Саме таку залежність встановили шведські вчені. А вірніше, вони заспокоїли всіх, хто мало спить протягом робочого тижня. Виявляється, недосип можна компенсувати довгим сном у вихідні.

Мало спите? Ризикуєте життям!

Цифри, які наводять вчені з міжнародної групи під керівництвом шведського професора Торбйорна Окерстеда, вражають. Недосипання протягом робочого тижня може підвищити ризик передчасної смерті на 65%! Такі дані були опубліковані в європейському журналі Journal of Sleep Research.

У дослідженні, яке провели вчені, були проаналізовані дані про розпорядок дня, режим сну понад 38 тисяч осіб. Відомості збиралися протягом 13 років. Для аналізу була надана максимально повна інформація про людей, у тому числі враховувалися такі фактори, як стать, вага, рівень фізичної активності, характер і графік роботи і т. д.

Сонливість

В результаті аналізу дослідники встановили, що в учасників у віці до 65 років, які спали по 5 і менше годин на добу сім днів на тиждень, показник смертності був на 65% вище, ніж у тих, хто спав кожен день по 6-7 годин. Але якщо немає можливості збільшити тривалість щоденного сну, то заповнити дефіцит можна у вихідний. Якщо під час заслуженого відпочинку спати по 8 і більше годин, то підвищений ризик смерті відступає.

Не захоплюйтеся

Вчені поки тільки виявили залежність між тривалістю сну і ризиком передчасної смерті. Пояснити, чому ця залежність саме така, вони не можуть. Правда, паралельно з’ясувався і інший факт: у тих, хто спав кожен день по 8 і більше годин, показник смертності був на 25% вище, ніж у тих, хто спав менше.

Тут вчені припускають, що залежність не пряма. Справа в тому, що тривалий сон може свідчити про проблеми зі здоров’ям. Так що причина підвищеної смертності у «сонь» може бути саме в цьому.

Рекомендації по сну

Не дивуйтеся, але у світі існують організації, які складають рекомендації з правильного сну. Одна з них – Американський Національний фонд з проблем сну. Це некомерційна організація, в яку входять сомнологи, неврологи, кардіологи, фізіологи та інші фахівці.

Сон

Фахівці фонду вважають, що загальні для всіх норм сну не існує: представникам різних вікових груп «показаний» сон різної тривалості:

  • від 0 до3 місяця – 14-17 годин на добу
  • від 4 до 11 місяців – 12-15 годин на добу
  • від 1 до 2 років – 11-14 годин на добу
  • від 3 до 5 років – 10-13 годин на добу
  • від 6 до 13 років – 9-11 годин на добу
  • від 14 до 17 років – 8-10 годин на добу
  • від 18 до 25 років – 7-9 годин на добу
  • від 26 до 64 років – 7-9 годин на добу
  • від 65 і старше – 7-8 годин на добу

Якщо ж у вас проблеми зі сном, то фахівці Фонду дають зовсім прості, але дієві рекомендації. Головна – відносіться до сну серйозно. Можете навіть запланувати його, як будь-яку іншу активність протягом дня. А вранці, коли прокинетеся, викресліть зі списку справ. Щоб легко заснути, позаймайтеся протягом дня гімнастикою, утримайтеся від алкоголю і продуктів, що містять кофеїн, а також вимкніть мобільний телефон та інші гаджети. І приємних вам снів!