Лейкемія (лейкоз) – рак крові, який виникає в місці формування клітин крові – кістковому мозку. При лейкемії кістковий мозок виробляє багато лейкозних «бластних» клітин, які схожі на попередників білих кров’яних тілець, але не виконують їх функцію.

При цьому бластні клітини утворюються значно швидше за нормальні і з часом можуть замінити здорові клітини крові, що призводить до таких тяжких для хворого наслідків як анемія, кровотечі та інфекційні ускладнення. Ракові клітини можуть заселяти будь-які внутрішні органи і органи лімфатичної системи.

Симптоми

Клінічна картина захворювання залежить від виду лейкозу. Однак існують ознаки, загальні для більшості видів лейкозу:

  • Жар;
  • Головні болі;
  • Погане загоєння ран;
  • Біль в кістках і суглобах;
  • Збільшення живота через збільшення розмірів селезінки;
  • Збільшення лімфатичних вузлів у пахвовій западині та інших місцях;
  • Стомлюваність;
  • Значна втрата ваги.
Лікування

Вибір методів лікування залежить від виду лейкозу, стадії захворювання, віку та стану пацієнта.

Гострий лейкоз вимагає негайного лікування, спрямованого на запобігання розмноження ракових клітин. У багатьох випадках лікування може бути дуже ефективним, проте в подальшому можливий рецидив захворювання.

Хронічний лімфобластний лейкоз протікає тривало, повільно прогресує. У таких випадках лікування зазвичай спрямоване на контроль розмноження ракових клітин.

У комплексному лікуванні раку крові можуть використовуватися:

1) Хіміотерапія – основний метод лікування лейкозу на сьогоднішній день, для проведення якої використовуються сильнодіючі медикаменти, що знищують ракові клітини.

2) Променева терапія, при якій для руйнування ракових клітин використовується зовнішнє опромінення. Крім того променева терапія сприяє зменшенню розмірів збільшених в результаті хвороби лімфовузлів і селезінки. Вона також може проводитися перед трансплантацією стовбурових клітин.

3) Трансплантація стовбурових клітин. Донорські стовбурові клітини є джерелом утворення здорових клітин крові і тим самим сприяють відновленню імунної системи. Перед трансплантацією всі лейкозні клітини в організмі знищуються за допомогою променевої терапії та хіміотерапії.

4) Біологічна терапія спрямована на поліпшення роботи імунної системи, яка підвищує опірність організму до захворювань.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ЛЕЙКОЗ У ДІТЕЙ

ГОСТРИЙ МІЄЛОЇДНИЙ ЛЕЙКОЗ

ХРОНІЧНИЙ ЛІМФОЛЕЙКОЗ, З ЯКИМ МОЖНА ЖИТИ