Видалення кісти зуба може здійснюватися класичними хірургічними способами, а також за допомогою лазера.

Кіста зуба – це патологічна порожнина, яка найчастіше заповнена рідиною. Стінки кісти складаються з клітин, що виділяють рідину, яка роздуває кісту подібно повітряній кульці. Лікування кісти зуба в чомусь залежить від того, як рано вона була виявлена​​. Чим раніше виявляється патологія, тим простіше її лікувати. Тому стоматологи радять пацієнтам хоча б 1 раз на рік проходити профілактичний огляд.

Чому утворюється кіста?

Кіста зуба може виникнути в силу різних причин, проте її поява, як правило, пов’язана з інфікуванням кореневого каналу. Зараження може відбутися при травмах щелепи, глибокому карієсі, неправильному лікуванні каналу, а також при ускладненні гаймориту або хронічного нежитю.

Якщо кісту зуба не видаляти, то надалі запускається процес руйнування кісткової тканини, і збільшується вогнище інфекції , яке негативно впливає на інші органи і системи.

Читайте також:  Сучасна стоматологія: якість лікування та своєчасна допомога
Коли можна обійтися терапією

На початковій стадії кісту зуба можна лікувати терапевтичними методами. Запальний процес знімається прийомом антибіотиків і проведенням санації зубного каналу. Лікар розкриває (знімає пломбу) канал, ретельно чистить (до моменту потрапляння в порожнину кісти) і дезінфікує його. Потім в канал вводяться спеціальні препарати, які стимулюють ріст зубних тканин. Далі лікар накладає тимчасову пломбу на кілька місяців. Процедуру повторюють до повного лікування. Як правило, лікування триває 6 місяців. Якщо лікування пройшло успішно, то накладається постійна пломба. Якщо терапія не приносить результату і кіста продовжує рости, то призначається хірургічне втручання.

Видалення кісти

На жаль, кіста найчастіше виявляється на етапі, коли консервативне лікування неможливе. Тому в переважній більшості випадків хворим показано хірургічне видалення кісти зуба. На сьогоднішній день існує декілька таких оперативних методик:

  • Цистотомія. При цій операції частково видаляють оболонку кісти для того щоб прибрати гнійний вміст. Цистотомію доцільно проводити, коли повне висічення кісти неможливо, а також при наявності гною, який перешкоджає загоєнню. Операція проводиться під місцевою анестезією.
  • Цистектомія. Це один з найпоширеніших методів хірургічного лікування кісти зуба. При цистектомії проводиться видалення кісти зуба і верхівки зубного кореня. При цьому вдається зберегти зуб. Основною перевагою цистектомії є її майже 100% надійність. Недоліком операції є її складність, особливо якщо цистектомія проводиться на корінних зубах.
  • Гемісекція. Якщо зберегти корінь зуба, то проводиться повне видалення кісти зуба, а також ураженого кореня і частини зуба над ним. Надалі можливе проведення реставрації, наприклад, лікар може надіти на зуб коронку. У порівнянні з іншими способами, це менш щадний метод видалення кісти.
Читайте також:  Особенности сапфировых брекетов

Всі три операції з видалення кісти зуба дозволяють пацієнтові зберегти зуб. Однак, якщо зуб повністю знаходиться в порожнині кісти, сильно хитається або майже повністю зруйнований, то при видаленні кісти віддаляється і зуб.

Видалення кісти зуба лазером

Самий атравматичний метод – це видалення кісти лазером. На сьогоднішній день лазерне видалення кісти є найшвидшим, безболісним і ефективним методом. Процес лазерного видалення кісти зуба складається з декількох етапів:

  • чистка кореневих каналів;
  • введення в канал світловода і подальше опромінення кісти лазером з метою дезінфекції;
  • введення лікарського засобу;
  • тимчасова реставрація (пломба) і регулярне спостереження у лікаря;
  • установка постійної пломби при успішному видаленні кісти зуба.
Читайте також:  Особенности хирургической стоматологии и ее возможности

Перевагою лазерного видалення кісти явялется безкровність методу, повна дезінфекція ураженої області (ймовірність поширення бактерій мінімальна), а також швидке загоєння ран після проведення операції. Основний недолік методу в його дорожнечі, тому часто, все ж, призначаються традиційні хірургічні способи видалення кісти, описані вище.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ЗАПАЛЬНІ ПРОЦЕСИ В ЗУБАХ І ЯСНАХ: ЯК ВРЯТУВАТИ ЗУБИ

ПАРОДОНТИТ: СИМПТОМИ, ПРИЧИНИ, ЛІКУВАННЯ

НАЛІТ НА ЯЗИЦІ: НОРМА ЧИ ВІДХИЛЕННЯ

Додайте UkrHealth в обрані джерела Додати в обрані Google News