Брак вітаміну D – основна причина розвитку рахіту. Дефіцит вітаміну може бути набутий або обумовлений генетичними порушеннями.

Рахіт – захворювання, що характеризується порушенням утворення кісток, недостатньою їх мінералізацією, головним чином через брак кальцію. Дане захворювання зустрічається у дітей грудного та раннього віку.

Однією з провідних причин розвитку рахіту є порушення процесів всмоктування вітаміну D, а також порушення процесів його гідроксиліровання, за допомогою чого відбувається перехід вітаміну D з неактивної форми в активну.

Захворювання зустрічається повсюдно, проте найчастіше в регіонах з запиленим і забрудненим повітрям, який затримує ультрафіолетові промені сонця. Як відомо, основна частина вітаміну D утворюється під дією ультрафіолетових променів, тому недолік останніх в дитячому віці призводить до дефіциту вітаміну, і як наслідок – розвитку рахіту.

Роль вітаміну D і патогенез рахіту

Специфічна функція вітаміну D полягає в тому, що ця речовина відіграє ключову роль в обміні кальцію і фосфору. Так, за участю вітаміну D відбувається всмоктування кальцію і фосфору в тонкому кишечнику, відкладення їх в кісткових тканинах, а також процеси резорбції кальцію і фосфатів в ниркових канальцях.

Вітамін D є жиророзчинним вітаміном, який може знаходитися в організмі в 5 різних формах. Вітамін D2 ми отримуємо з їжі, D3 утворюється під дією сонячних променів. Проміжна форма вітаміну D утворюється в печінці, звідки транспортується в нирки, де і синтезуються дві активні форми вітаміну D, які беруть участь у процесах всмоктування кальцію в кишечнику.

Процес утворення активних форм вітаміну D відбувається під дією специфічних ферментів – гідроксилази. Отже, генетично детермінована недостатня активність гідроксилази печінки і нирок призводить і до зменшення вироблення вітаміну D. Також рахіт може розвинутися і при браку спеціальних білків-транспортерів, які переносять активні форми вітаміну D.

Відзначимо, що рахіт може розвинутися і при нормальному рівні вітаміну D. В даному випадку в патогенез захворювання залучені інші процеси, що призводять до патологічних змін в кісткових тканинах.

Вітамін D в лікуванні і профілактиці рахіту

Одним з ключових компонентів специфічного лікування рахіту є прийом препаратів вітаміну D. Медикаментозну терапію слід проводити в поєднанні з гімнастикою, сонячними ваннами, УФО, та іншими загальнозміцнюючими заходами.

Профілактику рахіту слід проводити на етапі вагітності. Молодій мамі слід більше бувати на свіжому повітрі, а також включати в свій раціон харчування кисломолочні продукти, вершкове і рослинне масло, рибу, м’ясо і достатню кількість свіжих овочів і фруктів. В зимовий період, коли сонячна активність низька, рекомендується прийом полівітамінних комплексів для вагітних жінок.

Постнатальна профілактика рахіту включає в себе:

  • грудне вигодовування малюка;
  • збалансоване харчування матері;
  • регулярна гімнастика та масаж для малюка;
  • прийом вітаміну D (за призначенням лікаря).
Передозування вітаміну D

Як вже згадувалося вище, вітамін D є жиророзчинним вітаміном. А це значить, що він здатний накопичуватися в жирових тканинах. У той час як водорозчинні вітаміни виводяться протягом доби, жиророзчинні вітаміни затримуються в організмі, і при високих концентраціях можуть надавати токсичну дію.

При передозуванні вітаміну D у дітей відзначається блювота, втрата апетиту, слабкість, сонливість і підвищення температури тіла. Надлишок вітаміну D пригнічує діяльність нервової та м’язової системи, негативно впливає на функції печінки, а також може провокувати появу алергічних нападів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ІМУНІТЕТ І ВІТАМІНИ

ВІТАМІНІЗАЦІЯ В СЕЗОН ЗАСТУД

ЖИРОРОЗЧИННІ ВІТАМІНИ