При прихованих харчових алергіях спостерігаються проблеми з кишковим трактом. Відмінність алергії від харчової непереносимості .

Як харчова алергія впливає на стравохід

Харчова алергія з’являється , коли імунна система ідентифікує будь-яку їжу , як щось чужорідне або шкідливе . Імунна система людини активує клітини , які виробляють антитіла – імуноглобулін . Саме антитіла сприяють виробленню гістаміну , який викликає біль у черевній порожнині , діарею , нудоту і блювоту. Найчастіше харчова алергія виникає при вживанні риби і ракоподібних продуктів (молюски , креветки , омари , краби) , а також при вживанні горіхів (волоські , лісові) , яєць , полуниці. Харчову алергію може викликати будь-який продукт .

Більше 50% імунної системи пов’язані з харчовим трактом , саме тому дуже важливо , щоб стравохід функціонував належним чином. Іноді метеоризм , нетравлення шлунка , відрижка і інші проблеми з травним трактом можуть виникати через приховану харчову алергію. Такі «невідомі » алергії , без належного лікування , можуть стати причиною запалень в організмі , а також можуть знизити імунітет. Тому при проблемах з ЖКТ слід здавати аналізи на харчові алергени.

Харчові алергени викликають подразнення слизової кишечника , що призводить до порушень травної системи. У першу чергу алергени скорочують здатність організму всмоктувати корисні і поживні речовини , які надходять з їжею. Тому при лікуванні алергії дуже важливо живити організм повноцінно , а для цього потрібно налагодити роботу кишкового тракту.

Також , неперетравлені залишки їжі можуть просочитися через стінки кишечника і потрапити в кровотік. В результаті чого починаються серйозні проблеми з імунною системою. Неперетравлені залишки їжі сприймаються імунною системою , як чужорідні організми . Тому запускається захисна система вироблення антитіл , що призводить до симптомів інтоксикації організму.

Як розвивається харчова алергія

Травний тракт починається в ротовій порожнині. Пересування їжі по організму людини починається саме через рот , далі проходить через шлунок , потім через тонкий і товстий кишечник. В організмі людини «встановлені» імунологічні та механічні бар’єри , які розвиваються з народження і захищають організм людини. Безліч харчових алергенів долають ці бар’єри , але спрацьовує захисна система організму , тому з’являються симптоми алергії.

Чим відрізняється харчова непереносимість від алергії?

Багато хто вважає , що харчова непереносимість і харчова алергія – одне і те же. Це неправда. Харчова непереносимість виникає , якщо організм не може виділити достатню кількість ферментів для перетравлення їжі. Найпоширеніші речовини , які викликають харчову непереносимість :

 • лактоза (молоко і молочні продукти) ,
 • тирамін (сири , вино) ,
 • глютен (хлібобулочні вироби),
 • консерванти та добавки.

Наприклад , глютеновая хвороба – порушення , при якому травний тракт не може переробляти глютен , який міститься в хлібобулочних виробах. Багато людей , які вважають , що у них алергія на глютен , не їдять хліб , думаючи , що це небезпечно для життя. Але симптоми, що виникають при глютеновій хворобі , не викликані реакцією імунної системи , тому не небезпечні для життя.

Харчова непереносимість може виникнути через харчові добавки , таких як сульфіти , які додаються в бакалію та напівфабрикати , щоб збільшити їх термін зберігання .

При харчовій непереносимості симптоми можуть проявитися як відразу , так і через 2 дні після прийому їжі.

Симптоми харчової алергії

Перші симптоми при харчовій алергії:

 • блювота ,
 • діарея ,
 • кров у випорожненнях ,
 • дерматит ,
 • кропив’янка ,
 • шкірний висип ,
 • больові відчуття ,
 • бронхообструктивний синдром ( задишка) ,
 • нежить ( рідкі виділення з носа ) ,
 • пониження кров’яного тиску ,
 • свербіж у роті .

Симптоми проявляються по-різному в залежності від віку , типу алергену , кількості , спожитої їжі. Іноді буває складно пов’язати алергію з яким-небудь продуктом харчування , тому, що алергічна реакція проявляється по закінченню досить довгого часу. Наприклад , алергічна реакція на вживання риби зазвичай проявляється через кілька хвилин після вживання , у вигляді висипу , плям і задишки. Але алергічна реакція на коров’яче молоко проявляється через 24-48 годин після вживання , симптоми можуть бути незначними і тривають кілька днів.

Якщо людина вперше переживає алергічну реакцію , на який або продукт , то спочатку виникає свербіж у роті , як тільки їжа потрапляє в ротову порожнину. Після того , як їжа переварилася в шлунковому тракті , реагує черевна порожнина , з’являються блювота , діарея , больові відчуття.

Коли алергени потрапляють в організм людини , і потрапляють в кров , то може впасти артеріальний тиск. Якщо ж алергени дістануться до шкіри , то з’являються плями , або висип . Якщо алергени досягають легенів , то виникає задишка. Ці реакції можуть проявитися протягом декількох хвилин , або декількох годин.

Типи харчової алергії

Існує два основних види харчової алергії , які відрізняються типом антитіл , що виробляються організмом у відповідь на алерген. Імуноглобулін Е виробляється в 5 % випадків всіх харчових алергій . Алергії даного типу виявляються практично відразу після прийому їжі.

Інший тип харчової алергії викликаний імуноглобуліном G , на який припадає 95 % всіх харчових алергій . Даний тип алергії може бути прихованим протягом багатьох років. Симптоми даної алергії можуть проявитися через кілька днів після прийому алергену.

В цілому харчова алергія зустрічається рідко. Найчастіше харчова алергія зустрічається у дітей , особливо на тлі інших алергічних реакцій. У різних регіонах виникають специфічні алергічні реакції на різні продукти. Наприклад , в Японії частіше зустрічається алергія на рис , а в Скандинавських країнах на рибу.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
АЛЕРГІЯ НА ЦИТРУСОВІ

ВЕСНЯНА АЛЕРГІЯ

АЛЕРГІЯ НА ПИЛОК: КАЛЕНДАР ЦВІТІННЯ