Гомосексуальні статеві контакти без використання презерватива істотно підвищують ризик зараження ВІЛ-інфекцією.

Трохи про ВІЛ

ВІЛ – вірус імунодефіциту людини, який викликається ВІЛ-інфекцію. Остання стадія даного захворювання відома як синдром набутого імунодефіциту (СНІД). ВІЛ-інфекція характеризується тривалим інкубаційним періодом, при якому пригнічується клітинний імунітет і розвиваються вторинні інфекційні та пухлинні ураження.

Захворювання вперше було описано в 1981 році, і на сьогоднішній день в тій чи іншій мірі поширене в усіх країнах світу. Найбільша кількість ВІЛ-інфікованих людей проживає в країнах Африки.

Хвороба чоловіків-гомосексуалів?

Перші офіційні наукові повідомлення про СНІД були опубліковані в 1981 році. У світ вийшли 2 статті, де були описані незвичайні випадки пневмоцистної пневмонії і саркоми Капоші у чоловіків, які практикують гомосексуальні відносини. Перші кілька місяців після цієї публікації СНІД прозвали хворобою гомосексуалів, проте через деякий час було виявлено і першу хвору жінку. Проте, переважна більшість хворих становили саме чоловіки-гомосексуалісти і бісексуали. Надалі лікарі встановили, що підвищену ймовірність зараження ВІЛ-інфекцією мають наркомани, які беруть ін’єкційні види наркотиків.

Незабаром стало відомо, що основний шлях передачі ВІЛ-інфекції – статевий шлях і через нестерильні голки при груповому застосуванні ін’єкційних наркотиків. Також зараження можливе при переливанні інфікованої крові, медичних маніпуляціях нестерильними інструментами, однак такого роду зараження відбуваються значно рідше.

Досі точного числа наркоманів, носіїв вірусу імунодефіциту, невідомо. За деякими даними, кожен третій наркоман, який регулярно вводить наркотики за допомогою шприців, може бути заражений ВІЛ. Рівень захворюваності серед наркоманів-гомосексуалів ще вищий.

Анальний секс, як фактор зараження

Передача інфекції від одного статевого партнера до іншого може відбуватися між чоловіком і жінкою, практикуючих вагінальний або анальний секс, при цьому останній має найбільшу небезпеку в плані зараження ВІЛ. Чому так відбувається? Вся справа в тому, що через введення статевого члена в пряму кишку неминуче утворюються множинні мікротравми і навіть тріщини, які можуть і кровоточити. При сім’явиверганні в прямій кишці вірус безперешкодно проникає зі сперми в кровоносну систему, звідки проникає в загальний кровотік. Відзначимо, що при вагінальному статевому зносинах ризик зараження набагато нижчий. Піхва володіє природним імунологічним бар’єром, який трохи знижує ймовірність зараження.

Варто відзначити, що в 80-х і 90-х роках чоловіки-гомосексуалісти практично не використовували презервативів при статевих контактах, що й сприяло стрімкому зростанню захворюваності на СНІД серед даної категорії людей.

На сьогоднішній день лікарі рекомендують гомосексуальним парам також користуватися презервативами при статевих контактах, щоб знизити ймовірність зараження ВІЛ-інфекцією.

Останні тенденції

Сучасна медицина кілька поміняла погляд щодо того факту, що саме геї є основною групою ризику по СНІДу. Безумовно, при анальному сексі ймовірність інфікування істотно зростає, однак це справедливо тільки лише щодо незахищеного сексу.

За останні роки лікарі відзначають зменшення захворюваності на СНІД серед чоловіків-гомосексуалів. У першу чергу цьому сприяє зміна сексуальної поведінки. Проведення санітарно-просвітницької роботи, заклики застосовувати презервативи при анальному статевому контакті, а також уникнення великої кількості статевих партнерів сприяє зменшенню рівня захворюваності на ВІЛ-інфекцію та СНІД. Також у багатьох країнах позитивний результат дають спеціальні акції та заходи органів охорони здоров’я з роздачі безкоштовних презервативів і обміну використаних шприців на стерильні.

Таким чином, внаслідок зменшення рівня захворюваності серед гомосексуалів, закономірно зросла роль гетеросексуальної передачі вірусу імунодефіциту людини. Згідно з даними Всесвітньої Організації Охорони здоров’я, приблизно 60-70% хворих на СНІД заразилися вірусом при гетеросексуальному контакті.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ФАКТИ ПРО ВІЛ / СНІД

ГОНОРЕЯ