У цьому році Україну атакують відразу два нових штами грипу, родом із США: штам А «Вікторія» і В «Вісконсін».

Всього на сьогоднішній день науці відомо більше 2000 варіантів вірусу грипу, які розрізняються один від одного антигенним спектром. Під антигенним спектром мають на увазі приналежність вірусу грипу до роду А, В або С. Час від часу та чи інша (або навіть кілька одночасно) різновидів прокидаються і тоді епідемії охоплюють міста, країни і навіть цілі континенти.

Грип також має властивість до мутації – це зумовлює його високу виживаність і зводить захворювання в розряд найбільш небезпечних, адже основний спосіб захисту від нього – щеплення – працює тільки проти певного штаму, а на інші штами його дія не поширюється. Так в чому ж основні особливості штамів цього року нового різновиду штаму А «Вікторія» і вже проявив себе раніше У «Вісконсін» (він циркулював в наших широтах 6-7 років тому) і чим вони відрізняються?

Трохи науки

Всі віруси грипу відносяться до сімейства ортоміксовірусів і являють собою сферичні частинки 80-120 нм в діаметрі (деякі з останніх свіжовиділенних вірусів мають форму ниток). Ядро віріону, так ще називають сферичну частинку, складається з рибонуклеїнової кислоти (РНК) і антигенно-стабільного ріибонуклеопротеїдів, який і визначає приналежність вірусу до серотипу А, В або С.

Оболонка вірусу покрита двома видами шипів. Це антигени вірусу грипу, які і є факторами агресії вірусу. Перший з них гемаглютинін (Н) визначає ступінь інтоксикації при грипі; другий – нейрамінідазу (N) має виражену імунодепресивну дію; обидва володіють високою мінливістю і імуногеністю.

Основна відмінність одного вірусу грипу від іншого полягає в тому, що віруси грипу А більш мінливі, в той час як віруси групи В більш стабільні. Це пояснюється тим, що вірус А містить 3 типи гемаглютиніну і 2 типу нейрамінідази – це забезпечує високу здатність вірусу до мутації. У порівнянні з ним більш «стабільний» вірус В містить всього 1 тип гемаглютиніну і 1 нейрамінідази.

Кожен з існуючих антигенних варіантів прийнято позначати формулою, яка включає в себе рід вірусу, тип його гемаглютиніну і нейрамінідази, географічне походження, серійний номер і рік виділення. Скажімо, коротка формула штаму А «Вікторія» звучить так: A (H3N2) «Вікторія» / 35/72, А – рід вірусу, H3 – тип гемаглютиніну, N2 – тип нейрамінідази, «Вікторія» – штат США, 35 – серійний номер , 72 – рік виділення. Розшифровка короткої формули A / Вісконсін / 67/05 (H3N2) здійснюється за тим же принципом.

Який небезпечніший?

Небезпечний грипГрип, незалежно від його штаму, саме по собі небезпечне захворювання в будь-якому випадку, так як сприйнятливість до нього висока в будь-яких вікових групах. Однак тим небезпечніший вірус, чим більшою здатністю до мінливості володіє, оскільки цією мінливістю і визначається частота епідемій і пандемій, а також ті масштаби, які вони можуть набувати.

З цієї точки зору найбільш небезпечний більш мінливий, що володіє до різноманітної мутації вірус А. Можливі не тільки генетичні комбінації між окремими штамами вірусу грипу А, отриманими від різних людей, але навіть від птахів і тварин. Так, додатковий фактор небезпеки штаму А «Вікторія», що бушує в цьому році – це його новизна, адже імунного захисту від нього в українців поки немає. Значить, є висока ймовірність того, що хворих буде більше, а ускладнення, які може викликати хворобу, серйозніше.

Так, практично кожен рік віруси групи А викликають сезонний підйом захворюваності, раз на 2-3 роки відбуваються спалахи епідемії, а кожні 10-30 років трапляються пандемії, коли масштаби хвороби в багато разів перевершують епідемічні спалахи. Що стосується вірусу В, він не викликає пандемії, сезонні спалахи спостерігаються кожні 3-4 роки, а епідемічний ріст буває через 5-7 років.

Як захиститися?

Чим вище щільність населення в конкретному населеному пункті, тим складніше вберегтися його жителям від підступної хвороби, оскільки вірус передається повітряно-крапельним шляхом і дуже швидкими темпами. Ускладнює ситуацію короткий інкубаційний період – всього 2-3 дні, тобто людина може все ще здаватиметься здоровою, але і при цьому бути рознощиком інфекції.

Слід зазначити, що обидва активних у цьому сезоні вірусу викликають тільки респіраторні симптоми, тому важливо вчасно розпізнати грип це чи ГРВІ. Основне, на що потрібно звернути увагу: температура при грипі піднімається швидко і досягає 39 градусів, відчувається загальна слабкість, червоніють і сльозяться очі, уражаються легені і бронхи. У той час як ГРВІ має дещо іншу клінічну картину: температура рідко досягає 38 градусів, червоніє горло, виникає біль при ковтанні.

Дуже важливо проявити обережність і не запускати грип, тому що запущена форма захворювання часто викликає ускладнення, наприклад, пневмонію – крім того, що це небезпечно для життя самого хворого, це значно збільшує ризик епідемій.

Температура при грипі (ГРВІ) – захисна реакція. Якщо людина в принципі здорова, то температуру до 39 градусів можна перетерпіти. Зниження температури – боротьба з захисною реакцією організму, а не з її збудником.

Викликати лікаря терміново!

І ще таке попередження. Якщо ви спостерігаєте у себе які-небудь з перерахованих вище симптомів, не займайтеся самолікуванням, а відразу ж кличте лікаря. Грип та ГРВІ, незважаючи на деяку схожість симптомів, лікуються зовсім по-різному.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ГРИП: СТРАТЕГІЯ ЛІКУВАННЯ

ОБЕРЕЖНО, УСКЛАДНЕННЯ ГРИПУ

НЕСПЕЦИФІЧНА ПРОФІЛАКТИКА ГРИПУ