Відмінності геморою і анальної тріщини – в причинах, особливостях симптомів і підході до лікування.

Проктологічні захворювання відносяться до найбільш «незручних» проблем зі здоров’ям. Вони заподіюють дискомфорт, викликають біль. Але через острах або сором багато пацієнтів відкладають візит до лікаря, поки симптоми не стануть нестерпними. Часто пацієнти намагаються самі поставити собі діагноз і почати лікування аптечними препаратами або народними засобами. Це посилює захворювання. Між тим, багато проблем можна легко вирішити на ранніх стадіях. Потрібно лише вчасно звернутися до проктолога.

Найпоширенішим і відомим захворюванням прямої кишки вважається геморой. Тому при появі болю і кровоточивості із заднього проходу багато хто впевнений, що у них геморой. Однак часто ці симптоми вказують на інше проктологічне захворювання, зокрема, на наявність анальної тріщини.

Що являють собою ці хвороби

Відмінності геморою і анальної тріщини істотні. Незважаючи на схожість симптомів, характеристики цих захворювань і причини виникнення різні. Отже, діагностику та лікування повинен проводити тільки фахівець.

Геморой являє собою захворювання судин прямої кишки, при якому гемороїдальні вузли збільшуються аж до випадання.

Гемороїдальні вузли (судинні утворення) є в анальному каналі кожної людини. При геморої вони збільшуються, випадають, кровоточать, стають болючими. По розташуванню вузлів виділяють зовнішній і внутрішній геморой. До причин застою крові у вузлах і їх збільшення відносяться:

 • Неправильне харчування (нестача харчових волокон в раціоні, зловживання гострою і пряною їжею, алкоголем)
 • Запори
 • Малорухливий спосіб життя
 • Тривале сидіння і надмірне натуження на унітазі
 • Вагітність, пологи
 • Надмірні фізичні навантаження
 • Спадковість

Анальна тріщина – це поздовжній дефект слизової оболонки зовнішньої частини анального каналу. Як правило, вона утворюється на кордоні шкіри та слизової. Розмір тріщини зазвичай до 1,5-2 см в довжину, 2-5 мм завширшки і 2-3 мм в глибину.

Тріщина заднього проходу може бути самостійним захворюванням або ускладненням геморою. Найпоширенішою її причиною є механічна травма внаслідок проходження щільних калових мас під час дефекації. Тріщина може виникнути під час важких пологів, в результаті нетрадиційних сексуальних контактів. Факторами, що сприяють розвитку тріщини, є: геморой, запор, сидячий спосіб життя, анопроктит, проктит, свербіння в області ануса, сфінктера, кондиломи анального отвору, коліт, дизентерія і деякі інші захворювання. Ці фактори підтримують набряклість і запалення в тканинах анального кільця, що збільшує ймовірність розриву. Оскільки тріщина є незахищеною ранкою на слизовій, то в неї можуть потрапляти різні мікроорганізми та інфекції. Це призводить до появи гнійних запалень та інших ускладнень.

При хронічному геморої кровообіг у слизовій оболонці анального каналу порушено. Це заважає швидкому загоєнню і погіршує ситуацію з анальною тріщиною.

Відмінності в симптомах

На ранніх стадіях симптоми анальної тріщини схожі на прояви інших хвороб прямої кишки, зокрема, геморою, який може і не супроводжуватися зовнішніми проявами. Тому своєчасно визначити відмінності геморою і анальної тріщини на дотик неможливо.

Характерними проявами геморою є:

 • Дискомфорт в області прямої кишки і ануса
 • Печіння і свербіж, викликані роздратуванням слизом з прямої кишки шкіри навколо отвору заднього проходу
 • Кровотеча після стільця. Вона виникає в результаті пошкодження стінки гемороїдального вузла перерозтяженням або каловими масами.
 • Біль різної інтенсивності в області прямої кишки і ануса

При зовнішньому геморої відбувається випадання вузлів. Спочатку це відбувається тільки при напруженні, а потім вузли самостійно вправляються. У міру розвитку захворювання хворий спочатку може вправити їх сам, а потім і це стає неможливим через запалення і набряк. При внутрішньому геморої вузли не випадають назовні.

Основними симптомами анальної тріщини є:

 • Біль у ділянці анального отвору. Він виникає під час і протягом 20 хвилин після дефекації, потім проходить.
 • Спазм анального сфінктера (що нехарактерно для геморою, не ускладненого тріщиною)
 • Кровотеча з області ануса. При тріщині вони невеликі, але в поєднанні з хронічним гемороєм стають більш інтенсивними.
 • Свербіж в області заднього проходу.
Підхід до лікування

У початкових стадіях геморой лікують консервативно. Таке лікування включає профілактику запорів і діареї за допомогою дієти та / або препаратів з харчовими волокнами. Допомагає гімнастика, легкі проносні препарати, знеболюючі свічки. Основою консервативного лікування є флеботропні препарати для підвищення тонусу вен і нормалізації кровотоку і мікроциркуляції. Для зняття симптомів додатково можуть використовуватися народні засоби, наприклад компреси. На пізніх стадіях показано оперативне лікування для видалення вузлів.

Консервативне лікування анальної тріщини також включає зміну дієти і методи нормалізації стільця. Застосовуються препарати, які надають місцеву протизапальну, протисвербіжну та знеболювальну дію. Для усунення спазму сфінктера застосовують мазі з нітрогліцерином. Якщо консервативні методи неефективні протягом 6 тижнів, показано хірургічне лікування. Операція полягає в висічені по площині тріщини в межах здорової слизової оболонки.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ЛІКУВАННЯ ЗАПОРІВ У ДОРОСЛИХ

МЕТОДИ ЛІКУВАННЯ ГЕМОРОЮ

КРОВОТЕЧА ІЗ ЗАДНЬОГО ПРОХОДУ: ПРИЧИНИ ВИНИКНЕННЯ