Багаторічний досвід використання цього засобу в кулінарії, медицині, в побуті показав, що харчова сода – панацея від багатьох бід.

Про користь харчової соди багато з нас з дитинства знають не з чуток. Її розчином ми звикли полоскати горло під час застуди, робити компреси від сверблячки після укусу комах. Деякі знімають напади печії за допомогою соди. Господині використовують її як розпушувач для випічки, як засіб для чищення посуду. Завдяки властивостям і доступності соди, її широко застосовують в лікувальних цілях у домашніх умовах.

Властивості харчової соди

Харчова (питна) сода, гідрокарбонат натрію, являє собою білий порошок, розчинний у воді. Її видобувають з повареної солі.

Вступаючи в реакцію з кислотами, гідрокарбонат натрію утворює солі і вугільну кислоту, яка відразу розпадається на вуглекислий газ і воду. Водний розчин соди діє як слабкий луг. Він нетоксичний, тому безпечний для тварин і рослинних тканин. Але при попаданні на слизові оболонки сода викликає їх роздратування. Постійне вдихання повітря, забрудненого пилом гідрокарбонату натрію, загрожує роздратуванням дихальних шляхів.

Використання соди в медицині засновані на її антибактеріальних і кислотонейтралізуючих властивостях, а також здатності розщеплювати мокроту в бронхах.

Застосування у «домашній» медицині

Як антисептик харчова сода використовується у вигляді міцного або слабкого водного розчину в наступних випадках:

 • Для полоскань при болю в горлі (також допомагає зменшити запалення)
 • Для інгаляцій при застуді
 • Для позбавлення від пульсуючого болю після травми і порізу на пальці
 • При кон’юнктивітах (слабкий розчин для промивання очей)
 • При грибкових захворюваннях ніг (примочки із слабкого розчину соди)
 • Для обробки місць укусів комах.
 • Як муколітик слабкий розчин соди застосовують для полегшення кашлю. Він допомагає розріджувати мокроту.
 • В якості антациду, сприяючого нормалізації кислотно-лужної рівноваги,
 • Для боротьби з печією (нейтралізує соляну кислоту в шлунку). Має побічні ефекти
 • Для заповнення втрати рідини при проносах, блювоті (використовують содо-сольовий розчин)
 • Для профілактики карієсу (нейтралізація кислот, що руйнують емаль зубів)
 • Для усунення запаху поту (нейтралізація виділюваних бактеріями кислот, які є джерелами неприємного запаху).
 • При лікуванні аритмії і гіпертонії (розчин соди сприяє виведенню з організму зайвих солей і рідини).

Сода також надає легку абразивну дію, тому її застосовують для очищення і відбілювання зубів в домашніх умовах. Теплі ванночки з содою допомагають розм’якшити ороговілу шкіру на ліктях і ступнях ніг.

Протипоказання і побічні ефекти

Один з найбільш затребуваних способів застосування харчової соди – боротьба з палінням в стравоході. Потрапивши в переповнений кислотою шлунок, розчин соди нейтралізує її, утворюючи воду і велику кількість вуглекислого газу. В результаті печія проходить, але виникає здуття кишечника.

Крім того, при використанні соди в якості засобу від печії і болів у шлунку виникає «кислотний рикошет». Це означає, що після закінчення дії засобу виробництво кислоти збільшується. Тому сучасна медицина не рекомендує використовувати, а тим більше, зловживати содою як засобом від печії.

При тривалому контакті з шкірою сода викликає роздратування. Тому компреси з її розчином не можна залишати на шкірі надовго.

Попадання порошку або міцного розчину соди в очі викликає опік. Якщо це сталося, потрібно негайно промити їх великою кількістю води.

І ще: ніколи не використовуйте соду, якщо не впевнені, що вона харчова. Існує безліч промислових сполук натрію. Порушення правил їх застосування загрожує сильними опіками і незворотними наслідками для здоров’я.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ЛІКИ ВІД ПЕЧІЇ

ВІД ЗАСТУДИ ДОПОМОЖУТЬ ІНГАЛЯЦІЇ

ЯКЩО НОГИ ПОГАНО ПАХНУТЬ …