Зима пройшла, нежить залишився. Ми звикли вважати, що нежить виникає після переохолодження. Але це не зовсім так. Є нежить, алергічний, вазомоторний, специфічний риніт вагітних і дитячий нежить. Носи малюків особливо чутливі: реагують на зміну вологості повітря в квартирі і приміщенні дитячого садка, на прорізування зубів. І переохолодження тут не при чому.

Чим лікувати нежить? І чи можна вилікувати риніт за два дні, причому вилікувати в домашніх умовах – без прогрівань і якихось особливих процедур в клініці?

Чому виникає закладеність носа

Як відомо, нежить з’являється через запалення слизової оболонки носа або носоглотки. Яка причина такого запалення? Можливо, переохолодження, бактеріальна або вірусна інфекція, зміна гормонального фону або алергічна реакція на збудник.

Причини нежиті різні, а лікування однакове?

Ні. Припустимо, причина, по якій виникає риніт, а саме, звуження і розширення кровоносних судин, що захищає організм від втрати тепла, поживних речовин і кисню, переохолодження. Слизова носа набрякає, носове дихання утруднюється, робота слизових залоз порушується. Виникає сухість і роздратування, що проявляється свербінням і чханням.

Якщо причина нежиті – вірус, який потрапив на ослаблений переохолодженням фон, то запалення не минути. Запальний процес, як ми знаємо, це відповідь на небезпечне вторгнення. Його результатом є підвищення проникності кровоносних судин, вихід із них рідкої частини крові (плазми) у навколишні тканини, що призводить до набряку.

Приплив крові до області активує запалення залози, які виробляють слиз. Звідси – рясні водянисті виділення (вони ж соплі), зниження нюху через набряклості, а в деяких випадках і отит. Запальне захворювання вуха найчастіше зустрічається у дітей. По статистиці, приблизно 80% дітей до 3-х річного віку хоча б раз хворіли отитом. А виникає він через набряк євстахієвих труб, що з’єднують глотку зі середнім вухом. Таким чином, в середньому вусі починає накопичуватися рідина, що в подальшому призводить до розмноження в ній вірусів і бактерій. Оскільки у дітей молодше 7 років євстахієві труби пряміші і коротші, ніж у дорослих, то саме ця категорія населення найбільше схильна до запальних захворювань середнього вуха. Запальні процеси відбуваються і в слизовій оболонці євстахієвої труби, що з’єднує порожнину носа і вуха, може виникати закладеність вух. Через ураження вірусами кон’юнктиви очей та порушення відтоку слізної рідини (просвіт слізно-носового каналу зменшується внаслідок набряку) з’являється сльозотеча.

Третя причина нежиті – бактерії. Іноді лише вони, але частіше – в компанії з вірусами. Саме бактерії можна звинуватити в крадіжці надії. Надії на одужання. Адже як тільки ми відчуваємо поліпшення загального стану, відновлення носового дихання і нюху, як тільки нам здається, що ГРВІ ми вилікували, починаються вони, зелені соплі.

Лікування нежиті

Так як же вилікувати риніт? І чи можна це зробити не за тиждень, не за 7 днів, а за два?

Реально вилікувати нежить за два дні? Якщо його дійсно лікувати, а не чекати, поки пройде сам, так. На жаль, людський імунітет не так сильний, щоб впоратися з нежиттю за два дні самостійно. Тому проблеми з недолікованим ГРВІ часто розтягується на тижні, аж до місяця.

Домашнє лікування нежиті

  • Розвиток вірусу під час нежиті пригнічують фітонциди, що містяться в цибулі і часнику. Вам не потрібно з’їдати багато цибулі і часнику, досить просто розрізати цибулину і подихати над нею. Часник потрібно придушити часничницею, помістити в банку з широким горлом, накрити кришкою, щоб не зникав, і вдихати кілька разів в день. При вдиханні в носі і горлі з’явиться печіння, це абсолютно нормальна реакція.
  • Мінеральна вода без газу відмінно впорається з закладеністю носа. Кожні півгодини полощіть нею ніс не менше 15 хвилин. А перед сном змастіть ніс і область навколо натуральним медом.
  • Для промивання носа від густого слизу приготуйте такий розчин: розведіть евкаліптову олію (на склянку води достатньо 2-3 краплі) і додайте в розчин для промивання носа чайну ложку солі.

Домашні процедури лікування нежиті

Якщо у вас вірусний нежить, то використовуйте розчин з морської води для промивання носової порожнини. За допомогою промивання ви очищаєте слизову оболонку носа і позбавляєтеся від мікробів. Назальні спреї з солоною водою можна купити в аптеці.

Якщо у вас є морська сіль без добавок, то ви можете приготувати розчин самостійно:

1 чайна ложка морської солі на півлітра теплої кип’яченої води. Промивайте ніс за допомогою шприца. Капніть розчин в одну ніздрю і вдихніть, видихніть розчин, тобто висякайтеся. Повторіть процедуру з іншою ніздрею.

А ось прогрівання носа неефективні. Оториноларингологи не радять посилено цим займатися.

Це може призвести до набряку слизової. Не варто користуватися масляними розчинами тому, що вони гальмують природну видільну і очисну функцію слизової оболонки носа.

Ускладнення при нежиті

Тривалий нежить – одна з причин розвитку хронічного риніту, тобто хронічного запалення слизової оболонки порожнини носа і наступних за ним серйозних ускладнень: синуситу, гаймориту. Щоб їх уникнути, потрібно проконсультуватися з ЛОР-лікарем. Якщо ви часто хворієте нежиттю, він триває більше 3-х тижнів, і ви не можете добитися значних успіхів і не знаєте, як вилікувати нежить, вам необхідна допомога фахівця. Можливо, знадобиться консультація алерголога.