Вам доводилося стикатися з ситуацією, коли цього засобу захисту не було в продажу? Значить, виготовте його самі!

У сезон застуд ватно-марлева пов’язка – це необхідна річ, надійний засіб захисту від численних вірусів ГРВІ і грипу. І багато людей, відкинувши комплекси, не соромляться надягати її на вулиці і в громадських місцях, так як вона дійсно ефективно допомагає захищатися від багатьох вірусів. Не зайвим також мати її вдома на «про всяк випадок», якщо хтось із родини таки захворів, вона вбереже від інфекцій, які передаються повітряно-крапельним шляхом, інших членів сім’ї.

Ну і ще один довід – цей для дбайливих мам – раз в році від школярів вимагають ватно-марлеву пов’язку в школу для занять з цивільної оборони і чомусь у багатьох навчальних закладах просять принести саме саморобного виготовлення засіб захисту. Тому навчитися шити цей нехитрий предмет дуже навіть потрібно, а от як правильно це зробити – зараз розповімо.

Правильно вибираємо матеріал

Напевно, ви помічали, що не вся вата, марлеві відрізи і бинт однакової якості? Тому важливу справу – вибрати правильний матеріал високої якості, оскільки неякісний не тільки не захистить, але навіть може нашкодити (не забуваємо, що людина, яка наділа ватно-марлеву пов’язку, буде дихати цими матеріалами).

Бинт. Купуючи в аптеці марлевий відріз або бинт, обов’язково поцікавтеся його щільністю – бинт 7м х 14 см повинен важити не менше 36 грам/м2 без упаковки. Відповідальні виробники, яким нема чого приховувати, вказують даний параметр на упаковці, якщо цієї інформації там немає, проявіть кмітливість і попросіть продавця зважити упаковку на вагах.

Якщо при зважуванні виявилося, що відріз зазначеного розміру важить менше, значить, його щільність може становити 32, 30, і навіть 23-27 грам/м2. Можете заради експерименту купити «правильний» і «неправильний» відріз, коли відкриєте обидві упаковки і порівняйте, то побачите, що перший більш щільний, має чітку структуру і зафіксовані кромкою краю. Другий же «рідкісний» і не тримає структуру, а його краї часто просто обрізані – шити з нього пов’язку важче (матеріал буде обсипатися і тягнутися на всі боки), а, головне, він не гарантує достатнього захисту.

Вата. Повинна відповідати певним нормам, позначеним ГОСТ, і вата. Перше, вона повинна бути виготовлена ​​з 100%-ї бавовни, а вибілена без застосування хімії і хлору. До речі, можете провести вдома ще один експеримент: помістіть вату під ультрафіолет (або детектор банкнот), якщо вата засвітилася, значить, без хімії не обійшлося.

Друге. Довжина бавовни-волокна вати повинна бути достатньою для того, щоб її розпорошення було мінімальним. І ще один експеримент: відірвіть шматочок вати і потрясіть їм в повітрі біля джерела світла. Якщо вата «не пилить», а при відривання трохи тягнеться – вона хорошої якості, в іншому випадку для ватно-марлевої пов’язки вата не підходить. Уявіть, що людині, яка одягне таку пов’язку, потрібно буде дихати цим пилом.

І ще. Питання «стерильна» або «нестерильна» вата нехай вас не хвилює – на якості пов’язки це ніяк не відбивається. А ось рекомендовані розміри пов’язки радимо дотримуватися – ідеальна пов’язка повинна закривати ніс і рот.

Виготовлення

Виготовлення марлевої повязкиМатеріали: бинт шириною 14 см або марлевий відріз 90х60 см, вата, нитки, голка, ножиці.

Перший варіант пов’язки шиємо з марлевого відрізу. Розкладіть на столі марлевий відріз, по центру покладіть вату (розмір 15х20 см) шаром в 1-2 см (товщі не варто – буде важко дихати). Загорніть вату в марлю, загинаючи її по всій ширині зверху і знизу – повинна вийти пов’язка з одного шару вати і 4-х марлі. Кінці марлі розріжте навпіл, так, щоб вийшло чотири зав’язки. Зрізи прошийте.

Другий варіант пов’язка з бинта. До речі, це більш економічний варіант, так як бинта витрачається в три рази менше, ніж марлі. Але, з іншого боку, площа поверхні, яка закривається менша, а, значить, менший і ступінь захисту.

Для виготовлення такої ватно-марлевої пов’язки вам знадобиться 1,2 бинта шириною 14 см, тобто, стандартної упаковки вистачить приблизно на 6 пов’язок. Розгорніть бинт і відміряйте за розміром голови потрібний розмір. Бинт складіть у чотири шари, між шарами покладіть вату. Тепер зробіть зав’язки. Для них знадобиться 60 см бинта (довжина однієї зав’язки повинна складати 30 см), який потрібно розрізати навпіл уздовж. Кожну отриману смужку потрібно скласти вчетверо і прошити. Пришийте зав’язки до чотирьох боків пов’язки.

Як застосовувати

Навіть у такому нехитрому мистецтві як надягання ватно-марлевої пов’язки, потрібно потренуватися. І знову ж на вибір два варіанти. Виберіть більш зручний для себе і покажіть дітям, як це потрібно робити. У першому випадку нижні кінці пов’язки зав’язуються на тімені, а верхні на потилиці, а в другому верхні зав’язки потрібно пропустити над вухами, а нижні нижче вух і зав’язати на потилиці.

Ватно-марлева пов’язка повинна повністю закривати органи дихання і підборіддя, але при цьому вона не повинна перешкоджати диханню – цей параметр забезпечують правильно вибрані матеріали. Носити її слід 3-4 години, після чого вона стає небезпечною для носіння. Однак не поспішайте її викидати: виперіть і пропрасуйте праскою – віруси ГРВІ та грипу гинуть під впливом високої температури.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ПРОФІЛАКТИКА ГРВІ

НЕСПЕЦИФІЧНА ПРОФІЛАКТИКА ГРИПУ

ЯК ЗУПИНИТИ ЗАСТУДУ?