Для того щоб виспатися, слону достатньо 2-3 години на добу, тхору – 20 годин, людині ж необхідно 7-8 годин. Але для чого потрібен сон?

Точної відповіді на питання про те, для чого взагалі потрібен сон вчені поки що не дали. І в спробах скласти цей складний «пазл», їм вдалося зіставити лише деякі його фрагменти.

Щоб зрозуміти, для чого необхідні ті чи інші органи, дослідники перевіряли, як організм буде обходитися без них, і чи можливо це взагалі. Точно за такою ж схемою вирішили працювати й зі сном. Щоб зрозуміти, навіщо сон потрібен організму, організм необхідно змусити обходитися без нього.

Випадковий експеримент

Так вийшло, що першим «дослідником», який отримав відповідь на запитання про важливість сну, став французький суд, який засудив якогось китайця до смерті шляхом позбавлення сну за вбивство дружини. Для того щоб привести вирок у виконання, до обвинувачуваного були приставлені три охоронці, в безпосередні обов’язки яких входило будити злочинця і не давати йому заснути.

Через 10 днів після такого випробування вбивця просив стратити його будь-яким іншим шляхом, оскільки за його словами, відчував нестерпні муки. Інформація про цей випадок була вперше опублікована в 1859 році в медичному журналі.

Наукові дослідження з участю людей

У наукових цілях люди не піддавалися таким мукам з примусу. Однак знайшлися добровольці, охочі заробити гроші, піддаючи себе примусової безсонні. Завдяки добровольцям вдалося з’ясувати, що на п’яту добу, проведені без сну, з людиною відбувається наступне:

  • Погіршується слух і зір
  • Порушується координація рухів
  • Концентрація уваги різко знижується
  • В окремих випадках з’являються галюцинації
Читайте також:  Подологія та дерматологія: спільний вплив косметики для ніг на шкіру

Було відзначено також, що люди, які проводили значний час без сну, незважаючи на повноцінне харчування, втрачали вагу. Для відновлення нормального режиму сну випробуваним зазвичай потрібно 2-3 діб. Рекордсменом за тривалістю часу, проведеного без сну, став Ренді Гарднер, якому вдалося не спати приблизно 11 діб (264 години). Цей випадок внесений у Книгу рекордів Гіннеса.

Наукові дослідження з участю тварин

В кінці XIX століття російський вчений, М. М. Манасеіна проводила дуже жорстокі досліди на собаках. У дослідах Манасеіной, собаки, позбавлені сну, вмирали через 2-3 тижні. Явної причини смерті виявити не вдавалося, оскільки всі органи і тканини виглядали цілком нормально. Пізніше подібні досліди проводилися на інших тварин, завжди з однаковим результатом. Виявилося, що навіть таргани і мухи вмирають від вимушеної безсоння.

Фази сну та їх значення

Для чого потрібен сонПісля того, як учені прийшли до відкриття ділення сну на фази, відразу ж виникла необхідність розуміння того, яка фаза сну за що відповідає. Вперше подібні досліди були проведені в 60-х роках в Америці, Даніелем Речшаффеном. Експеримент проводився над щурами. Коли тварин будили у фазі повільного сну, практично ніяких істотних змін не відбувалося. Спочатку тварини ставали млявими, по після їх мозок адаптувався до нових умов. Фаза повільного сну ставала коротшою, і різні частини мозку відключалися в різний час. А ось позбавлення тварин швидкого сну ставало смертельним.

Читайте також:  Какое есть самое эффективное средство от выпадения волос?

У ході експерименту піддослідна тварина саджали на невелику площадку, і поміщали в центр спеціального басейну з водою. Коли тварина засипало, майданчик починали крутити. У фазі повільного сну м’язи тваринного залишалися в тонусі, і воно утримувалось на майданчику, коли ж сон переходив у швидку фазу, відцентрові сили виштовхували щура з майданчика в воду, і вона прокидалася. У ході таких експериментів з протягом 40 днів тварина гинуло. Експерименти проводилися не тільки у воді. Незалежно від способу, яким користувалися для пробудження тварини, через певний проміжок часу воно вмирало.

Сон і імунна система

Як вже зазначалося вище, в дослідах по позбавленню сну, ніяких видимих ​​змін в організмі випробовуваних не відбувалося. Єдине, що вченим вдалося виявити – це значне збільшення бактерій і вірусів в крові піддослідних тварин. Таким чином, з’явилося припущення, що сон необхідний для імунної налаштування організму. У відсутність сну імунна система поступово виходить з ладу і боротьба з шкідливими мікроорганізмами та речовинами зупиняється. Проте гіпотеза була піддана критиці, оскільки, якщо б припущення було абсолютно вірним, піддослідні тварини гинули б з причини тієї чи іншої хвороби. Хоча той факт, що збої імунної системи впливають на причини настання смерті напевно не безпідставна.

Читайте також:  Как выбрать уходовые средства для малышей?
До чого ж у підсумку прийшли вчені?

Незважаючи на те, що точної відповіді про те, навіщо ж потрібен сон, не знайдено, вчені висунули кілька припущень.

Регенерація клітин: встановлено, що процес регенерації клітин найактивніше проходить під час сну.

Упорядкування спогадів: встановлено, що сон дає змогу впорядкувати емоції і спогади, отримані в період неспання.

Відпочинок нейронів: вночі організм переходить в «економний режим». Передбачається, що за допомогою сну наступає своєрідний «відпочинок нейронів». Інформація, отримана протягом дня, стає причиною зростання числа зв’язків між нейронами. Для здійснення цих зв’язків потрібна енергія. Помічено, що після сну кількість зв’язків зменшується і виникає можливість формування нових. Таким чином, стан сну дозволяє економити енергію.

На сьогоднішній день багато лабораторій світу продовжують проводити дослідження в спробах розгадати «таємниці» сну. У хід пішли позитронно-емісійна томографія і нейрохімія клітин. Наскільки дієвим і інформативним виявиться такий арсенал – покаже майбутнє.