Роль сну для хворих раком надзвичайно висока. Від якості сну в чомусь залежить успішність лікування та подальша якість життя пацієнта.

Для онкологічного хворого здоровий сон може стати першим відчутним кроком до одужання. Про позитивну дію сну на здоровий організм вже відомо багато чого. Так, здоровий сон допомагає організму швидко відновити сили, нормалізувати нейроендокринні процеси і діяльність імунної системи. Для хворого на рак (під час хвороби, а також у період одужання) правильний сон особливо важливий. Для відновлення сил організм онкологічного хворого вимагає більшої кількості годин. Іноді хворий може проспати 12-15 годин на добу. Рідним і близьким важливо розуміти цю проблему і всіляко допомагати хворому, оберігаючи його сон від подразнюючої дії.

Здоровий сон та імунітет

Хороший нічний сон в першу чергу необхідний для корекції нейроендокринних та імунних процесів. Відзначимо, що координована діяльність імунної та ендокринної систем попереджає розвиток пухлинного процесу.

Найбільш важливими гормонами в профілактиці раку є мелатонін (гормон сну) і кортизол (гормон стресу). При цьому важливо збалансоване співвідношення цих гормонів в крові. При порушенні такого балансу ймовірність розвитку пухлинного процесу підвищується.

Рівень мелатоніну підвищується з настанням темряви. Зниження яскравості світла сприймається очима, як сигнал для продукції цього гормону. Крім снодійного ефекту, мелатонін також має виражені антиоксидантні властивості, що робить ДНК менш сприйнятливою до мутацій. Також мелатонін сприяє зниженню продукції естрогену, що особливо важливо при раку молочної залози і яєчників. Відомо, що надмірний синтез гормону естрогену стимулює розвиток пухлинного процесу в яєчниках і молочній залозі.

Рівень кортизолу підвищується в першій половині дня, а потім починає поступово падати. Від рівня кортизолу в крові (у різні години доби) багато в чому залежить діяльність імунної системи, зокрема, функціонування спеціальних клітин – натуральних кілерів, які усувають ракові клітини.

Дослідження показують, що деякі форми раку (зокрема, рак молочної залози) може бути спровокований зміненим циклом кортизолу. У жінок з раком молочної залози найвищий рівень кортизолу відзначався в другій половині дня, а не в першій.

Таким чином, здоровий сон для хворого на рак – це одне з основоположних умов для якнайшвидшого одужання і відновлення організму.

Правила хорошого сну для хворих на рак

На жаль, для онкологічних хворих хороший сон часто є недосяжною метою. Так, в силу різних причин (в тому числі і психологічного характеру, пов’язаних з тривогою або депресією) хворі на рак часто страждають порушеннями сну. Щоб уникнути таких проблем, необхідно дотримуватися наступних правил:

  • Спальня хворого повинна бути ізольована від дратівливого зовнішнього впливу, головним чином, від шуму транспорту, криків дітей, гавкоту собаки, а також запахів з кухні і ароматів духів.
  • У кімнаті хворого необхідно регулярно проводити прибирання і провітрювання.
  • Постіль хворого повинна бути помірно жорсткою.
  • Живі квіти в кімнаті нададуть позитивну дію на хворого.
  • Якщо хворий любить тварин, то корисним буде сон з кошенятами або собакою.
  • Зі спальні хворого раком слід прибрати всю оргтехніку, у тому числі і мобільні телефони, і планшетні комп’ютери.
  • Намагайтеся уникати темних і тьмяних кольорів в інтер’єрі. Спальня хворого повинна бути оформлена в яскравих життєствердних кольорах.

Що стосується заспокійливих і снодійних препаратів, то онкологічним хворим їх слід приймати тільки з дозволу лікаря. Спочатку слід постаратися домогтися природного сну, оскільки штучне пригнічення головного мозку користі організму не принесе.

Перед сном не рекомендується дивитися телевізор або користуватися комп’ютером. Освітлення в кімнаті у вечірній час має бути неяскравим (найкраще світильник з приглушеним світлом). Це сприятиме виробленню мелатоніну і якнайшвидшого відходу до сну.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ЩО ТАКЕ КОЛОРЕКТАЛЬНИЙ РАК?

МЕТАСТАЗИ ПРИ РАКУ