Ідеальної ваги не буває, як і ідеального індексу маси тіла. Цей коефіцієнт був введений ще в першій половині 19 століття, і досі використовується для визначення ступеня ожиріння. Примітно, що покладатися на ІМТ в корені неправильно.

У гонитві за цифрами

Якщо ви з «когорти» худнучих, то напевно знаєте, що таке індекс маси тіла (ІМТ). Колись і ви вимірювали свій зріст і вагу для того, щоб розрахувати коефіцієнт, що показує наскільки ж все погано чи добре. Отримавши заповітне число, ви бігом йдете порівнювати його з табличними даними, і – о жах! Без екстремальних дієт і виснажливих навантажень тут не впоратися.

Стривайте! Невже ви думаєте, що в людському організмі все настільки стандартизовано, що можна спокійно вираховувати якісь коефіцієнти, після чого робити з цього висновки. Для непосвячених нагадаємо, що індекс маси тіла це співвідношення зросту і ваги людини, яке вираховується за формулою: ІМТ = А / BxB, де А – вага в кілограмах, а В – ріст в метрах. Наприклад, якщо ви важите 100 кг, а ваш зріст становить 185 см, то ІМТ буде виглядати так – 100 / 1,85х1,85 = 29,22.

Індекс від 18,5 до 24,99 вважається нормою; від 25 до 30 – надмірна вага; від 30 до 35 – ожиріння першого ступеня; від 35 до 40 – ожиріння другого ступеня; більше 40 – ожиріння третього ступеня.

Зайва вага

Де жир, а де м’язи?

Насправді, показники індексу маси тіла малоінформативні. Отримане число нічого вам не скаже про відсоток жирової і м’язової тканини у вашому організмі. У багатьох джерелах вказується, що показники ІМТ некоректні щодо літніх людей.

Індекс маси тіла не можна застосовувати для спортсменів. Наприклад, культурист із ростом 170 сантиметрів може важити 105 кг. Якщо ми проведемо підрахунок ІМТ, то з’ясується, що у нашого культуриста аж друга ступінь ожиріння і йому терміново потрібно худнути. А насправді, жиру у нього всього 3-4%, зате дуже масивні м’язи, які і дають таку вагу.

Можемо розглянути і зовсім іншу картину. Люди з удаваною нормальною вагою можуть запросто страждати від ожиріння. Наприклад, у жінки вагою 60 кг може бути цілих 30% вісцерального жиру. Якщо в даному випадку підрахувати ІМТ, то з’ясується, що все гаразд, а насправді, людина страждає ожирінням.

Наостанок хочеться ще раз нагадати худнучим, що немає ніякої кореляції між вашою вагою і ростом. Якщо втрата ваги відбувається шляхом зменшення м’язової маси, то так ви тільки погіршує ситуацію. Про індекс маси тіла краще і зовсім забути. Концентруйтеся тільки на жирових складках і м’язах. Це дійсно важливіше будь-яких цифр і коефіцієнтів.

Бережіть себе!

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
СТУПЕНІ ОЖИРІННЯ

ЗВИЧКИ, ВІД ЯКИХ З’ЯВЛЯЄТЬСЯ ЛИШНЯ ВАГА

ЧИМ РИЗИКУЮТЬ ПОВНІ ЧОЛОВІКИ