Існують деякі поняття звані гігієною сну. Доведено, якщо людина дотримується основних правил гігієни, тоді її сон стає більш міцним і здоровим.

 1.Створіть собі певний розпорядок дня, і намагайтеся прокидатися постійно в один і той же час незалежно від того, який це день робочий або вихідний. Завдяки цьому всі функції вашого організму зможуть нормалізуватися і підлаштуватися під певні години. Якщо дотримуватися цього простого правила, можна надовго забути про безсоння, і добре спланувати ваш наступний день. Перед сном вам не треба буде рахувати овець, ви зможете легко і швидко заснути.

2. Лягати в ліжко треба тільки при появі сонливості. В інших випадках не варто себе примушувати спати, навіть якщо вам вранці треба рано встати – це може призвести до ще більшого стресу для вашого організму. А якщо ви лягли, але у вас не виходить заснути, треба поміняти обстановку. Сядьте в ваше улюблене крісло і займіться чим – небудь спокійним і заспокійливим, наприклад, читанням або вишивкою. При першому прояві сонливості треба повертатися в ліжко. Це можна повторювати стільки разів, скільки вам необхідно.

 3. Ви повинні чітко визначити відведене місце для вашого сну – спальню. Слідкуйте за тим, щоб ви засипали виключно в спальні, адже саме це священне місце призначене для цього. Спальня – це місце для сну, для сексу і на випадок якщо ви захворіли, там можна відлежатися. Ні в якому разі в спальні не можна працювати!

4.Якщо вночі ви погано спите – ні в якому разі не можна спати вдень. Але якщо ви все-таки відчуваєте брак енергії і лягаєте вдень спати, в цьому випадку треба постаратися робити це в однаковий проміжок часу тривалістю не більше 45 хвилин. Цього часу для більшості людей цілком вистачає цього часу, щоб відпочити і набратися сил. Найбільш придатними годинами для такого сну є, приблизно 2 – 3 година пополудні.

 5. Більше пересувайтеся. Необхідно підтримувати постійну фізичну активність. Не забувайте, що піки готовності організму до силових навантажень вважаються в 11 годині до обіду і в 5 годині після обіду. Такі біоритми не випадкові, вони для того, щоб дати організму гальмівний шлях – 6 годин до настання сну. Постійні фізичні навантаження використовують необхідну для роботи енергію, і до того ж знімають стрес. Завершуйте вами самі інтенсивні навантаження раніше, хоч би за 7 годинок до того, як зберетеся до сну, а перед тим як лягати спати старайтесь прогулятися на свіжому повітрі. Давно відомий факт, що хорошим антидепресантом є кисень, він чудово підвищує настрій і знімає напругу. Виходячи з цього, є сенс привчити себе до провітрювання спального приміщення перед сном.

6.  Ні в якому разі не паліть перед сном. Науково доведено, що саме нікотин, як і інші наркотики, діє згубно на нормальний обмін речовин в організмі. Категорично не рекомендується приймати алкоголь, так як він зневоднює організм, а через це ваш сон стане поверхневим, і ви не зможете повністю відпочити і набратися сил. А в слідстві це у вас буде виникати головний біль, депресія і слабкість. Все це посилюється ще й шкідливими продуктами розпаду алкоголю, а вони не відразу виводяться з організму.

 7. Не вживайте кави на ніч. Ви можете випити чашечку кави не менше, ніж за шість годин до сну. Звичайно, у всіх різна реакція на кофеїн, але все ж багато піддані прямій дії кофеїну. Вживши чашечку кави, ви забезпечите собі пів – ночі безсоння. У мене є залізне правило, я намагаюся не пити каву після 4 годин дня, бо потім не зможу заснути як мінімум до 1 години ночі.

 8. Всі любителі поїсти перед сном, можуть зітхнути з полегшенням. Їсти перед сном можна, тільки без фанатизму. Доведено, що їжа це хороший антидепресант. Самим ідеальним варіантом для організму буде склянка молока чи ряжанки.

 9. Як не прикро про це говорити, але для міцного і здорового сну варто обмежити час, проведений за монітором вашого комп’ютера, а так само і за телевізором. Всім добре відомо, що саме по телевізору і комп’ютеру, ми отримуємо дуже багато негативних новин і стресів. Якщо у вас вийде скоротити час хоча б удвічі, то ви зможете позбавитися від безсоння.

10. Не треба зловживати снодійними препаратами. Ці ліки для тих, хто взагалі втратив сон. Ви ж не хвора людина, так що не варто вживати такі препарати. Не забувайте про такий момент, що будь-які ліки мають токсичний вплив на організм, і навіть можуть надати деякі побічні дії. Так що без призначення лікаря не варто вживати таблетки.

11. Одна третя нашого життя протікає у сні, тому треба придивитися до того, на чому ви спите. Обов’язково простежте, щоб ви спали на правильній подушці і матраці. Якісна постільна білизна допоможе вам розслабитися, і позбавить вас від хворобливої напруги суглобів і кісток. І не забувайте, про ваш хребет – він пряме продовження вашого мозку.

 12. Любіть себе, створюйте умови для гарного сну. Такі як, наприклад, тепла ванна, десять хвилин читання улюбленої книги, легка закуска. Балуйте себе!

 13. Використовуйте природні аромати трав і різні масла. Наприклад, масло лаванди, воно заспокоїть вас і виробить в організмі умовний рефлекс підготовки до сну.

 14. А головне не порушуйте режим дня! Робіть всі процедури регулярно, їжте регулярно, плануйте регулярно свій день. Почніть прокидатися в один і той же час!

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
НАВІЩО ПОТРІБЕН СОН

ЧИ КОРИСНО СПАТИ ВДЕНЬ

СТРУКТУРА СНУ