведуться не жартівливі. І нехай на сьогоднішній день не є достатніх підстав, щоб огульно звинуватити ці продукти в безумовній шкоді, міркувати про те, що такі можуть бути корисні наївно. Як мінімум в довготривалій перспективі продукти з ГМО можуть призвести до ожиріння або спровокувати алергію.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
СУХОФРУКТИ: КОРИСТЬ І ШКОДА

У ЧОМУ КОРИСТЬ ВИШНІ?

ГОЛОДУВАННЯ: КОРИСТЬ І ШКОДА