Багато хто ставиться до психотерапевтів і психологів з недовірою: мовляв, навіщо це потрібно, тільки гроші витрачати. Адже завжди можна поговорити з друзями або піти від важких думок в роботу.

Не завжди. Іноді допомога психотерапевта потрібна людині не менше, ніж допомога хірурга, ЛОР або будь-якого іншого лікаря. Розповідаємо, як зрозуміти, що це ваш випадок.

Основні ознаки ментального розладу

Головний біль

 1. У вас начебто все добре, але чомусь весь час хочеться повіситися. Ну або хоча б кинути все і виїхати на інший кінець світу.
 2. Ви проживаєте не своє життя. Ви пішли не в той університет, пішли не на ту роботу, вийшли заміж не за ту людину. Але чомусь нічого не міняєте.
 3. Події постійно повторюються. Вже четвертий хлопець зраджує. На новій роботі той самий конфлікт, що й на старій. Всі друзі набридають. Невже доля?
 4. Ви себе ненавидите. Ви такий дурний, такий потворний і нікчемний – за що вас взагалі можна любити?
 5. Останнім часом ви сильно змінилися. Старі хобі, захоплення і друзі перестали радувати – а на зміну їм нічого не прийшло.
 6. Ви дуже втомилися, абсолютно нічого не хочеться робити. Елементарні завдання (винести сміття, причесатися) перетворюються на місії на цілий день.
 7. У вас постійно щось болить, але аналізи показують, що ви здорові.
 8. З’явилося безсоння. Або, навпаки, бажання перебувати в ліжку 24/7.
 9. Вам зовсім не хочеться їсти або, навпаки, ви постійно переїдаєте.
 10. Стало так важко зосередитися. На роботі з’явилися проблеми
 11. Настрій скаче. Ви можете розридатися через питання “Як справи?” або впасти в зневіру через рекламний ролик.
 12. Хочеться нашкодити собі: подряпати, порізати вени, обпалити.
 13. З’явилися думки про суїцид.

Якщо щось з цього списку тягнеться вже більше двох тижнів, пора до фахівця.

А як зрозуміти, хто мені потрібен: психолог, психотерапевт або психіатр?

У лікаря

Якщо ви пережили горе, не можете прийняти важливе рішення або просто заплуталися в своєму житті – вам до психолога. Цей фахівець допомагає здоровим людям розібратися в проблемі і знайти з неї вихід, але він не лікує ментальні розлади.

Якщо у вас є ознаки депресії, тривожність, панічні атаки і періодичне бажання «вийти у вікно», запишіться до психотерапевта. Цей фахівець може працювати з розладами і призначати ліки.

Якщо у вас сильний розлад психіки (наприклад, важка депресія), негайно вирушайте до психіатра. Він зазвичай лікує в стаціонарі, препаратами і процедурами.

Якщо ви все ще не впевнені, який фахівець вам потрібен, звертайтеся до будь-кого. Кожен з них зможе зрозуміти, що саме з вами відбувається і перенаправити до іншого лікаря. Головне – щоб лікар був хорошим.