Погане самопочуття вранці – розплата за зайву чарку випитого спиртного ввечері. Чому виникає похмільний синдром і як з ним боротися?

Святкове застілля зазвичай не обходиться без спиртних напоїв. Вони допомагають розслабитися і розкріпачитися, особливо у великій компанії. Але, як відомо, все добре в міру. Ті, хто перевищить «свою дозу», наступного дня відчувають себе зовсім не по-святковому. Головний біль, сухість і неприємний присмак у роті, нудота та інші ознаки нездужання – все це прояви похмілля. Від цих симптомів у тій чи іншій мірі страждають не тільки ті, хто напередодні напився до нестями, а й ті, хто дозволив собі зайві пару чарок.

Про те, чому виникає похмільний синдром, і як з ним боротися, читайте в нашій статті.

Що відбувається з організмом?

Випитий алкоголь проникає в печінку, де фермент алкогольдегідрогеназу перетворює його в токсичне з’єднання ацетальдегід. Потім ферменти печінки перетворять його в безпечне з’єднання ацетат, який легко виводиться з організму. Щоб організм успішно справлявся з алкоголем, швидкість його надходження не повинна перевищувати приблизно 50 мл горілки на годину. Однак процес ферментації у різних людей відрізняється, тому і гранична швидкість у кожного індивідуальна. Чим довші перерви між тостами, тим більше алкоголю організм «утилізує» до того, як той потрапить у мозок. Якщо людина випиває на порожній шлунок, всмоктування алкоголю в усі тканини організму прискорюється. Концентрація спирту в напоях більше 20-30% дратує шлунок і сповільнює швидкість переробки.

Описаний вище механізм стосується етилового спирту. Але алкогольні напої крім спирту також містять і інші хімічні речовини (сивушні олії, органічні кислоти, складні ефіри), цукор. Вони підсилюють навантаження на печінку і поглиблюють наслідки для організму. Кількість токсичних сполук багаторазово зростає, якщо людина змішує різні спиртні напої. Поступаючи в організм, алкоголь порушує в ньому водний баланс, в результаті відбувається зневоднення.

У процесі розкладання алкоголю і впливу продуктів його метаболізму на організм виникає процес інтоксикації – похмільний синдром.

Симптоми похмілля

Про те, що організм не впорався з випитим, свідчать наступні симптоми:

  • Пульсуючий головний біль
  • Запаморочення
  • Сухість у роті, неприємний присмак
  • Сильна спрага
  • Тремтіння в руках
  • Почервоніння очей
  • Нудота або блювота
  • Дратівливість і пригнічений стан
  • Підвищена чутливість до шуму і світла
  • Озноб, що змінюється жаром.

Також можливі стрибки тиску, біль у м’язах, посилене серцебиття.

При зневодненні організм разом з водою втрачає електроліти, які забезпечують нормальну роботу м’язів і нервової системи. Ці пояснюється пригнічений стан під час похмілля. Мозок реагує на дефіцит води головним болем.

В міру розкладання ацетальдегіду ці симптоми зменшуються. Неприємний стан зазвичай триває не більше доби.

Слід відрізняти похмілля у звичайної людини і абстинентний похмільний синдром у людини, що страждає алкоголізмом. У цьому випадку симптоми більш важкі, і тривають протягом 3-5 діб після зменшення дози або припинення вживання спиртного. І якщо здорова людина, яка перебрала напередодні, на ранок зазвичай відчуває відразу до алкоголю, то у хворого з’являється бажання випити, щоб поліпшити самопочуття.

Як боротися з похміллям

Один з дієвих методів профілактики похмілля – щільно поїсти перед вживанням спиртного. Це сповільнить всмоктування алкоголю. Також до і після застілля рекомендується випити 1,5-2 склянки звичайної води. Це послабить шкідливий вплив спиртного на організм. А газовані напої, навпаки, прискорюють всмоктування алкоголю.

Але не завжди вдається тримати контроль над кількістю випитих чарок і келихів, і до ранку з’являється похмільний синдром. Як з ним боротися?

Для усунення головного болю можна скористатися знеболюючим, наприклад, таблеткою цитрамона.

Щоб відновити водний баланс в організмі, пийте більше рідини. Це може бути свіжовичавлений фруктовий сік, негазована мінеральна вода, чай з лимоном. Щоб прискорити виведення токсинів, пийте негазовану мінеральну воду в невеликих кількостях протягом дня.

Очистити від токсинів шлунок і кишечник допоможуть сорбенти, наприклад, активоване вугілля або ентеросгель. Гарячий курячий бульйон – хороший спосіб відновити нормальну роботу шлунка.

Можна прийняти контрастний душ або ванну з морською сіллю. Це допоможе освіжитися і впоратися з болем.

Крім того, сьогодні аптеки пропонують цілий ряд препаратів, які позиціонують як засіб від похмілля. Велика частина з них являє собою комбінацію аскорбінової, янтарної і ацетилсаліцилової кислот з добавкою кофеїну або інших речовин.

До класичних народних засобів від похмілля відносяться капустяний, огірковий чи помідорний розсіл (маринад), квашена капуста, айран, кумис, кефір. Ці продукти дозволяють відновити електролітний баланс.

Якщо симптоми похмілля не проходять протягом доби або супроводжуються високою температурою, необхідно звернутися за медичною допомогою.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ТОП-5 ДОМАШНІХ ЗАСОБІВ ЛІКУВАННЯ ПОХМІЛЛЯ

КРАЩІ РЕЦЕПТИ ДЕТОКСИКАЦІЇ ОРГАНІЗМУ

ЗАСОБИ ВІД ПОХМІЛЬНОГО ГОЛОВНОГО БОЛЮ/a>