Шизофренія є складним захворюванням, через яке пацієнтам стає важко відрізняти реальне від вигаданого, ясно мислити, керувати емоціями, відношенням до інших і нормально функціонувати в суспільстві.

Швидкий перехід:

Але це не означає, що надії немає. Шизофренією можна успішно керувати. Перший крок полягає у виявленні ознак і симптомів. Другий крок полягає в негайному пошуку допомоги, третій – неухильно дотримуватися призначеного лікування.

При правильному лікуванні та підтримці, люди з шизофренією можуть вести щасливе і цілком повноцінне життя.

Що таке шизофренія?

Шизофренія – це порушення в роботі головного мозку, які впливають на те, як людина діє, думає, і бачить світ. Люди з шизофренією мають викривлене сприйняття реальності, а часто і зовсім втрачають зв’язок з реальним світом. Вони можуть бачити або чути речі, яких не існує, говорити дивні і незрозумілі речі, вважати, що інші намагаються заподіяти їм шкоду, або відчувати постійне стеження за собою. При таких розмитих границях люди навіть не в змозі жити нормальним, звичним для них життям. Люди можуть повністю втратити контакт з реальним світом, сховатися від усіх і вести себе вкрай дивно, керуючись страхом і розгубленістю.

Більшість випадків шизофренії з’являються в пізньому підлітковому або ранньому дорослому віці. Однак, шизофренія може вперше проявитися в середньому віці або навіть пізніше. В самих рідкісних випадках, шизофренія проявитися, а симптоми в цьому випадку трохи відрізняються. В цілому, чим раніше розвивається шизофренія, тим сильніші її наслідки. Шизофренія також серйозніше проявляється у чоловіків, ніж у жінок.

Хоча шизофренія є хронічним розладом, методи її ефективного лікування все ж існують.

За належної підтримки, ліках та лікуванні, багато людей з шизофренією можуть жити повноцінним життям. Однак лікування є найбільш ефективним, якщо шизофренія діагностується на ранній стадії. Якщо ви помітили ознаки, симптоми шизофренії і відразу ж звернулися за допомогою, шанси на одужання і контроль хвороби значно підвищуються.

Читайте також:  Психоаналіз у приватній клініці: подорож у глибини підсвідомості
Міфи і факти про шизофренію

Міф: Шизофренія – те ж саме, що роздвоєння особистості.

Факт: Роздвоєння особистості є іншим, набагато менш поширеним порушенням, ніж шизофренія. Люди з шизофренією не мають роздвоєння особистості. Швидше, вони “відокремлюються” від дійсності.

Міф: Шизофренія є рідкісним захворюванням.

Факт: Шизофренія не є рідкісним захворюванням; вона розвивається у одного зі ста людей.

Міф: Шизофреніки небезпечні.

Факт: Хоча маревні думки і галюцинації при шизофренії іноді призводять до агресивної поведінки, більшість людей з шизофренією не є ні жорстоким, ні небезпечними для оточуючих.

Міф: Шизофренія невиліковна.

Факт: Незважаючи складність і тривалість лікування, шизофренія – це не вирок. При правильному лікуванні люди з шизофренією можуть вести абсолютно нормальний спосіб життя: будувати кар’єру, заводити сім’ю і друзів.

Перші ознаки шизофренії

У деяких людей шизофренія виявляється раптово, без появи тривожних симптомів. Однак, найчастіше, перші натяки на хворобу проявляються поступово разом з тривожними ознаками. Багато друзів і родичів пацієнтів з шизофренією розповідають, що бачили, як з людиною відбувається щось не те, проте не знали, що це може бути.

На цій ранній стадії люди з шизофренією часто здаються ексцентричним, невмотивованими, позбавленими емоцій і загадковими. Вони ізолюють себе від суспільства, починають нехтувати своїм зовнішнім виглядом, кажуть дивні речі, демонструють загальну байдужість до життя. Вони можуть відмовитися від улюблених занять, а їх продуктивність на роботі або в школі різко погіршується.

Найчастіше перші ознаки шизофренії включають:

 • Соціальна самоізоляція.
 • Ворожість або підозрілість.
 • Погіршення особистої гігієни.
 • Плоский, невиразний погляд.
 • Нездатність плакати чи висловлювати радість.
 • Безпричинний сміх або плач.
 • Депресія.
 • Надмірна сонливість або безсоння.
 • Незв’язна або ірраціональна мова.
 • Забудькуватість, незібраність.
 • Гостра реакція на критику.
 • Використання дивних, неіснуючих слів.

Основні симптоми шизофренії

Є п’ять типів симптомів, характерних для шизофренії: марення, галюцинації, неорганізована мова, незібрана поведінка і так звані “негативні” симптоми. Проте, ознаки і симптоми шизофренії значно варіюються від людини до людини, як і загальна картина і ступінь захворювання. Не кожна людина з шизофренією матиме всі симптоми, також симптоми можуть змінюватися з часом.

