Сон – це те, чого так не вистачає практично кожній сучасній людині. 18 березня, у Всесвітній день сну, ми попросили київського невролога Тамару Фокіну порекомендувати, як за менший час відпочити «на повну котушку» і відновитися по максимуму.

Якість сну прямо впливає на стан нашого організму. У щоденному поспіху і буденній рутині ми піклуємося, про що завгодно, тільки не про години повноцінного нічного відпочинку. І як результат – хронічна втома і стреси.

Але намагаючись вирішити проблему, ми стикаємося з усім відомими рекомендаціями – мовляв, перш за все слід дотримуватися режиму і спати не менше 8 годин на добу. Сперечатися з правильністю цих тверджень не доводиться, ось тільки мало у кого в наші дні виходить їм слідувати. Однак, кількість далеко не завжди важливіша якості.

• Не всі знають, що на якість сну впливають не тільки постіль і ліжко, але і температура повітря в кімнаті. Ідеальним діапазоном вважається 16-24 ° С. Як правило, в дуже задушливому приміщенні людина довше засинає і гірше спить. Тому перед тим, як лягти спати, варто зменшити потужність обігрівача або відкрити кватирку.

• Фахівці рекомендують відправлятися в ліжко тільки при появі сонливості. Якщо сну ні в одному оці, – не варто крутитися з боку на бік, думаючи про час. Краще встати, щоб почитати або послухати спокійну музику і повернутися в ліжко, коли по-справжньому захочеться спати.

Якість нічного сну

• Для того, щоб нічого не заважало відправитися в царство Морфея, слід усунути джерела не тільки шуму, але і світла. Іноді навіть маленькі непомітні лампочки на техніці можуть перешкодити засипанню. Краще заздалегідь подбати про те, щоб в кімнаті було максимально темно. Якщо ж це неможливо, варто використовувати маску для сну. Також добре, якщо на вікнах спальні будуть щільні штори, що перешкоджають проникненню світла з вулиці.

• Ароматерапію давно називають засобом від багатьох косметологічних і медичних недуг. Так це чи ні, – сказати складно, але на якість сну аромати точно впливають. Наприклад, лаванда допомагає швидко заснути. А сандал, ялівець і іланг-іланг стануть помічниками в боротьбі з порушеннями сну. Для того, щоб наповнити кімнату ароматом, перед сном можна використовувати аромасвічки або ефірні масла.

Якість нічного сну

• Чи допоможе розслабитися і налаштувати організм на міцний і здоровий сон так звана м’язова релаксація. Слід просто по черзі напружувати і розслабляти різні групи м’язів. Робити це можна прямо лежачи в ліжку перед самим відходом до сну.

• Спальня – не місце для перевірки пошти, перебирання паперів і інших справ, що не асоціюються з відпочинком і розслабленням. І – так, ноутбук і планшет теж прибираємо подалі від ліжка.

• Іспанці не дарма придумали сієсту – короткий післяобідній сон не тільки корисний для організму, але також допомагає швидко відновити сили і позбутися від нагромаджуючого недосипання. Але такий відпочинок має тривати не більше 30 хвилин, інакше почнеться фаза глибокого сну, після якої буде важко прокинутися і повернутися до справ.

Звичайно, час, необхідний для сну – поняття індивідуальне. Приміром, французи сплять мінімум 9 годин, а іспанці, навпаки, витрачають на сон на 40 хвилин менше, ніж інші жителі Європи (може, вся справа в сієсті?). Важлива не кількість годин, а то, щоб сон приносив відпочинок і розслаблення. І кажуть – це цілком досяжна мрія.

Автор: Юлія Мірошниченко

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
НАВІЩО ПОТРІБЕН СОН?

ЧИ КОРИСНО СПАТИ ВДЕНЬ?

ЯК ВИСПАТИСЯ В ЖАРКУ НІЧ