Неправильні результати, отримані при застосуванні глюкометра, в переважній більшості випадків пов’язані з одними помилками.

Глюкометр – невеликий прилад для вимірювання рівня цукру в крові. Він використовується для діагностики стану вуглеводного обміну у хворих на цукровий діабет. Але це зовсім не означає, що глюкометри замінюють стандартні лабораторні дослідження в медичних установах. Особи з цукровим діабетом повинні регулярно відвідувати свого лікаря і проходити відповідні діагностичні процедури.

Неоціненна перевага глюкометра в його зручності і в простоті застосування. За допомогою цього приладу людина може постійно контролювати рівень цукру. При цьому вкрай важливо правильно поводитися з глюкометром, оскільки помилки в його експлуатації призводять до появи невірних результатів. На частку користувальницьких помилок припадає майже 90% випадків. В інших випадках причиною невірних результатів є приладові, медичні, форс-мажорні (наприклад, при використанні приладу і тест-смужок в екстремальних кліматичних умовах) та інші помилки.

Всі користувальницькі помилки при використанні глюкометра можна умовно розділити на три групи:

  • неправильне використання тест-смужок;
  • неправильне поводження з приладом;
  • помилки при вимірі.
Неправильне використання тест-смужок

Часта причина помилок при вимірюванні рівня цукру – неправильне зберігання тест-смужок. Слід чітко дотримуватися рекомендацій в інструкції. Смужки не можна зберігати при дуже високій або надто низькій температурі, в нещільно закритих флаконах, а також не можна застосовувати прострочені тест-смужки.

При недотриманні умов зберігання можуть змінюватися фізико-хімічні властивості смужок, через що прилад видасть невірні результати.

Користувач повинен знати, що вказаний термін зберігання тест-смужок справедливий для нерозкриті флакони. Після того, як флакон відкривається, то термін зберігання смужок коротшає. Виробник тест-смужок повинен максимально детально роз’яснити умови зберігання свого продукту.

Неправильне поводження з приладом

Однією з частих причин неполадок з глюкометром є його забруднення. Глюкометр не має герметичного захисту, і якщо не зберігати його у футлярі, то в нього потрапляє пил і бруд. В електрохімічних глюкометрах пилинки можуть осідати на контактах, а в фотометричних глюкометрах – на лінзі фотоелемента. У таких випадках прилад може давати неправильні результати.

Якщо користувач сильно пітніє, то не рекомендується носити прилад в кишені (особливо в жарку погоду). Органічні кислоти, що містяться в поті, можуть окисляти контактні смуги тест смужок або контакти глюкометра, що, безумовно, вплине на точність вимірювань.

У холодну ж погоду глюкометр краще носити «ближче до тіла», щоб він не замерзав. Не можна допускати для глюкометра падіння температури нижче 4 градусів.

А щоб уберегтися від механічних пошкоджень глюкометра (наприклад, при його падінні на тверду поверхню), то рекомендується носити його в спеціальному футлярі.

Помилки при проведенні вимірювання

При підготовці до вимірювання, а також безпосередньо при вимірюванні користувачі найчастіше допускають такі помилки:

  • Неправильна кодування тест-полосок.Тест-смужки для глюкометрів випускаються великими партіями. Перед продажем кожна партія калібрується спеціальними (еталонними) розчинами глюкози. У різних калібрувань можуть бути ті чи інші зміни. Тому кожної партії тест-смужок присвоюється спеціальний код, який необхідно вводити в глюкометр. У деяких приладах код вводиться автоматично за допомогою чіпа.
  • Вимірювання при занадто низькій або занадто високій температурі. Нормальний діапазон для вимірювань знаходиться між +10 і +45 градусами за Цельсієм. Також не можна брати кров з холодних рук, оскільки при низькій температурі концентрація глюкози в капілярної крові збільшується.
  • Експлуатація приладу брудними руками, а також забруднення приладу або тест-смужок, особливо сумішами, що містять глюкозу.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ЯК ПРАВИЛЬНО ВВОДИТИ ІНСУЛІН?

ІНВАЛІДНІСТЬ ПРИ ЦУКРОВОМУ ДІАБЕТІ

ЦУКРОЗНИЖУВАЛЬНІ ПРЕПАРАТИ