Читайте також:  Психоаналіз у приватній клініці: подорож у глибини підсвідомості

Омани

Омана – стан, при якому людина, незважаючи на всі факти і докази, впевнена, що все йде абсолютно іншим чином. Омани надзвичайно поширені при шизофренії, зустрічаються в більш ніж 90% випадків такого розладу. Часто ці омани пов’язані з нелогічними або дивними ідеями і фантазіями. Загальні шизофренічні маревні ідеї включають в себе:

 • Манію переслідування.
 • Помилкове сприйняття навколишнього середовища.
 • Манію величі.
 • Манію влади.

Галюцинації

Галюцинації – звуки і почуття, які відчуваються як реальні, однак існують тільки у свідомості людини. Галюцинації можуть задіяти всі п’ять почуттів, однак найбільш поширеними формами при шизофренії є звукові і зорові галюцинації. Людина починає чути неіснуючі голоси і бачити те, чого насправді немає.

Шизофренічні галюцинації, як правило, значимі для людини, що відчуває їх. У багатьох випадках, голоси, належать комусь, кого вони знають. Галюцинації також можуть погіршуватися, коли людина залишається наодинці.

Незв’язна мова

Найпоширенішими ознаками незв’язної мови при шизофренії є:

 • Дивні асоціації – постійне перескакування з теми на тему, які абсолютно не пов’язані між собою.
 • Неологізм – нові слова або фрази, зрозумілі тільки цій людині.
 • Персеревація – повторення слів і заяв.
 • Римування – безглузде використання римованих слів.

Незібрана поведінка

 • Зниження загальної повсякденної активності.
 • Непередбачувані або недоречні емоційні реакції.
 • Дивна і безцільна поведінка.
 • Відсутність гальмування і управління імпульсивністю.

Негативні симптоми шизофренії

Так звані “негативні” симптоми шизофренії відносяться до відсутності нормальної поведінки у людини. Загальні негативні симптоми шизофренії включають:

 • Відсутність вираження емоцій.
 • Відсутність інтересу і ентузіазму.
 • Відсутність інтересу до світу.
 • Труднощі і порушення мови.

Причини шизофренії

Причини шизофренії не відомі. Тим не менш, шизофренія, найчастіше, є результатом перетину генетичних факторів і факторів навколишнього середовища.

Читайте також:  Психоаналіз у приватній клініці: подорож у глибини підсвідомості

Генетичні причини

Шизофренія тісно пов’язана з генетикою. Люди з 1 ступенем споріднення (батьки, брат або сестра) мають 10% шанс розвитку цього розладу, в той час як загальне населення планети має всього 1% ризик.

Тим не менш, на розвиток шизофренії впливають не тільки генетичні чинники. Шизофренія часто зустрічається в родині, проте близько 60% шизофреніків не мають членів сім’ї, які постраждали від такого розладу. Більш того, люди, які генетично, здавалося б, більш схильні до розвитку шизофренії, не завжди страждають від цього захворювання, таким чином, можна припустити, що значення мають і біологічні, а не тільки генетичні чинники.

Фактори навколишнього середовища

Дослідження показали, що розвиток шизофренії часто асоціюється зі стресом. Високий рівень стресу може викликати шизофренію через продукування гормону під назвою кортизол.

Дослідження вказує на кілька стресових факторів, обумовлених навколишнім середовищем, які можуть бути залучені в розвиток шизофренії, в тому числі:

 • Перинатальний вплив вірусної інфекції.
 • Низький рівень кисню під час пологів (тривалі або передчасні пологи).
 • Контакт з вірусом в період дитинства.
 • Рання втрата батьків або відділення від сім’ї.
 • Фізичне або сексуальне насильство в дитинстві.

Аномальна структура головного мозку

На додаток до аномальної біохімії мозку, порушення в анатомії мозку також можуть відігравати певну роль у розвитку шизофренії. У деяких хворих на шизофренію спостерігаються збільшені шлуночки головного мозку, що вказує на дефіцит в обсязі тканини інших відділів головного мозку. Існують також свідчення аномально низької активності в лобовій частці, області мозку, яка відповідає за планування, міркування і прийняття рішень.

Також існують дослідження, які передбачають, що аномалії в скроневих частках, гіпокампі і миндалевидному тілі також пов’язані зі збільшенням ризику розвитку шизофренії.

Проте, малоймовірно, що шизофренія є результатом виключно порушень в тих чи інших відділах і долях головного мозку.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ПСИХОЛОГ, ПСИХОТЕРАПЕВТ, ПСИХІАТР: ДО КОГО ЗВЕРНУТИСЯ?

ЗНАЙДЕНА ПРИЧИНА ВСІХ ХВОРОБ ПСИХІКИ