У 2012 році в Україні було зареєстровано 8148 дітей хворих на цукровий діабет. Більше тисячі з них захворіли в 2012 році.

Не дивлячись на те, що кількість дитячого населення в Україні скоротилося, серед всіх вікових груп дітей спостерігається неухильне зростання захворюваності на цукровий діабет. І найбільше в молодшій групі (до 6 років) – в 2 рази.

Що потрібно знати про цукровий діабет

Прийнято виділяти п’ять типів цукрового діабету.

Цукровий діабет 1 типу (ЦД1) діагностується у 90% дітей. Цей тип аутоімунного ЦД характеризується, як правило, повною інсуліновою недостатністю. Лікування здійснюється за допомогою введення інсуліну. Доза підбирається індивідуально.

Що стосується інших типів захворювання, то сукупно поширеність неімунних форм ЦД за оцінками різних авторів становить 2,5-10% від усього ЦД, або, застосовне до України від 200 до 800 дітей.

ЦД 2 типу характеризується відносною інсуліновою недостатністю. Це діти, у яких є надмірна вага і метаболічний синдром.

MODY-діабет дорослого типу у дітей – генетично обумовлене захворювання. В основному не вимагає інсулінотерапії, а лікується дієтою та таблетованими цукрознижувальними препаратами.

Неонатальний ЦД-група гетерогенних захворювань, що супроводжуються стійкою (більше 2 тижнів) гіперглікемією у дітей перших 6-9 місяців життя, що вимагає призначення цукрознижувальної терапії. В Україні зафіксовано близько 30 дітей з неонатальним ЦД. Найчастіше захворювання обумовлено генетично.

Найменш розповсюдженні рідкісні генетичні синдроми, що супроводжуються ЦД, генетична природа яких на сьогоднішній день також може бути доведена.

Чим небезпечний ЦД

Хронічні і гострі ускладнення – найнебезпечніше в діабеті. Кожна друга дитина, яка хворіє на ЦД, має ті чи інші ускладнення. І чим більше хворіє дитина, тим вище ризик ускладнень. Серед найбільш поширених:

  • Мікросудинні ускладнення: нефропатія (причина ниркової недостатності), ретинопатія (викликає сліпоту);
  • Діабетичний гепатоз (ураження печінки);
  • Порушення росту, затримка статевого розвитку;
  • Макросудинні: діабетична ангіопатія нижніх кінцівок (часто призводить до ампутації нижніх кінцівок); інфаркти, інсульти;

Так, серед дітей до 1 року – 7,4% мають ускладнення; 1-5 років – 38,5; 6-9 – 67,4; 10-17 – 84%. Найчастіше ускладнення з’являються і прогресують в підлітковому віці, а їх найбільш частою причиною стає неадекватна інсулінотерапія, недостатній самоконтроль, порушення дієти і т.п.

Цю ситуацію коментує Євгенія Глоба, к.м.н., старший науковий співробітник відділу дитячої та підліткової ендокринології УНПЦ ендокринної хірургії МОЗ: «Багато пацієнтів з ЦД вважають, що ускладнення можуть бути у когось, але тільки не у нас. Але чудес не буває! Якщо ЦД не компенсований, тобто, не лікується відповідним чином, то у дитини рано чи пізно почнуться ускладнення. Якщо ж проводити регулярний самоконтроль і правильно компенсувати захворювання, то людина буде мати повноцінне життя ».

Тільки лише інсулін?

«До недавніх пір вважалося, що дитину, яка захворіла ЦД, можна лікувати тільки інсуліном. Але сьогодні ситуація міняється, – стверджує Євгенія Глоба, – В Україні кількість дітей з діабетом «Не 1 типу» прогнозується близько 5-10%. Але про них теж потрібно говорити і за них потрібно боротися! Кожна дитина, яка захворіла у віці до 9 місяців, вимагає обов’язкової генетичної діагностики. Цей вид діагностики визначає гени, які дозволяють лікувати дітей НЕ ІНСУЛІНОМ.

Але без цієї діагностики скасовувати інсулінотерапію не можна. Так як раніше така діагностика у нас в країні не проводилася, то всім дітям, хворим в цьому віці, була призначена інсулінотерапія. Згідно міжнародному медичному консенсусу (ISPAD), чим раніше буде проведено обстеження і виявлено відповідний ген, тим більше шансів (у дітей до 6 місяців майже в 90% випадків), що інсулін буде замінений цукрознижувальними таблетками. А це більш якісне життя, тому що невиправдана інсулінотерапія може інвалідизовати дитину. Та ж ситуація може спостерігатися і у випадку МОДІ діабету.

При цукровому діабеті відбувається порушення кровообігу шкіри, що проявляється в поганому загоєнні ран, інфікуванні, освіті трофічних виразок, тріщин. Потрібно уникати теплових процедур і чисток шкіри

Що може зробити Україна для своїх дітей

Важливо вчасно з’ясувати і диференціювати у дитини ЦД 1 типу чи все-таки інший тип ЦД. Для цього потрібна термінова генетична експертиза, яку, на жаль, в Україні не роблять. Дуже вже висока для держави ціна питання – близько півмільйона доларів потрібно тільки для того, щоб закупити необхідне обладнання.

Але є люди, які всупереч всьому прагнуть в прямому сенсі слова рятувати хворих дітей. Тому фахівці Українського науково-практичного центру ендокринної хірургії МОЗ України залучають всі можливі ресурси, щоб вирішувати питання:

Євгенія Глоба: «Першочергове завдання – правильно визначити тип ЦД. Сьогодні в Україні є можливість безкоштовної генетичної діагностики та визначення генетичних синдромів, які асоційовані з цукровим діабетом. І хоча дана діагностика безпосередньо в Україні сьогодні не проводиться, у центру завдяки спонсорам є можливість проводити безкоштовну генетичну діагностику у Великобританії ».

Але оскільки кількість хворих на цукровий діабет збільшується, в цьому питанні рано ставити крапку …

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ПЕРШІ ОЗНАКИ ЦУКРОВОГО ДІАБЕТУ

ІНВАЛІДНІСТЬ ПРИ ЦУКРОВОМУ ДІАБЕТІ