Частою причиною захворювання пульпи зуба є карієс, який поширився до дентину.

Пульпа зуба – це жива м’яка тканина, яка розташована в центрі зуба. Вона містить нерви, кровоносні судини і клітини – одонтобласті. Основною функцією зубної пульпи є формування дентину – твердої щільної субстанції, котра утворює основну масу зуба. Крім того, пульпа виконує живильну, чутливу і захисну функцію. Вона підтримує необхідну кількість поживних речовин в органічних компонентах навколишньої мінералізованої тканини; реагує болем на перепади температури і травми; бере участь у формуванні реконструктивного дентину.

Ускладнення карієсу, бактеріальні інфекції, травми призводять до розвитку захворювання пульпи зуба. Найчастіше захворювання проявляється надмірною чутливістю і появою болю.

Причини захворювань пульпи зуба

Найпоширенішою причиною є каріозний дефект емалі, який поширився до дентину. Ознакою цього є реакція зуба на холодне, гаряче, солодке. Якщо карієс досяг пульпи, і в неї проникають бактерії, то виникає запалення пульпи – пульпіт.

Читайте також:  Естетичні брекети від виробників

Інші причини захворювання:

  • Травми зуба в результаті нещасного випадку
  • Фізичні причини (наприклад, висихання дентину)
  • Термічні причини
  • Хімічні причини (наприклад, вплив стоматологічних матеріалів)

У тканинах пульпи зуба можуть розвиватися запальні зміни (пульпіт) і реактивні процеси.

Пульпіт

Основними симптомами запалення пульпи є напади гострої ріжучої болі. З часом напади трапляються все частіше, і біль стає постійним. В лежачому положенні болі посилюються.

Діагностують пульпіт при огляді лікаря, так як на рентгені він не визначається. Єдиним способом лікування пульпіту є видалення пульпи. Також розробляються способи лікування запалень за допомогою антибіотиків та протизапальних препаратів.

Пульпіт може протікати в оборотній або необоротній стадії. Якщо причиною запалення став подразник (неправильна пломба, механічна травма, хімічний опік), і цей подразник виявляють і усувають, то запалення проходить.
Якщо запальний процес обумовлений наявністю інфекційного вогнища і супроводжується болем, який з часом посилюється, то мова йде про гострий незворотний пульпіт.

Без лікування гострий пульпіт часто перетворюється на хронічний. Для цієї форми характерні довгостроково протікаюче запалення (від декількох тижнів до декількох років), значне руйнування твердих тканин зуба, зубний біль, який виникає під дією подразника.

Читайте також:  Що таке брекети та для чого вони потрібні?
Реактивні зміни пульпи

Під впливом різних факторів в пульпі можуть розвиватися реактивні зміни. До них відносяться некроз пульпи, розлади крово-і лімфообігу, атрофія, дистрофія, гіалиноз, кальциноз пульпи, дентиклей (камені пульпи) і внутрішньопульпарні кісти.

Некроз (відмирання) пульпи зазвичай викликано серйозною травмою, хімічним впливом або посиленим ростом кількості бактерій в місці ураження.

Розлади крово-і лімфообігу в пульпі можуть проявлятися недокрів’ям, повнокрів’ям, крововиливом, тромбозом і емболією судин, набряком.

При атрофії пульпи спочатку зменшується кількість клітин одонтобластів і пульпоцітов. На тлі збідніння клітинами-тканинна основа пульпи набуває сітчастого вигляду.

Дистрофія (гідрофічна або жирова) розвивається в одонтобластах. В результаті можуть з’являтися мукоїдні і фібриноїдні набухання колагенових волокон пульпи.

Гіаліноз пульпи зачіпає стінки її судин і колагенові волокна.

Читайте також:  Естетичні брекети від виробників

Часто в пульпі спостерігається кальциноз. Відкладення солей кальцію порушує в ній обмінні процеси. Це відбивається на стані твердих тканин зуба і погіршує перебіг карієсу.

В пульпі також можуть утворюватися дентиклей (округло-овальні утворення) і внутрішньопульпарні кісти.

Ускладнення захворювань пульпи

Поширеним ускладненням є періодонтит. Для нього характерне запалення оточуючих зуб тканин. Вогнища запалення, які утворилися важко піддаються лікуванню, часто доводиться видаляти зуб.

Крім того, вогнища запалення можуть спровокувати інфікування крові і подальше поширення збудників.
Періодонтит може стати причиною захворювання внутрішніх органів, які переходять у хронічні. Болі в суглобах, головні болі, перевтома можуть бути викликані продуктами життєдіяльності бактерій в пульпі зуба, які поширюються по організму через систему кровотоку.

Кращим способом профілактики захворювань пульпи зуба є своєчасне лікування карієсу та інших гострих стоматологічних станів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ЗАПАЛЬНІ ПРОЦЕСИ В ЗУБАХ І ЯСНАХ: ЯК ВРЯТУВАТИ ЗУБИ

ПУЛЬПІТ: СИМПТОМИ, ДІАГНОСТИКА, ЛІКУВАННЯ

РУХЛИВІСТЬ ЗУБІВ