Якщо купувати засіб гігієни для рота навмання, можна завдати шкоди здоров’ю, вважає київський стоматолог Анна Сердюк. Двічі в день ми «відправляємо в рот» хімічні речовини, мікродози яких потрапляють і в шлунково-кишковий тракт. Ще більш явно впливає паста на стан зубів, часто приводячи до несподіваного результату. Звернемо увагу на «технічні характеристики»: фізичні і хімічні властивості різних паст.

Лікувальні – можуть маскувати захворювання

Надивившись реклами про кровоточивість ясен, деякі покупці поспішають придбати лікувальну пасту, щоб такого лиха з ними не сталося. Без всяких показників до того, без консультації стоматолога. Але самолікування ротової порожнини також шкідливо, як і будь-яка інше.

У зубні пасти, призначені для лікування ясен і пародонту, входять антисептичні, дубильні, в’яжучі речовини, вітаміни і пептиди. Ці компоненти допомагають відновити нормальний стан м’яких тканин і попередити втрату здорових зубів. В деякі склади додають сильнодіючі антисептики, які не можна вживати довше 2 тижнів. Якщо зловживати подібними засобами, організм з такими «милицями» відвикне боротися з мікробами. Так що в профілактичних цілях користуватися лікувальними пастами не варто.

Ви переконані, що ясна вже хворі? Ставити собі діагнози – теж річ небезпечна, так як кров на зубній щітці може сигналити про алергію, гормональне захворювання, занепад імунітету, новоутворення в ротовій порожнині, деякі інфекційні захворювання і інші проблеми зі здоров’ям. Та й лікування пародонтозу, гінгівіту, не можна проводити за допомогою одних тільки зубних паст, хоча їх використання значно підвищує успіх.

Читайте також:  Имплантация

Але почути діагноз від лікаря мало, бажано, щоб він, у разі хвороб ясен і парадонта, рекомендував конкретну зубну пасту. Інакше можна придбати ту, яка подається в рекламі як засіб проти запалення в яснах, а на ділі знімає лише симптоми. Тобто істинною лікувальною пастою не є. У цьому випадку біль і кров після чистки зубів зникнуть з часом, але причина запалення не зникне. Тоді хвороба може без явних проявів перейти вже в стадію, коли зуби почнуть випадати.

Спеціальні – здатні стоншити емаль

Спеціальні пасти не лікують в повному розумінні слова, але призначені для вирішення якоїсь конкретної задачі: усунення потемніння емалі, нальоту курця, неприємного запаху з рота. Тут уже мова не про недугу, від якої треба позбутися, а про бажаний результат. Наприклад, можна захотіти змінити природний колір зубів. Вибрати спеціальну пасту допоможе вказаний на ній склад і маркування.

Читайте також:  Що таке брекети та для чого вони потрібні?

Такі зубні пасти також не слід застосовувати постійно, так як це може призвести до витончення емалі, а якщо в складі є фтор, до порушення бактеріальної флори ротової порожнини.

як правильно чистити зуби

Якщо ваша мета – відбілювання, цей ефект досягається двома способами: добавкою в пасту особливих хімічних речовин (сечовини або перекису водню) або підвищеної абразивності пасти (включенням очищаючих і шліфуючих частинок). Ступінь абразивного залежить від розміру «домішок»: великі означають високу ступінь. Цей показник вказується в більшості паст на тубі поруч з буквами RDA. При виборі ступеня «жорсткості» орієнтуються на тип емалі і вік покупця. При підвищеній чутливості зубів, для годуючих та вагітних, тих, хто протягом місяця проходив хімічне або лазерне відбілювання, рекомендують щадні засоби. Для курців зі стажем і завзятих любителів кави – високоабразивні.

Якщо ваше завдання – профілактика карієсу, важливий момент – такі зубні пасти містять фтор. Коли фтор проникає в емаль зубів, він сприяє фіксації фосфорно-кальцієвих сполук. Але якщо ви ще й п’єте воду з надлишком фтору, надлишок цієї речовини може нашкодити. Небажані пасти з фтором і для дітей до 6 років. Але зубна паста з додаванням фтору буде найбільш ефективна в тому віці, коли дозріває емаль постійних зубів.

Читайте також:  Чи можна встановлювати цирконієві коронки на жувальні зуби
На кожен день – можлива алергія

У гігієнічні та лікувально-профілактичні зубні пасти можуть входити відбілюючі компоненти, вітаміни, речовини для зміцнення ясен, для свіжості дихання. Можуть включатися екстракти цілющих трав або витяжки з ефірних масел. Обов’язковою умовою для таких паст є здатність очищати зуби від нальоту. Ці компоненти не надають значного впливу на стан зубів, просто допомагають підтримувати ротову порожнину в чистоті. Нашкодити собі таким нешкідливим засобом гігієни набагато складніше, але і тут бувають винятки. Наприклад, може розвинутися алергія на фітодобавки або на речовини, що забезпечують піною зубну пасту. Тому і в цьому випадку важливо уважно читати склад зубної пасти, щоб запам’ятати, що вам «не пішло». Найчастіше алергія виникає не відразу, а при тривалому користуванні однією і тією ж зубною пастою.

Застосовувати гігієнічні та лікувально-профілактичні зубні пасти можна протягом тривалого періоду, але стоматологи рекомендують періодично міняти пасту: наприклад, можна чергувати кілька улюблених марок щомісяця.

Автори: Наталя Трохимець, Аліна Мірошникова

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ЯК ПРАВИЛЬНО ВИКОРИСТОВУВАТИ ЗУБНУ НИТКУ

ПРАВДА ПРО ЗУБНУ ПАСТУ

ЗУБНИЙ ПОРОШОК – КОРИСТЬ І ШКОДА