Заїди в куточках рота (ангуліт) – не просто неприємний косметичний недолік. Це прояв захворювання, причиною якого стала інфекція.

Заїдами називають хворобливі тріщини навколо рота. Їх поява викликана попаданням інфекції на слизову оболонку і шкіру кутів рота. Найчастіше винуватцями є стрептококи або дріжджоподібні грибки роду Candida, хоча зустрічаються випадки змішаної інфекції. Інші назви цього захворювання – ангуліт, ангулярний стоматит, ангулярний хейліт.

Причини появи заїд

Виникнення захворювання провокують деякі звички людини, а також певні порушення в роботі організму.

Так, появі заїд в куточках рота сприяє звичка часто облизувати губи. При цьому шкіра піддається частому впливу слини, що містить різні бактерії. Це додатково інфікує тріщини і заважає їх загоєнню. Мікротравми, забруднення шкіри, недотримання правил особистої гігієни також сприяють утворенню ангуліту.

До причин захворювання також відносяться:

  • гіпо- і авітаміноз (особливо дефіцит вітаміну В2); залізодефіцитна анемія.
  • неправильний прикус. Якщо на тлі цього слизова та шкіра кутів рота контактують зі слиною, це провокує ангуліт;
  • неправильно підібрані протези або відсутність зубів. Це веде до зміни прикусу і механічного подразнення;
  • невиліковний карієс, алергічні ураження порожнини рота;
  • захворювання, пов’язані з порушенням обміну речовин (наприклад, цукровий діабет). Мабуть, тут відіграє роль вторинна грибкова інфекція;
  • лікування антибіотиками, кортикостероїдами і цитостатиками;
  • ВІЛ-інфекція.
Читайте також:  Правила видалення зубного каменю в домашніх умовах

Як правило, ангулярний стоматит активізується навесні, коли імунітет знижений, а організм недоотримує вітамінів і біологічно активних речовин.

Як протікає захворювання

Якщо поява заїди викликана грибками роду Candida, утворюється щілиноподібна ерозія в куточку рота (тріщинка). При цьому скоринка на шкірі відсутня. Ураження слизової і шкіри помітно, тільки якщо рот відкритий. У більшості випадків така кандидамікотична заїда переходить в хронічну форму і нагадує про себе при нестачі вітамінів або на тлі зниження імунітету.

Якщо ангуліт викликаний стрептококами (стрептококова заїда), в куточку рота спочатку з’являється міхур. Після того як він незабаром зникне, на його місці утворюється тріщинка, яка покривається скоринкою. Якщо скоринку здерти, вона виникне знову.

Захворювання супроводжується наступними симптомами: біль під час розмови, сверблячка, печіння. Жінки відчувають біль при спробі нафарбувати губи. Крім того, хворобливі відчуття посилюються після вживання кислої, гострої або солоної їжі. Іноді біль настільки виражений, що людині важко розкрити рот.

Читайте також:  Как выбирать стоматологические автоклавы?
Необхідні обстеження

Ангуліт, герпесвірусна інфекція та сіфілома порожнини рота мають схожі зовнішні прояви. Щоб диференціювати стрептококову і кандидозну заїду, рекомендується здати мазок (зішкріб) з порожнини рота, який перевірять на наявність грибків, бактерій і вірусів.

Щоб з’ясувати причину, що спровокувала захворювання, лікарі рекомендують пацієнтам здати загальний аналіз крові, аналіз крові на цукор. Бажана консультація терапевта, ендокринолога, гематолога.

Якщо поява заїд в куточках рота спровокована механічними пошкодженнями і неправильним прикусом, знадобиться консультація ортопеда-стоматолога.

Лікування заед

Лікування повинен призначити лікар-дерматолог за результатами діагностики і додаткових обстежень. Лікування слід починати при перших ознаках захворювання, щоб запобігти його перехід в хронічну форму. Для лікування ангуліта використовують загальні та місцеві засоби. Вибір препаратів залежить від збудника захворювання.

Читайте також:  Чи потрібно видаляти зуби мудрості без причин?

При лікуванні кандидозних заїд призначають прийом ністатину, леворина, флуконазолу, використовують нізорал або кетоконазол, ламізил. Місцеве лікування включає 3-4% ністатинову мазь, 5% леворинову мазь, ламізил-крем.

При стрептококовій заїді показана антибіотикотерапія.

Шкіру навколо тріщинки протирають дезинфікуючим розчином. Крім того, призначають прийом вітамінів групи В, В2, РР.

На стадії загоєння доцільно використовувати масляні розчини вітамінів А і Е, масло обліпихи (але не в гостру фазу).

На час гострого періоду захворювання рекомендується відмовитися від куріння, гострої і маринованої їжі, алкоголю. При кандидозному ангуліті – від солодощів. Це сприяє оздоровленню порожнини рота.

Профілактика ангуліта

Важливими умовами профілактики захворювання є ретельне дотримання гігієни порожнини рота і профілактичний огляд у стоматолога кожні півроку. Рекомендується збагатити раціон харчування продуктами, що містять вітаміни групи В (неочищений рис, бобові, висівки, зелені листові овочі, горіхи, авокадо, м’ясо птиці, риба, яєчний жовток) і вітамін Е (рослинні олії холодного пресування, капуста, кукурудза, вівсянка).

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
КАНДИДОЗНИЙ СТОМАТИТ

ВІТАМІНИ ДЛЯ ШКІРИ