Різні види остеохондрозу відрізняються між собою за симптоматикою. При постановці діагнозу в ряді випадків потрібна диференціальна діагностика.

Остеохондроз – дегенеративно-дистрофічне захворювання хребта, при якому переважно уражаються міжхребетні диски.

Справжні причини остеохондрозу залишаються невідомими. Вважається, що патологічний процес запускається внаслідок недостатнього кровообігу в хребцях. При прогресуванні захворювання в фіброзному кільці можуть виникати розриви, що призводять до появи міжхребцевої грижі.

З віком ймовірність розвитку остеохондрозу збільшується. Факторами, що сприяють розвитку захворювання, також є зайва вага, травми хребта і малорухливий спосіб життя.

В залежності від локалізації патологічного процесу розрізняють три типи остеохондрозу: шийний, грудний і попереково-крижовий. Кожен з цих видів захворювання характеризується наявністю специфічних проявів.

Шийний остеохондроз

Шийний остеохондроз, головним чином, проявляється больовими відчуттями в області шиї, а також болем в потиличній і міжлопаткових областях. У сні можливе обмеження рухливості шийного відділу. Нерідко при остеохондрозі шийного відділу відзначається оніміння пальців рук.

Найбільш типовими клінічними проявами шийного остеохондрозу є:

 • Шийний простріл. Це різкий біль в шиї, який посилюється при русі (в тому числі і при кашлі або сміху). Часто хворий змушений прийняти певну позу. М’язи шиї напружені, а при пальпації виявляються болючі ділянки. Шийний простріл може бути спровокований переохолодженням, довгим перебуванням в одній позі або іншими несприятливими факторами.
 • Цервікокраниалгія – це біль в шиї, який іррадіює в потиличну область.
 • Запаморочення – виникає внаслідок здавлювання хребетних артерій і порушення мозкового кровообігу. Часто запаморочення при остеохондрозі супроводжується шумом у вухах.
 • Цервікобрахіалгія – больові відчуття в області шиї, які поєднуються з болем у плечах і передпліччях.
 • Парези – порушення чутливості, що виникає внаслідок здавлювання спинного мозку.
 • Напруження м’язів шиї.
Грудний остеохондроз

Остеохондроз грудного відділу зустрічається досить рідко. Симптоматика грудного остеохондрозу схожа на інші захворювання, тому дана патологія вимагає диференціальної діагностики. Гострих болів при русі в даному випадку не спостерігається. Больовий синдром схожий на такий при міжреберній невралгії.

Оскільки в грудному відділі розташовуються центри, які регулюють роботу внутрішніх органів, то дане захворювання може призвести до порушення діяльності серця, шлунка та органів дихання.

Основними клінічними проявами остеохондрозу грудного відділу є:

 • Грудний простріл (дросаго) – являє собою напад гострого болю, що виникає в міжлопатковій області. Біль може викликати відчуття нестачі повітря.
 • Дорсалгія – біль у грудному відділі хребта, який може тривати до 3 тижнів.
Поперековий остеохондроз

З усіх форм остеохондрозу поперековий остеохондроз є найбільш поширеним. Починається він, як правило, з легких симптомів, яким часто не надають ніякого значення. Наприклад, це може бути відчуття втоми або незначний біль в області попереку при здійсненні рухів.

Основними клінічними симптомами поперекового остеохондрозу є:

 • Поперековий простріл (люмбаго) – це різання біль в області попереку, яка супроводжується спазмом навколохребцеві м’язів. Іноді напруга поширюється на сідничні м’язи і м’язи ніг. Такий біль може триматися від півгодини і до декількох годин. Больовий синдром повністю проходить через 5-7 днів.
 • Люмбалгія – тривалий поперековий біль, що носить менш інтенсивний характер у порівнянні з люмбаго.
 • Люмбоішалгія (ішіас) – являє собою тягнучий біль, що поширюється від попереку і до задньої поверхні стегна.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ОСТЕХОНДРОЗ: МІСТИФІКАЦІЯ ОСТАННІХ ДЕСЯТИЛІТЬ

ГОЛОВНІ БОЛІ ПРИ ШИЙНОМУ ОСТЕОХОНДРОЗІ

ЗАХВОРЮВАННЯ КОЛІННОГО СУГЛОБА