Ступінь інвалідності при цукровому діабеті залежить від вираженості ускладнень при даному захворюванні.

На жаль, цукровий діабет поки ще залишається невиліковним захворюванням. Сучасні методи терапії дозволяють хворому істотно поліпшити якість свого життя, відчуваючи мінімум проблем, проте про повне лікування говорити не доводитися.

Сам по собі цукровий діабет не є підставою для визначення інвалідності. Інвалідність може бути надана в разі розвитку серйозних функціональних порушень, які можуть виникати на тлі цукрового діабету. При цьому тип діабету не має ніякого значення. Враховується лише тяжкість ускладнень, які заважають хворому підтримувати нормальний рівень працездатності. Діти, що хворіють на діабет (як правило, на інсулінозалежний) отримують статус інваліда дитинства, без прив’язки до групи.

За статистикою, на цукровий діабет хворіє понад 5% населення розвинених країн. За частотою смертності та інвалідизації дана патологія поступається лише серцево-судинним і онкологічним захворюванням. Більше половини хворих на цукровий діабет є інвалідами першої або другої групи.

Групи інвалідності при цукровому діабеті

Залежно від вираженості захворювання та ускладнень, до яких воно призводить, хворому може бути дана інвалідність тієї чи іншої групи. При найбільш важких формах діабету дається інвалідність 1 групи, а при легкому перебігу захворювання – 3 група.

Інвалідність 1 групи

Інвалідність першої групи дається хворому у разі наявності таких порушень:

  • діабетична ретинопатія (сліпота на обидва ока);
  • діабетичні нейропатії – стійкі паралічі, атаксія;
  • серцева недостатність 3 ступеня;
  • часто виникають гіпоглікемічні коми;
  • діабетична енцефалопатія, що характеризується порушенням психіки і слабоумством;
  • хронічна ниркова недостатність термінальної стадії.

Інваліди першої групи при цукровому діабеті потребують сторонньої допомоги. Хворі обмежені в пересуванні, самообслуговуванні, орієнтації та спілкуванні.

Інвалідність 2 групи

Інвалідність другої групи при цукровому діабеті дається в таких випадках:

  • ретинопатія (менш виражена, ніж при 1 групі інвалідності);
  • хронічна ниркова недостатність за умови адекватного діалізу або успішної пересадки нирки;
  • діабетичні нейропатії 2 ступеня, які характеризуються парезами;
  • діабетична енцефалопатія.

Інваліди 2 групи також потребують сторонньої допомоги, проте постійний догляд їм не потрібен. У даному випадку також є деякі обмеження в пересуванні і трудової діяльності.

Інвалідність 3 групи

Інвалідність 3 групи при цукровому діабеті дається у разі помірного перебігу захворювання, а також наявності симптомів легкої та середньої тяжкості.

Умови праці при цукровому діабеті

При наявності легких форм діабету хворим не можна займатися будь-якими важкими видами фізичної активності, працювати на підприємствах, де використовуються промислові токсичні речовини, а також перебувати в несприятливих кліматичних умовах. Також протипоказана робота в нічну зміну, ненормований робочий день та відрядження.

Що стосується хворих з середньою тяжкістю діабету другого типу, то в даному випадку протипоказана фізична праця середньої тяжкості і розумова робота, пов’язана з частим нервово-психічним напруженням. Діабетики, які застосовують інсулін (діабет 1 типу) не повинні займатися небезпечною роботою, а також трудовою діяльністю, що вимагає підвищеної уваги і швидкої реакції.

При помірному перебігу діабету хворим дозволяється займатися нескладною фізичною та інтелектуальною роботою. Підійде адміністративно-господарська діяльність, яка пов’язана з невеликою фізичною та інтелектуальною працею.

При погіршенні зору хворим протипоказана робота, при якій в постійній напрузі знаходяться очі. При ураженні нижніх кінцівок протипоказана трудова діяльність, пов’язана з тривалою ходьбою, стоянням і вібраціями.

При важких формах діабету дається 1 група інвалідності, що вказує на стійку і повну втрату працездатності хворим.

Варто розуміти, що інвалідність – це не тільки соцзахист хворого, але і його реабілітація. Правильне дотримання дієти, адекватне лікування, дотримання всіх рекомендацій лікаря і раннє визначення ускладнень допоможуть істотно сповільнити прогресування хвороби.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ДІАБЕТ У ЗНАМЕНИТИХ ЛЮДЕЙ

ГЕСТАЦІЙНИЙ ЦУКРОВИЙ ДІАБЕТ

ДІАБЕТ І ВІТАМІН С