Герпес у дітей зустрічається так само часто, як і у дорослих. Нерідко герпетична інфекція протікає безсимптомно.

Герпес – це група вірусних захворювань, що викликаються різними типами вірусу герпесу. Діти, як і дорослі, схильні до цього захворювання. Найчастіше зараження відбувається від батьків, а також від інших хворих.

Діти перших років життя досить рідко хворіють первинним герпесом, оскільки вони наділені імунітетом від матері. Більш схильними до вірусів герпесу вони стають до 3-4 років.

Види герпесу у дітей

Медицині відомо більше 200 вірусів герпесу, однак 6 з них є найбільш поширеними. Цими вірусами легко заражаються як дорослі, так і діти. До них відносяться:

  • Віруси герпесу 1 і 2 типів. Ці віруси призводять до висипань у вигляді бульбашок в тих місцях, де відбулося зараження.
  • Найчастіше діти заносять інфекцію через рот з немитими руками, предметами і немитими продуктами харчування. Тому у дітей симптоми герпесу найчастіше локалізовані на губах.
  • Вірус герпесу 3 типу. Даний тип вірусу герпесу викликає вітрянку. У осіб, які вже перехворіли час від часу вітрянка може змінитися рецидивуючим оперізувальним лишаєм.
  • Вірус герпесу 4 типу (вірус Епштейна-Бар) – причина розвитку інфекційного мононуклеозу. Згідно з медичними даними, до 13-14 років цим вірусом заражається майже половина дітей, а хвороба у них протікає в стертій або безсимптомній формі. Тяжким наслідком інфікування цим вірусом є лімфома Беркіта, яка спостерігається у дітей, що населяють країни екваторіальної Африки.
  • Вірус герпесу 5 типу (цитомегаловірус). У більшості випадків цитомегаловірусна інфекція протікає у безсимптомній формі. Наслідки захворювання також відсутні, через що багато дітей є переносниками цієї інфекції.
  • Вірус герпесу 6 типу – викликає раптову екзантему. Часто дане захворювання плутають з краснухою, через що його ще називають псевдокраснухою.
Лікування герпесу у дітей

При лікуванні герпесу у дітей потрібно завжди мати на увазі, що навіть локалізоване ураження вірусом може перерости в генералізовану інфекцію.

При виявленні будь-яких симптомів герпесу у новонароджених дітей і дітей старшого віку застосовується антивірусна терапія, частіше за допомогою препаратів на основі ацикловіру. Цей препарат вводять внутрішньовенно, оскільки ентеральне введення ацикловіру часто неефективне. Ділянки ураженої шкіри хворої дитини потрібно обробити мазями на основі ацикловіру кілька разів на добу. Якщо дитина хворіє локалізованою формою герпесу, то тривалість лікування становить, як правило, 2 тижні; при генералізованій формі – 3 тижні.

При герпетичної інфекції застосовуються імуноглобуліни, які допомагають знищити інфекцію. Найчастіше застосовуються препарати на основі інтерферонів. При приєднанні вторинної бактеріальної інфекції необхідне застосування антибактеріальних препаратів.

Якщо герпетична інфекція часто повторюється, то дитину потрібно показати лікарю-імунологу, який призначить лікування, направлено на підвищення імунного захисту організму.

Відзначимо, що вірус герпесу, потрапивши в організм дитини, залишається в ньому на все життя. Так герпес періодично загострюється, завдаючи дитині дискомфорт. Батьки повинні стежити за станом дитини, і за найменших симптомів слід відразу звертатися до лікаря.

Профілактика герпесу у дітей

Основним заходом профілактики герпесу у дітей є дотримання правил особистої гігієни. Дитину слід привчати не користуватися чужими особистими речами, а також не входити в тісний контакт з особами, які хворіють герпесом.

Важлива роль у профілактиці герпесу відводитися підвищенню імунного захисту. Для цього слід дотримуватися принципів раціонального збалансованого харчування, вживати достатню кількість вітамінів і мікроелементів, а також регулярно займатися фізичними навантаженнями. У зимовий період доцільне застосування імуномодулюючих препаратів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
КОКЛЮШ У ДІТЕЙ ДО РОКУ

ЯКЩО У ДИТИНИ ГАСТРИТ

ТРИВОЖНІСТЬ У ДІТЕЙ